International Cyclo Cross 2018/19 – Video/Pictures

Video and picture links to UCI rated cyclo cross races unless otherwise stated. The big issue being geo-restrictions on content (I try not to post links to stuff that may be taken down) – 2018/19 calendar

Latest posts are at the top and do watch out for updates.

Livestreams are sometimes available on Eurosport (plus media player), or via such sites as CyclingFans, Steephill or Procyclinglive. The UCI YouTube channel should feature the World Cup races and do visit event websites to see if they have information regarding local, regional (both often free) or national TV coverage.

The Global Cycling Network are to show many of the top races live – these will include Brico Cross, Superprestige and DVV verzekeringen trofee.

2017/18 Season – 2016/17 Season – 2015/16 Season

Next Up (go hunt for live streams) – 2018/19 calendar

20 January: Gran Premio Città di Vittorio Veneto, ITA. C2
20 January: ZAO-sama Cup Tohoku CX Series, Zao, JPN. C2. http://www.tohoku-cx-project.com
20 January: Grand Prix Möbel Alvisse, Leudelange, LUX. C2. www.endurance.lu
20 January: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup, Pont-Château, FRA. CDM.

January 14 2019

14 January: Cyclocross Otegem
The first chance to show off new national title jerseys at Otegem, Belgium. C2.

Women: https://www.playsports.be/videozone/…
Men: https://www.focus-wtv.be/sport/…
Men: https://www.youtube.com/watch?v=xg7yNsuafYw

Women
1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:44:46
2 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:12
3 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Corendon – Circus 0:00:15
Plus
5 Helen Wyman (GBr) 0:00:50
8 Anna Kay (GBr) 0:01:22
13 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:07

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:01:38
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:48
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:50

Website: www.cyclocrossotegem.be

January 12/13 2019 (national champs updates may follow)

Action from the German Champs by Paul Churchill – Report

13 January: Italy, Milan

Sunday AM: https://www.youtube.com/watch?v=Pag5dHOKsh4&t=4s
Sunday PM: https://www.youtube.com/watch?v=OfAbypUrpIA&t=1797s

Women
1 Eva Lechner (Ita) Creafin TÜV Süd 0:38:18
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:14
3 Chiara Teocchi (Ita) 0:01:10

Men
1 Gioele Bertolini (Ita) Selle Italia – Guerciotti – Elite 0:56:38
2 Luca Braidot (Ita) 0:01:14
3 Daniele Braidot (Ita) 0:01:14

Website:  http://ciclocross.federciclismo.it/it/

13 January: Switzerland, Sion

Women: https://www.youtube.com/watch?v=phRMYK6GDJA
Men: https://www.youtube.com/watch?v=5CzM_016qKk

Women
1 Jolanda Neff (SUI) 0:42:28
2 Nicole Koller (SUI) 0:01:37
3 Lara Krähemann (SUI) 0:03:13

Men
1 Timon Rüegg (SUI) 1:08:40
2 Andri Frischknecht (SUI) 0:00:04
3 Lars Forster (SUI) 0:00:21

13 January: Britain, Cyclopark, Gravesend

Picture by Dave Hayward

Women/Men: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/791006997925729/
Women/Men: https://www.youtube.com/watch?v=BPRLoU-j_0Y
Women/Men highlights: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/…

Women
1 Nikki Brammeier (GBr) 0:43:43
2 Anna Kay (GBr) 0:00:46
3 Helen Wyman (GBr) 0:00:53

Men
1 Tom Pidcock (GBr)
2 Benjamin Turner (GBr)
3 Thomas Mein (GBr)

Website:  www.britishcycling.org.uk

13 January: Luxembourg, Brouch

Women/Men: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/1291732.html
Feature: https://www.facebook.com/…

Women
1 Christine Majerus (Lux) 0:40:34
2 Elise Maes (Lux) 0:05:00
3 Suzie Godart (Lux) 0:06:06

Men
1 Vincent Dias Dos Santos (Lux) 1:02:14
2 Gusty Bausch (Lux) 0:00:55
3 Scott Thiltges (Lux) 0:01:25

Website:  www.fscl.lu

13 January: France, Besançon

Women: https://www.facebook.com/ffcofficiel/videos/1976361562461772/
Women/Men: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=r2gnP_L2pr4
Men: https://www.facebook.com/ffcofficiel/videos/1060238194179596/

Women
1 Caroline Mani (Fra) 0:46:16
2 Marlène Petit (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:00:18
3 Marion Norbert-Riberolle (Fra) 0:01:30

Men
1 Clément Venturini (Fra)
2 Fabien Canal (Fra) 0:00:16
3 Francis Mourey (Fra) 0:00:39

Website:  www.ffc.fr

13 January: Belgium, Kruibeke

Women: https://www.focus-wtv.be/sport/…
Women: https://www.youtube.com/watch?v=C42u1eyHwAk
Women: https://www.youtube.com/watch?v=87XK572IGLU
Men: https://sporza.be/nl/2019/01/13/…
Men final lap: https://sporza.be/nl/2019/01/13/…
Men: https://www.youtube.com/watch?v=XO_UG5A0UXE

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:52:10
2 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:17
3 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:01:57
Plus
19 Adeline Moreau (Bel)

Men
1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:08:54
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:52
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:52

Website:  www.belgiancycling.be

13 January: Netherlands, Huijbergen

Women: https://nos.nl/video/…
Women: https://www.youtube.com/watch?v=ShRlwLgNWNk
Men: https://nos.nl/video/…
Men: https://sporza.be/nl/2019
Men: https://www.youtube.com/watch?v=1JJjJrc8g2c

1 Lucinda Brand (Ned) 0:43:35
2 Marianne Vos (Ned) 0:00:10
3 Maud Kaptheijns (Ned) 0:00:23

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 01:07:20
2 Lars Van Der Haar (Ned) 00:00:44
3 Corné Van Kessel (Ned) 00:01:53

Website:  www.wchuijbergen.nl

12/13 January: Germany, Kleinmachnow

Women: https://www.youtube.com/watch?v=cEoKNIL4vak
Men: https://www.youtube.com/watch?v=GlUp6Inv9Yk&t=3s
Men: https://www.facebook.com/ZacariasGarciaPhotography/…
Men: report

Women
1 Elisabeth Brandau (GER) 0:49:16
2 Hanka Kupfernagel (GER) 0:00:57
3 Stefanie Paul (GER) 0:01:08

Men
1 Marcel Meisen (GER) 0:59:57
2 Manuel Müller (GER) 0:01:18
3 Sascha Weber (GER) 0:02:26

13 January: Spain, Pontevedra

Women/Men: https://www.youtube.com/watch?v=zu5dvM_2zPg
Women/Men: https://www.youtube.com/…
Women/men: https://www.eitb.eus/es/deportes/ciclismo/…

Women
1 Aída Nuño
2 Lucía González
3 Luisa Ibarrola

Men
1 Felipe Orts
2 Ismael Esteban
3 Javier Ruiz de Larrinaga

13 January: Sweden, Varberg

Women (after junior men): https://www.youtube.com/…
Men: https://www.youtube.com/channel/UCDQREjXXaqoygqaMPhgAZRA

Women
1 Ida Erngren (Swe) 0:42:36
2 Åsa-Maria Erlandsson (Swe) 0:01:46
3 Ida Johansson (Swe) 0:03:14

Men
1 David Eriksson (Swe) 1:04:21
2 Emil Lindgren (Swe) 0:00:40
3 Henrik Jansson (Swe) 0:01:18

12 January: Czech Rep., Hole Vrchy 

Pictures: https://www.idnes.cz/sport/cyklistika/…

Women
1 Pavla Havlíková (Cze) 0:49:43
2 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:01:39
3 Kamila Janu (Cze) 0:01:59

Men
1 Michael Boroš (Cze) Creafin TÜV Süd 0:58:20
2 Tomáš Paprstka (Cze) 0:00:18
3 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:41
Plus
4 Zdenek Štybar (Cze) 0:01:19

Website: www.cyklokros.cz

13 January: Portugal, Marrazes – Leiria

Pictures: https://www.facebook.com/pg/…

Women
1 Ana Mafalda Sá Santos (Por) 0:43:59
2 Raquel Queirós (Por) 0:01:21
3 Sandra Santos (Por) 0:01:38

Men
1 Márcio Fernando Santos Barbosa (Por) 1:01:08
2 Mário Luís Miranda Costa (Por) 0:00:14
3 Roberto Carlos Guimarães Ferreira (Por) 0:00:23

Website:  www.fpciclismo.pt

13 January: Austria, Wien

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:44:07
2 Lisa Pasteiner (AUT) 0:01:11
3 Cornelia Holland (AUT) 0:01:43

Men
1 Gregor Raggl (AUT) 1:01:31
2 Felix Ritzinger (AUT) 0:00:15
3 Andreas Hofer (AUT) 0:00:23

13 January: Denmark, Odense

Women: https://www.youtube.com/watch?v=FLQzJ0HcQ6g
Men: https://www.facebook.com/3rdrow.cc/videos/…

Pictures: http://noppenau.black/cycling/…

Women
1 Caroline Bohé (Den) 0:40:25
2 Viktoria Smidth Knudsen (Den) 0:02:38
3 Signe Koch (Den) 0:04:05

Men
1 Sebastian Fini Carstensen (Den) 1:07:30
2 Kenneth Hansen (Den) 0:00:42
3 Joachim Parbo (Den) 0:05:29

13 January: Ireland, Munster

Men: https://www.youtube.com/watch?v=b7EAxhLFXxw

women
1 GILLESPIE Lara
2 LARKIN Maria
3 O’DONNELL Lucy

Men
1 CONROY David21
2 MONTGOMERY David24
3 MOORE Darnell

13 January: Hungary, Miskolc

Women
1 VAS Blanka45:29
2 BENKO Barbara0:33
3 KUBIK Csenge0:31

Men
1 VAS Balász57:16
2 SZÖLLOSI Ferenc0:19
3 BÚR Zsolt0:43

13 January: Poland, Strzelce Krajenskie

Women
1 BOROWIECKA Barbara
2 KRZYSTALA Zuzanna
3 CIERLUK Karolina

Men
1 KONWA Marek
2 MIKLER Bartosz
3 KOSTECKI Patryk

January 13: Croatia, Pula

Women
1 Mia Radotic (Cro) 0:40:13
2 Maja Perinovic (Cro) 0:00:29
3 Maja Bonacic (Cro) 0:03:02

Men
1 Matija Meštric (Cro) 0:57:16
2 Zvonimir Pokupec (Cro) 0:00:11
3 Anthony Bilic (Cro) 0:01:56

January 5/6 2019

6 January 2019: dvv Trofee 7
Round seven of the dvv Trofee held at Brussels University, Belgium. C1.

Women/Men’s races: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/…
Women finish: https://www.youtube.com/watch?v=L7rku6CP-Io
Women last lap: https://www.youtube.com/watch?v=wzK8z3i1EUU
Men finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/…
U23/Student men: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/…

Pictures: https://www.facebook.com/media/set/…

Women
1 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Corendon – Circus 0:50:15
2 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:43
3 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:59
Plus
5 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:20

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:03:33
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:45
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:58
Plus
18 Lars Boom (Ned) Team Charles
DNF Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus

Under 23 Men
1 Lander Loockx (Bel) Creafin TÜV Süd 0:52:25
2 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:36
3 Maik Van Der Heijden (Ned) 0:00:37
Plus
20 Maximilian Möbis (GER) 0:03:30

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:37:31
2 Witse Meeussen (Bel) 0:00:08
3 Wout Vervoort (Bel) 0:00:54
Plus
19 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:03:58

Website: http://www.sport.be/bucc/nl/

6 January 2019: Cyclo-cross La Meziere
French action. C1

Women: https://www.youtube.com/watch?v=RChIhxPp8SA
Under 23 men/Women: https://www.facebook.com/Sportbreizhcom/…
Men: https://www.facebook.com/Sportbreizhcom/…
Men: https://www.youtube.com/watch?v=hYX_q9IAvWI&t=982s

Women
1 Christine Majerus (Lux) 0:46:59
2 Yara Kastelijn (Ned) Steylaerts – 777 0:00:26
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:44

Men
1 Wout Van Aert (Bel) 1:05:20
2 Clément Venturini (Fra) 0:01:47
3 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:47

6 January 2019: National Trophy Series 6
Round six of the UK National Series held at Shrewsbury. C2.

Women
1 JAMES Ffion 43:36
2 KAY Anna 0:33
3 FLYNN Anna 0:52

Men
1 VAN DER MEER Gosse 1:02:34
2 FIELD Ian 0:20
3 MASON Cameron 1:26

5 January 2019: Cyclocross Gullegem
Not part of any series this cyclo cross was held in Gullegem, Belgium. C2.

Men Report: https://www.focus-wtv.be/sport/…
Women onboard: https://www.youtube.com/watch?v=sqnDNHjh_iM
Women finish: https://www.facebook.com/…
MVP wins: https://www.facebook.com/BeCelt/videos/…
MVP wins 100: https://sporza.be/nl/2019/01/04/…
Men action: https://www.facebook.com/geert.delaey.9/…
MVP 100 TV report: https://www.facebook.com/veldrit/…

Women
1 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:41:39
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:08
3 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:34
Plus
19 Fiona Turnbull (GBr) 0:04:47
33 Diana Steffenhagen (GER) 0:08:16
39 Pepe Phillips (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:55:16
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:05
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:05
Plus
30 Thomas Edhofer (GER)

Under 23 Men
1 Niels Vandeputte (Bel) 0:50:24
2 Ryan Kamp (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:15
3 Tomas Kopecký (Cze) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:22
Plus
16 Maximilian Möbis (GER) 0:02:41
DNF Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex
DNF Finlay Robertson (GBr)

Junior Men
1 Joran Wyseure (Bel) 0:38:58
2 Salvador Alvarado (Ned) 0:00:07
3 Jelle Vermoote (Bel) 0:00:29
Plus
15 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:03:16

Website: www.cyclocrossgullegem.be

January 2 2019

2 January: EKZ CrossTour
The final round of the Swiss National Series held at Meilen. C1.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=Hq9WMjmf-gk
Men: https://www.youtube.com/watch?v=V92_jrfjd0k

Women pictures: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/…
Men pictures: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/…

Women
1 Jolanda Neff (SUI) Trek Factory Racing CX 0:41:14
2 Christine Majerus (Lux) 0:00:31
3 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:01:19
Plus
20 Elisabeth Brandau (GER) 0:05:29

Men
1 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:57:13
2 Lars Forster (SUI) 0:00:09
3 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:38
Plus
5 Sascha Weber (GER) 0:01:09
14 Manuel Müller (GER) 0:02:29
34 Pirmin Benz (GER) -3 Runden
36 Marcus Kühn (GER) -4 Runden

Website: www.ekzcrosstour.ch

January 1 2019

1 January: DVV verzekeringen trofee
The GP Sven Nys was the sixth round of the DVV verzekeringen trofee held at Baal, Belgium. C1.

Picture by Gergely Schoff for Cyclephotos – http://cyclephotos.co.uk/2019/…

Women/Men races: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Women: https://www.youtube.com/watch?v=pg7NYYrkdhQ
Women’s race: https://www.youtube.com/watch?v=9I60ID8rfQQ
Women finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/351499788778012/
Women interview: https://www.youtube.com/watch?v=fGEf4J3e3QE
Men’s race: https://www.youtube.com/watch?v=ZhtpUE6ftKE
MVP almost..: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/297146714484034/
Men start/MVP crash: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/280523422659586/
Men start/MVP crash: https://www.youtube.com/watch?v=2u96asEEGaU
Air Stybar: https://www.youtube.com/watch?v=5lZadc0GBmc
Stybar flies: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/719926908383433/
Under 23 men: https://www.youtube.com/watch?v=YlwRXW63Pqw
Under 23 men: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/304788590163727/
Junior men: https://www.youtube.com/watch?v=_-hKiDkCUsM
Thibau Nys surfing the steps: https://www.facebook.com/dvvtrofee/…

Women
1 Jolanda Neff (SUI) Trek Factory Racing CX 0:46:45
2 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:27
3 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:06
Plus
13 Anna Kay (GBr) 0:03:13
16 Harriet Harnden (GBr) 0:04:02
22 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:05:56
32 Sophie Thackray (GBr) 0:09:14
34 Louise Heywood-Mahe (GBr)
38 Ishbel Strathdee (GBr)
41 Fiona Turnbull (GBr)
46 Julia Nikolopoulos (GER)
47 Charlotte Heywood-Mahe (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:55:30
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:34
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:49
Plus
8 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:10
17 Zdenek Štybar (Cze) 0:03:33
29 James Edmond (GBr)

Under 23 Men
1 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:48:28
2 Lander Loockx (Bel) Creafin TÜV Süd 0:00:08
3 Loris Rouiller (SUI) 0:00:12
Plus
4 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:00:15
8 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:00:42
19 Cameron Mason (GBr) 0:01:43
46 Tom Martin (GBr) 0:06:51
54 Ryan Middlemiss (GBr)
55 Tyla Loftus (GBr)

Junior Men
1 Thibau Nys (Bel) 0:40:48
2 Gonzalo Inguanzo Macho (Esp) 0:00:07
3 Ward Huybs (Bel) 0:00:12
PLus
9 Harry Birchill (GBr) 0:01:18
12 Joseph Pidcock (GBr) 0:02:35
13 Oliver Draffan (GBr) 0:02:37
23 Barney Clacy (GBr) 0:05:24
35 William Thackray (GBr)

Website: www.gpsvennys.be

1 January: Grand Prix Garage Collé
Luxembourg cyclo cross held at Pétange. C2.

TV Report: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/1286909.html
Women: https://www.facebook.com/ucpetange/videos/2160610407588368/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/Radsportfoto…

Women
1 MAJERUS Christine (LUX)
2 KASTELIJN Yara (LUX)
3 PIETERSE Puck (LUX)

Men
1 MEISEN Marcel (GER)
2 HEKELE Emil (CZE)
3 DUBAU Lucas (FRA)

Website: www.ucp.lu

December 30

30 December: Telenet Superprestige 6
The sixth round of the Superprestige series was held at Diegem, Belgium under lights. C1

Women/Men races: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Women finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…
Men’s race: https://www.youtube.com/watch?v=gtb9i0t4EBg
Men start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…
The crash of MVP: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…
Men finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…

Women pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/…
Men pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/…

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:41:27
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:02
3 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:03
Plus
7 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:52
10 Jolanda Neff (SUI) Trek Factory Racing CX 0:01:16
13 Anna Kay (GBr) 0:01:24
30 Harriet Harnden (GBr) 0:03:51
33 Sophie Thackray (GBr) 0:05:37
36 Fiona Turnbull (GBr) 0:06:04
39 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:06:32
45 Marie Lynn (GBr) 0:07:08
46 Clea Seidel (GER) 0:07:27
48 Xan Crees (GBr) 0:08:11
49 Katie Scott (GBr) -1 Runde
52 Louise Heywood-Mahe (GBr) -1 Runde
55 Ishbel Strathdee (GBr) -1 Runde
56 Julia Nikolopoulos (GER) -1 Runde
58 Ellie Dilks (GBr) -2 Runden

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:03:56
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:14
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:39
Plus
19 Thomas Pidcock TP RACING3:11
21 Zdenek Stybar 3:25
22 Ben Turner CORENDON-CIRCUS3:37
38 Daniel Tulett TP RACING
46 Cameron Mason
59 Finlay Robertson
60 James Edmond
65 Matthew Lister
66 Ryan Middlemiss
DNF Tyla Loftus

Junior Men
1 Witse Meeussen (Bel) 0:37:55
2 Ben Tulett (GBr) 0:00:01
3 Ryan Cortjens (Bel) 0:00:08
Plus
5 Lewis Askey (GBr) 0:00:23
15 Harry Birchill (GBr) 0:01:23
20 Henri Uhlig (GER) 0:01:58
22 Joseph Pidcock (GBr) 0:02:08
23 Rory McGuire (GBr) 0:02:12
28 Tom Couzens (GBr) 0:03:06
30 Barney Clacy (GBr) 0:03:10
33 Oliver Draffan (GBr) 0:03:42
44 Euan MacLeod (GBr) 0:05:13
53 William Thackray (GBr) 0:06:27

30 December: 3ème Coupe de France
The final round of the French national series held at Flamanville. C2.

Women (& a bit of Cadets): https://www.youtube.com/…
Men: https://www.youtube.com/watch?v=YZvuLLf6-9Y
Men: https://www.youtube.com/watch?v=FMY9GMsJDKA
Men: https://www.youtube.com/watch?v=ZLljDqApIo8
Men: https://www.youtube.com/watch?v=EMoPn0WunSA
Men: https://www.youtube.com/watch?v=wO1k6VlcvPY
Men finish: https://www.youtube.com/watch?v=Wnd1DNgQ8iM

Women report: https://www.ouest-france.fr/sport/…
Men report: https://www.ouest-france.fr/sport/…

Pictures: https://www.facebook.com/pg/DirectVelo…

Women
1 PETIT Marlene 48:34
2 NORBERT RIBEROLLE Marion 0:13
3 LABOUS Juliette 0:28

Men
1 MOUREY Francis 1:09:02
2 CANAL Fabien 0:02
3 CHAINEL Steve 0:06

December 29

29 December: Brico Series 6
Round six of the Brico Series held at Bredene, Belgium. C2.

Women/Men races: https://www.facebook.com/GlobalCyclingNetworkTech/…
Women start: https://www.facebook.com/611090002412785/…
Men final two laps: https://www.youtube.com/watch?v=LwOQV1_YxRs
Men Wout attacks: https://www.facebook.com/611090002412785/…
Junior men start: https://www.facebook.com/611090002412785/…
Youth men start: https://www.facebook.com/611090002412785/…

Women
1 BRAND Lucinda (NED) 44:33:00
2 SELS Loes (NED) 00:09
3 LECHNER Eva (ITA) 00:41
Plus
11 KAY Anna (GBR) 02:11
12 CRUMPTON Bethany (GBR) 02:23
26 THACKRAY Sophie (GBR) 06:11
30 TURNBULL Fiona (GBR) 07:35
34 SCOTT Katie (GBR) 08:13
35 SEIDEL Clea (GER) 08:23
38 PERRYMAN Amy (GBR) 09:35
40 MAHE Louise (GBR)
43 PATTINSON Helen (GBR)
45 LYNN Marie (GBR)
51 CANTELO Amy (GBR)
53 GAMMONS Madeleine (GBR)
DNF HEYWOOD Charlotte (GBR)

Men
1 VAN AERT Wout (BEL) 58:07:00
2 HERMANS Quinten (BEL) 00:23
3 ADAMS Jens (BEL)
Plus
6 PIDCOCK Thomas (GBR) 01:19
12 MEISEN Marcel (GER) 02:09
35 MASON Cameron (GBR)
48 MÖBIS Maximilian (GER)
53 CAMERON Euan (GBR)
54 MARTIN Tom (GBR)
60 EDMOND James (GBR)
61 LISTER Matthew (GBR)
67 LOFTUS Tyla (GBR)
DNF MACLEOD Callum (GBR)

Junior Men
1 WYSEURE Joran (BEL)
2 VAN CAMPENHOUT Jetze (BEL) 00:04
3 VERMOOTE Jelle (BEL) 00:27
Plus
12 MCGUIRE Rory (GBR) 02:11
16 COUZENS Tom (GBR) 03:00
19 FREEMAN Samuel (GBR) 04:15
30 BISHOP Sam (GBR)
31 THOMPSON Will (GBR)
33 THACKRAY William (GBR)
DNF MACLEOD Euan (GBR)
DNF WALSHAW Harry (GBR)

Website: www.bingoalcyclocross.be

December 28

28 December: DVV verzekeringen trofee 5
The Azencross held at Loenhout, Belgium was the fifth round of the DVV verzekeringen trofee. C1.

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.co.uk/2018/…

Women/Men races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/739194263134029/
Women finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1907266642724148/
Women finish: https://www.youtube.com/watch?v=G8_yVtyDZNg
Men’s race: https://www.youtube.com/watch?v=-1USAm9s1gg
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=GFvaPAQ-okc
Men finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1543568972454633/
Men pump track: https://www.facebook.com/snipercycling/videos/372468830186250/
Under 23 finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/552140075257570/
One lap to go U23 men: https://www.facebook.com/Challengetires/videos…
Ben Turner wins U23 men: https://www.facebook.com/Challengetires/videos…
Junior men finish: https://www.facebook.com/Challengetires/videos/…

Junior Women (the first stand alone event)
Highlights: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/215309392685287/
The start: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/383833155706152/
Early leader: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/303707240264369/
Lap one: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/352603428653339/
Planks lap one: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/1876278545815548/
Lap two: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/331731490999787/
Leader: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/652068561914735/
Plank jumping: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/616311442118837/
Podium: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/videos/349174992579635/

Junior Women
1 Sofie Van Rooijen (NED) 00:32:07
2 Harriet Harnden (GBR) 00:00:20
3 Kata Blanka Vas (HUN) 00:00:28
Plus
7 Maddie Wadsworth (GBR) 00:01:05
10 Zoe Backstedt (GBR) 00:01:47
19 Amy Perryman (GBR) 00:02:24
21 Katie Scott (GBR) 00:02:37
30 Abbie Manley (GBR) 00:04:05
34 Ishbel Strathdee (GBR) 00:04:49
39 Amy Cantelo (GBR) 00:07:40

Women
1 Lucinda Brand (Ned) 0:40:02
2 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:01
3 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:01
Plus
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:22
11 Jolanda Neff (SUI) Trek Factory Racing CX 0:01:22
12 Helen Wyman (GBr) 0:01:22
23 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:43
35 Sophie Thackray (GBr) 0:03:58
49 Louise Heywood-Mahe (GBr) 0:05:36
53 Marie Lynn (GBr) 0:06:50
54 Julia Nikolopoulos (GER) 0:07:24
55 Helen Pattinson (GBr) 0:08:09
59 Charlotte Heywood-Mahe (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:00:51
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:40
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:41
Plus
13 Zdenek Štybar (Cze) 0:01:57
38 Frederik Hähnel (GER) -2 Runden
47 James Edmond (GBr) -5 Runden

Under 23 Men
1 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:51:37
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:00:01
3 Loris Rouiller (SUI) 0:00:01
Plus
4 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:00:01
25 Callum MacLeod (GBr) 0:01:09
31 Maximilian Möbis (GER) 0:01:49
33 Cameron Mason (GBr) 0:01:53
57 Finlay Robertson (GBr) 0:04:38
58 Tom Martin (GBr) 0:04:45
63 Euan Cameron (GBr) 0:05:28
70 Matthew Lister (GBr) 0:08:19
71 Ryan Middlemiss (GBr)
DNF Tyla Loftus (GBr)

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:43:32
2 Ben Tulett (GBr) 0:00:00
3 Lewis Askey (GBr) 0:00:00
Plus
4 Tom Lindner (GER) 0:00:01
8 Henri Uhlig (GER) 0:01:28
11 Harry Birchill (GBr) 0:01:35
12 Oliver Draffan (GBr) 0:02:08
31 Barney Clacy (GBr) 0:03:5954
35 Euan MacLeod (GBr) 0:04:56
47 Sam Bishop (GBr) 0:07:12
48 Erben Van Meer (Ned) 0:07:40
49 Ruben Lembrechts (Bel)
50 Sam Freeman (GBr)
51 William Thackray (GBr)
52 Harry Walshaw (GBr)
53 Will Thompson (GBr)

Website: www.azencross.be

December 26

26 December: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 7
Round seven of the UCI World Cup held at Heusden-Zolder, Belgium. CDM.

Picture by Cyclephotos – http://cyclephotos.co.uk/…

Women action: https://www.youtube.com/watch?v=N-8fMzBWEIQ
Women: https://video.eurosport.co.uk/cyclo-cross/…
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=rnAS2WEGozg
Men: https://video.eurosport.co.uk/cyclo-cross/…
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=NJc9kc3zA-o

Women pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/…
Under 23 pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/…
Pictures: https://www.facebook.com/UCIcyclocross/…

Women
1 Marianne Vos (Ned) WAOWDEALS PRO CYCLING TEAM 0:48:50
2 Lucinda Brand (Ned) TEAM SUNWEB 0:00:01
3 Sanne Cant (Bel) CORENDON – CIRCUS 0:00:06
Plus
7 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:23
32 Bethany Crumpton (GBr) 03:02
45 Harriet Harnden (GBr) 04:17
46 Helen Wyman (GBr) 04:25
48 Elisabeth Brandau (GER) 04:32
60 Stefanie Paul (GER) 05:59
62 Emily Wadsworth (GBr) 06:15
65 Maddie Wadsworth (GBr) 06:27
74 Clea Seidel (GER)
75 Katie Scott (GBr)
76 Katharina Hinz (GER)
85 Diana Steffenhagen (GER)
DNF Anna Kay (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) CORENDON – CIRCUS 1:02:49
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:16
3 Joris Nieuwenhuis (Ned) DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 0:00:29
Plus
21 Zdenek Stybar 02:48
22 Sascha Weber

Under 23 Men
It was a real shame that Ben Turner crashed out of third on the last lap.

1 Eli Iserbyt (Bel) 0:49:55
2 Maik Van Der Heijden (Ned) 0:00:30
3 Timo Kielich (Bel) 0:01:10
Plus
7 Thomas Mein (GBR) 01:20
27 Ben Turner(GBR) 02:24
29 Daniel Tulett (GBR) 02:26
38 Maximilian Mobis (GER) 03:36

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:44:10
2 Luke Verburg (Ned) 0:00:21
3 Lewis Askey (GBr) 0:00:23
Plus
9 Tom Linder 00:57
12 Ben Tulett 01:17
17 Leon Eduard Brescher 01:37
32 Simon Wyllie 02:20
34 Henri Uhlig 02:29
37 Jasper Levi Pahlke 02:34
41 Harry Birchill 03:10
43 Jenson Young 03:32

26 December: Pfaffnau GP
Swiss cross held at Luzern. C2.

Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=dNvd9i6-Bms
Women start: https://www.facebook.com/766236416765456/videos/1322108447844914/
Women finish: https://www.facebook.com/766236416765456/videos/320356068815825/
Women action: https://www.facebook.com/766236416765456/videos/…
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Em4-aKRl4uk
Men finish: https://www.facebook.com/766236416765456/videos/1988422084579346/
Men action: https://www.facebook.com/766236416765456/videos/224515861812084/
‘Jedermann’ action: https://www.facebook.com/766236416765456/…

Report/pictures: https://swiss-cyclocross.ch/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…

Women
1 Yara Kastelijn (NED) 0:47:16
2 Marlène Morel-Petitgirard (FRA) 0:00:59
3 Rebecca Gariboldi (ITA) 0:02:10
Plus
8 Janine Schneider (GER) 0:03:25
13 Hanka Kupfernagel (GER) 0:05:18
20 Nina Küderle (GER) 0:07:40
23 Lydia Bernhard (GER) -1 Runde

Men
1 Giole Bertolini (ITA) 1:01:19
2 Lars Forster (SUI) 0:00:30
3 Emil Hekele (CZE) 0:01:01

Website: www.cross-race.ch

December 22/23

23 December: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 6
Round six of the UCI World Cup was held at the infamous Namur Citadel, Belgium. CDM.

Picture by CyclePhotos – http://cyclephotos.co.uk/2018/…

Women action: https://www.youtube.com/watch?v=bD-73JrQRnQ
Women action: https://www.youtube.com/watch?v=g_jd8ban2qY
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=-OwV1_360f4
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=keH-4ieUW5c
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=CnLCnx64pHQ
Men action: https://www.playsports.be/videozone/…
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=1hEwjcUrXoU
Men action: https://www.facebook.com/sudinfosportsnamur/…
Under 23 men: https://www.youtube.com/watch?v=b0oEDbidWMg
Under 23 action: https://www.facebook.com/blair.cartmell/…

Muddy pictures: https://www.facebook.com/mhilgerphotography/…
Women pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/posts/…
Men pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/posts/…
Under 23 pictures: https://www.facebook.com/highlightsofcycling/posts/…

Women
1 Lucinda Brand (Ned) TEAM SUNWEB 0:45:40
2 Marianne Vos (Ned) WAOWDEALS PRO CYCLING TEAM 0:00:27
3 Annemarie Worst (Ned) STEYLAERTS – 777 0:00:32
Plus
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:35
5 Jolanda Neff (SUI) TREK FACTORY RACING CX 0:00:36
21 Elisabeth Brandau (GER) 0:03:02
25 Anna Kay (GBr) STOREY RACING 0:03:24
26 Harriet Harnden (GBr) 0:03:34
29 Bethany Crumpton (GBr) STOREY RACING 0:03:41
35 Ffion James (GBr) STOREY RACING 0:04:43
53 Emily Wadsworth (GBr) TP RACING 0:06:25
55 Stefanie Paul (GER) 0:07:02
57 Maddie Wadsworth (GBr) 0:07:25
64 Anna Flynn (GBr) 0:08:49
78 Diana Steffenhagen (GER)
DNF Helen Wyman (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) CORENDON – CIRCUS 1:03:37
2 Wout Van Aert (Bel) 0:01:04
3 Toon Aerts (Bel) TELENET FIDEA LIONS 0:01:50
Plus
7 Marcel Meisen (GER) CORENDON – CIRCUS 0:03:30
21 Sascha Weber (GER) 0:05:18
56 Marvin Schmidt (GER)
64 Thomas Edhofer (GER)

Under 23 Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:46:26
2 Jakob Dorigoni (Ita) 0:00:42
3 Eli Iserbyt (Bel) 0:00:45
Plus
9 Ben Turner (GBr) 0:01:39
12 Daniel Tulett (GBr) 0:02:15
41 Pascal Tömke (GER) 0:06:11
DNF Thomas Mein (GBr)

Junior Men
1 Cortjens Ryan Bel 40:55
2 Tulett Ben Gbr 0:36
3 Meeussen Witse Bel 1:08
Plus
10 Askey Lewis Gbr 2:25
30 Pidcock Joseph Gbr 4:06
31 Wyllie Simon Gbr 4:10
36 Lindner Tom Ger 5:07
38 Barnes Daniel Gbr 5:22
51 Burghardt Luis Ger :51
Dnf Birchill Gbr Harry
Dnf Oberteicher Gbr Matteo

22 December: Soudal Classic 3
The Waaslandcross held at Sint-Niklaas, Belgium was the third round of the Soudal Series. C2.

Women/Men’s races: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Women interview: https://www.youtube.com/watch?v=BYbVrejaaPs
Women action: https://www.facebook.com/cyclelivemagazine/…
Men interview: https://www.youtube.com/watch?v=p2B12-mBhHI
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=BSSC8MkhAKw

Women
1 CANT Sanne CORENDON-CIRCUS 41:09:00
2 SELS Loes PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 00:02
3 COMPTON Katherine TREK 01:35
Plus
24 TURNBULL Fiona GBR
32 LYNN Marie GBR

Men
1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 1:03:41
2 HERMANS Quinten TELENET-FIDEA LIONS 00:14
3 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 00:28
Plus
4 PIDCOCK Thomas TP RACING 00:42
Plus
35 MACLEOD Callum GBR

Junior Men
1 RICHARD ANDRADE Florian 46:01:00
2 VANDESOMPEL Cedric 00:15
3 VAN TRICHT Floris 00:27
DNF YOUNG Jenson GBR

December 15/16

16 December: Telenet Superprestige 5
Round five of the Superprestige series held at Zonhoven, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.co.uk/…

Women/Men races: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Women finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/…
Men: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/…
Men start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/….
Men finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…
Men ouch: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/…
Big style: https://www.facebook.com/cyclelivemagazine/videos/…

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:44:35
2 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:10
3 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Corendon – Circus 0:00:25
Plus
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:42
13 Anna Kay (GBr) 0:02:27
22 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:06:52
28 Sophie Thackray (GBr)
32 Poppy Cooke (GBr)
33 Fiona Turnbull (GBr)
42 Connie Hayes (GBr)
43 Cecilia Hime (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:00:33
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:43
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:35
Plus
14 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:04:04
18 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:05:22
20 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex
40 Alexander Forrester (GBr)
45 Marco Oberteicher (GER)
46 Ryan Middlemiss (GBr)
47 Tyla Loftus (GBr)
DNF Daniel Tulett (GBr) TP Racing

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:40:22
2 Ben Tulett (GBr) 0:00:08
3 Thibau Nys (Bel) 0:00:16
Plus
25 Matteo Oberteicher (GER) 0:04:34
28 Sam Smith (GBr) 0:04:42

Website: www.superprestigezonhoven.be

16 December: USA National Championships
Held at Louisville, KY. CN.

Women/Men races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=QIejhaHcvgU
Pictures: https://www.facebook.com/nccyclocross/…

Women
1 Katherine COMPTON 0:52:23
2 Sunny GILBERT 0:02:12
3 Ellen NOBLE 0:02:38

Men
1 Stephen HYDE 1:07:09
2 Curtis WHITE 0:00:27
3 Gage HECHT 0:01:2

Website: usacycling.org

16 December: Int. Radquerfeldein GP Lambach
Austrian cyclo cross held at Paura. C2.

Video: https://www.facebook.com/285315244823243/…
Pictures: https://photos.google.com/…
Pictures: https://www.facebook.com/rclambach/…

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:47:33
2 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:00:22
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:01:09
Plus
7 Helen Wyman (GBr) 0:02:36

Men
1 Lander Loockx (Bel) 0:57:02
2 Marek Konwa (Pol) 0:00:07
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:14
Plus
4 Marcel Wildhaber (SUI) 0:00:15

Website: www.rc-lambach.com

16 December: Internacional Ciudad de Valencia
Spanish cyclo cross. C2.

Suspended.

Pictures 1978: https://www.facebook.com/…

December 16: Gran Premio Città di Vittorio Veneto
The last event of the Italian national series. C2.

Women: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/224907528404793/
Men: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/274568396577402/
Pictures/report: https://www.facebook.com/…

Women
1 Sara Casasola (Ita) 0:41:09
2 Francesca Baroni (Ita) 0:00:23
3 Silvia Persico (Ita) 0:00:49

Men
1 Stefano Sala (Ita) 1:03:11
2 Antonio Folcarelli (Ita) 0:00:09
3 Cristian Cominelli (Ita) 0:00:25

15 December: DVV verzekeringen trofee – Scheldecross
Latest action from the DVV verzekeringen trofee was the Scheldecross from  Antwerp, Belgium. C1.

Men and Women’s races: https://www.facebook.com/GlobalCyclingNetworkTech/videos…
Women action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1999677800101333/
Women interview: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/2096498490411452/
Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Z4pRgBY0IUw
Men Highlights: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/357930608099217/
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=criMNrjViAQ
Men action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/265097727489466/
Under 23 Men action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1953830868054180/

Women
1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:46:26
2 Lucinda Brand (Ned) 0:00:23
3 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:29
Plus
8 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:17
14 Anna Kay (GBr) 0:03:26
29 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing
31 Sophie Thackray (GBr)
34 Fiona Turnbull (GBr)
38 Poppy Cooke (GBr)
43 Cecilia Hime (GBr)
45 Connie Hayes (GBr)

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:58:57
2 Wout Van Aert (Bel) 0:01:02
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:01:04
Plus
13 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:04:23

Men Under 23
1 Niels Vandeputte (Bel) 0:52:59
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:00:04
3 Antoine Benoist (Fra) Team Chazal Canyon 0:00:10
Plus
15 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:01:38
24 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:02:22
44 Finlay Robertson (GBr)
51 Marco Oberteicher (GER)
54 Ryan Middlemiss (GBr)
55 Tyla Loftus (GBr)

Junior Men
1 Lars Boven (Ned) 0:43:39
2 Jelle Vermoote (Bel) 0:00:08
3 Yorben Lauryssen (Bel) 0:00:12
Plus
6 Ben Tulett (GBr) 0:00:47
12 Matteo Oberteicher (GER) 0:02:51

Website: : www.scheldecross.be

15 December: Toi Toi Cup 7
Round seven of the Czech national series held at Mlada Boleslav. C1.

Video: https://www.ceskatelevize.cz/…

Women
1 KASTELIJN Yara
2 HAVLÍKOVÁ Pavla
3 WYMAN Helen

Men
1 SWEECK Diether 1:02:24
2 VERMEERSCH Gianni 0:00:03
3 NESVADBA Jan 0:00:32

Website: www.cyklokros.cz

15 December: Ciclo-cross Ciudad de Xativa
Soanish cyclo cross. C2

Helen Wyman was there: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/…
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…

Women
1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:49:12
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:27
3 Paula Diaz Lopez (Esp) 0:02:48

Men
1 Ismael Esteban Aguero (Esp) Delikia – Ginestar 1:03:46
2 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 0:00:37
3 Yannick Peeters (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:55

15/16 December: Utsunomiya Cyclo Cross
Japanese cyclo cross held at Utsunomiya city. C2.

Women/Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=NCk2g5TFfTo
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=RIiGiFcQ5ko
Video: https://www.youtube.com/watch?v=JZKy7H3nmcI

Women – day 2
1 Rina Matsumoto (Jpn) 0:44:37
2 Sae Fukuda (Jpn) 0:02:15
3 Miyoko Karami (Jpn) 0:02:30

Men – day 2
1 Felipe Orts Lloret (Esp) 0:57:38
2 Steve Chainel (Fra) 0:00:58
3 Chris Jongewaard (Aus) 0:02:01

Women – Day 1
1 Rina Matsumoto (Jpn) 0:44:16
2 Miho Imai (Jpn) 0:01:00
3 Miyoko Karami (Jpn) 0:01:19

Men – Day 1
1 Steve Chainel (Fra) 0:57:04
2 Felipe Orts Lloret (Esp) 0:00:29
3 Hijiri Oda (Jpn) 0:01:44

Website: www.utsunomiya-cyclocross.com

December 8/9

9 December: Vlaamse Druivencross Overijse
A classic Belgian cross held at Overijse. C1.

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.co.uk/…

Women report: https://sporza.be/nl/…
Women final lap: https://sporza.be/nl/…
Women: https://www.facebook.com/…

Men report: https://sporza.be/nl/…
Men final lap: https://sporza.be/nl/…

Women
1 Lucinda Brand (Ned) 0:47:20
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:11
3 Eva Lechner (Ita) Creafin TÜV Süd 0:01:34
Plus
6 Ffion James (GBr) 0:02:21
7 Harriet Harnden (GBr) 0:02:47
12 Maddie Wadsworth (GBr) 0:07:01
17 Diana Steffenhagen (GER)

Men
1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:02:47
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:29
3 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:47
Plus
4 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:10
30 Thomas Edhofer (GER) -6 Runden

Junior Men

Action: https://www.facebook.com/eastkentcyclocross/…

1 Ryan Cortjens (Bel) 0:44:17
2 Ben Tulett (GBr) 0:00:16
3 Jelle Vermoote (Bel) 0:00:41
Plus
6 Harry Birchill (GBr) 0:02:03
15 Joseph Pidcock (GBr) 0:04:39
16 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:04:56
22 Simon Wyllie (GBr)
DNF Tom Lindner (GER)
DNF Oliver Stockwell (GBr)
DNF Daniel Barnes (GBr)

Website: www.desportvriendenoverijse.be

9 December: 13° Trofeo di Gorizia
Italian action held at Gorizia. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=h0F1lnM7nog&t=9s
Pictures: http://www.trevisomtb.it/GalleriaImmagini.aspx?ID=10151
Pictures: https://www.facebook.com/mastercrosscx/…

Women
1 Francesca Baroni (Ita) 0:44:38
2 Alessia Bulleri (Ita) 0:44:53
3 Sara Casasola (Ita) 0:45:24

Men
1 Gioele Bertolini (Ita) 1:01:37
2 Nadir Colledani (Ita) 0:00:08
3 Cristian Cominelli (Ita) 0:00:40

Website:  www.caprivesimtbteam.it

9 December: EKZ CrossTour 5
Round five of the Swiss national series held at Eschenbach. C1.

Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=b5Vy-jDsUso
Women finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/572835536470729/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/272813280101846/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/207524166837222/

Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=wScqdT8a7cw
Men finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/347290226081361/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/1787061148086848/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/365481540692197/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/200592720877670/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/580578639061442/

Women
1 BETSEMA Denise (NED) 0:48:19
2 MAJERUS Christine (LUX) 0:00:10
3 BRANDAU Elisabeth (GER) 0:00:58
Plus
26 OESCHGER Miriam (GER)

Men
1 FORSTER Lars (SUI) 1:00:24
2 HERMANS Quinten (BEL) 0:00:29
3 WEBER Sascha (GER) 0:00:48
Plus
19 MÜLLER Manuel (GER) 0:05:41
24 KÜHN Marcus (GER)

Website:  www.ekz-crosstour.ch

9 December: National Trophy Series 5
Round 5 of the UK national series held at Ipswich. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=QvUwPFTfumg&t=2s
Men: https://www.youtube.com/watch?v=LFyMPvjh7JA

Women
1 Bethany Crumpton (GBr) 0:43:49
2 Anna Kay (GBr) 0:00:00
3 Josie Nelson (GBr) 0:01:12

Men
1 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd 1:05:05
2 Ian Field (GBr) 0:00:24
3 Arne Vrachten (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:49

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

9 December: Ziklo Kross Igorre
Basque cyclo cross. C2

Women/Junior men: https://www.youtube.com/watch?v=q62c5H7jt4E
Men: https://www.youtube.com/watch?v=-1kwKXl0trY

Women
1 Luisa Ibarrola Albizua Delikia Sport‐Kross 38:23
2 Olatz Odriozola Mugica Bizikleta.Com 1:06
3 Paula Suarez Chasco Rio Miera ‐ Cantabria Dep 3:11

Men
1 Javier Ruiz De Larrinaga Ibañez Elite Zuiano C.C. 1:00:52,0
2 Aitor Hernandez Gutierrez Elite Ermuko T.E. 34,0
3 Jon Munitxa Arrinda Elite Eiser‐Hirumet 1:19,7

Website: http://www.ziklokrossigorre.com/

9 December: Japanese National Championships
A very snowy day in Takashima City, JPN. CN

Women: https://www.youtube.com/watch?v=q38gCaRU4BM
Men: https://www.youtube.com/watch?v=0y5uTZp7JoM
Snow: https://www.youtube.com/watch?v=7aVVlQ8UJ50
Video: https://www.youtube.com/watch?v=esjalIEeafk

Women
1 MATSUMOTO Rina 41:35
2 IMAI Miho3 2:04
3 YONAMINE Eri 2:41

Men:
1 KOJIMA Daiki 42:29
2 YANAGISAWA So 1:40
3 SUZUKI Raito 1:56

8 December: Brico 5/IKO Cross
Round five of the Brico Cross held at Essen, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – http://cyclephotos.co.uk/…

Women: https://www.youtube.com/watch?v=RXVAr1l5OT0
Women: https://www.youtube.com/watch?v=8n55p9L4tLo
Men: https://www.youtube.com/watch?v=gVmgkLl9d4M

Women
1 Maud Kaptheijns (Ned) Crelan – Charles 0:45:24
2 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:00:14
3 Eva Lechner (Ita) Creafin TÜV Süd 0:00:23
Plus
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:28

Men
1 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 1:00:15
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:19
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:19

Website:  www.molenheidevrienden.be

8/9 December: North Carolina Grand Prix
Hendersonville, USA. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/nccyclocross/…
Report: https://www.blueridgenow.com/news/…
Day two cancelled: https://www.facebook.com/nccyclocross/posts/10156924768009357

Women – day 1
1 Lily Williams (USA) 0:47:11
2 Erica Zaveta (USA) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 0:00:30
3 Emma Swartz (USA) 0:00:57

Men – day 1
1 Kerry Werner (USA) 0:59:00
2 Cooper Willsey (USA) 0:00:50
3 Gunnar Holmgren (Can) 0:00:57

Day two because of a heavy snow fall.

Website:  www.nccyclocross.com

8 December: Ciclocross del Ponte Fae’ Di Oderzo
Italian cyclo cross held at Trevis. C2.

Live action: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/2277018209224515/
Live action: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/301685180554821/
Live action: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/469704653433447/

Women
1 Francesca Baroni (Ita) 0:41:13
2 Nadja Heigl (AUT) 0:00:18
3 Nicole Fede (Ita) 0:00:22

Men
1 Vincent Baestaens (Bel) 0:59:40
2 Gioele Bertolini (Ita) 0:00:20
3 Luca Braidot (Ita) 0:01:00

Website:  http://www.sportividelponte.it/

8/9 December: Ruts ‘n’ Guts
Held at Broken Arrow, Klahoma, USA. C1.

Women day 1 finish: https://www.facebook.com/RutsnGuts/videos/1097534663748506/
On board: https://www.youtube.com/watch?v=_btGHaHRpNE
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=8aRwiw7Ekhg&t=8s

Pictures: https://www.facebook.com/pg/RutsnGuts/photos/?ref=page_internal

Women – day 1
1 Katie Clouse (USA) 0:43:18
2 Sunny Gilbert (USA) 0:00:05
3 Clara Honsinger (USA) 0:00:05
Plus
12 Abigail Yates (GBr) 0:03:06

Men – day 1
1 Gage Hecht (USA) 0:57:32
2 Curtis White (USA) 0:00:06
3 Jeremy Powers (USA) 0:00:06
Plus
31 Christopher Dakin (GBR)

Women – day 2
1 Samantha Runnels (USA) 0:42:38
2 Katie Clouse (USA) 0:00:11
3 Clara Honsinger (USA) 0:00:21
Plus
DNF Abigail Yates (GBr)

Men – day 1
1 Gage Hecht (USA) 0:56:44
2 Curtis White (USA) 0:00:10
3 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare

Website: rutsnguts.org

8 December: Cyclo Cross Troyes-Rosière
French cyclo cross from Troyes. C2.

Video/report: http://www.canal32.fr/thematiques/sports/s…
Men finish: https://www.facebook.com/troyescyclocrossuci/videos/1000342406818395/

Pictures: https://www.facebook.com/pg/troyescyclocrossuci/photos/?ref=page_internal

Women
1 Marlène Petit (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:44:34
2 Elle Anderson (USA) 0:00:05
3 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:00:10

Men
1 Lucas Dubau (Fra) 1:05:58
2 Joshua Dubau (Fra) 0:00:16
3 David Menut (Fra) 0:00:26

8 December: Toi Toi Cup 5
Round five of the Czech National Series held at Jabkenice. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/cyklokros/photos/?ref=page_internal

Men
1 Tomáš Paprstka (Cze) 1:01:58
2 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:02
3 Josef Jelínek (Cze) 0:00:41

Women
1 Pavla Havlíková (Cze) 0:48:08
2 Elizabeth Ungermanová (Cze) 0:01:11
3 Nikola Bajgerová (Cze) 0:01:28
Plus
10 Clea Seidel (GER) 0:03:29
11 Larissa Luttuschka (GER) 0:03:41

Website:  www.cyklokros.cz

December 1/2

2 December: Lampiris Zilvermeercross
Held at Mol, Belgium. C2.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women: https://www.playsports.be/videozone/…
Men: https://www.playsports.be/videozone/…

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:40:51
2 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:40:54
3 Inge Van Der Heijden (Ned) 0:40:59
Plus
18 Bethany Crumpton (GBr) 0:45:18
25 Sophie Thackray (GBr) 0:47:46
31 Louise Heywood-Mahe (GBr)
38 Laura Greenhalgh (GBr)
40 Charlotte Heywood-Mahe (GBr)
DNF Katharina Julia Hinz (GER)

Men
1 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 1:01:24
2 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:24
3 Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:43
Plus
13 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:02:52
31 Cameron Mason (GBr)
47 Alexander Forrester (GBr)
48 Finlay Robertson (GBr)
49 Joe Williams (GBr)
57 Felix Stephan (GER)

Junior Men
1 Lennert Belmans (Bel) 0:38:21
2 Wout Vervoort (Bel) 0:00:15
3 Jenson Young (GBr) 0:00:20
Plus
10 Luca Harter (GER) 0:03:35

Website: www.zilvermeercross.be

2 December: Trofeo San Andrés
Ametzaga-Zuia, Spain. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=tRgMM61oL2g
Men: https://www.youtube.com/watch?v=mjROo0d3Mro

Women
1 Helen Wyman (GBr) 0:40:28
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:03
3 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:01:21

Men
1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:04:10
2 David Menut (Fra) 0:01:10
3 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 0:01:32

2 December: Radcross Grandprix Bensheim
Germany. C2.

All races: https://www.youtube.com/…
Junior action: https://www.youtube.com/…

Pictures: https://photos.app.goo.gl/LXxrRP82y9RkLiwdA
Pictures Women: https://riedgras.de/…
Pictures: https://www.facebook.com/rolf.richter.77/posts/1957104244365834

Women
1 Elisabeth Brandau (GER) 0:42:46
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) 0:01:07
3 Karen Verhestraeten (Bel) 0:01:12

Men
1 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:58:39
2 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:15
3 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:28

Website: www.radsport.ssg-bensheim.de

1/2 December: NBX GP of Cross
Two days of cross and a round of the NECX Series held at Warwick, USA. C1.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=3CYcnNu7w1Q
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=Dr0Z6syfJg4
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=YjiC-x3xAOU
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=04ATDhXFcOY
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=S6hAF4ogeS8

Women – Day 2
1 Kaitlin Keough (USA) 0:49:56
2 Ruby West (Can) 0:00:59
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:42

Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) 0:59:49
2 Kerry Werner (USA) 0:00:28
3 Curtis White (USA) 0:00:57

Women – Day 1
1 Kaitlin Keough (USA) 0:48:37
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:19
3 Ruby West (Can) 0:01:34

Men – Day 1
1 Stephen Hyde (USA) 0:57:06
2 Curtis White (USA) 0:00:08
3 Kerry Werner (USA) 0:01:27

Website: nbxbikes.com

1/2 December: Resolution ‘Cross Cup
Texas, USA. C2.

Women day 1 onboard: https://www.youtube.com/watch?v=VPb-Oi-PrmI
Women day 2 onboard: https://www.youtube.com/watch?v=pZKxBV5xAI0

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women – day 2
1 Katie Clouse (USA) 0:44:01
2 Courtenay McFadden (USA) 0:00:07
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:15
Plus
10 Abigail Yates (GBr) 0:02:43

Men – day 2
1 Gage Hecht (USA) 0:59:12
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:08
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:32

Women – day 1
1 Courtenay McFadden (USA) 0:46:34
2 Katie Clouse (USA) 0:00:14
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:32
Plus
21 Abigail Yates (GBr) 0:07:48

Men – day 1
1 Gage Hecht (USA) 0:59:12
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:08
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:32
Plus
22 Christopher Dakin (GBr)

Website: www.texas.cx

1 December: Soudal Classic/GP Hasselt
The latest round of the Soudal Classic series was the GP Hasselt, Belgium. C2.

Women and men’s races: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/589339898182829/
Women Finish: https://www.youtube.com/watch?v=jYeMEMjsY50
Women Interview: https://www.youtube.com/watch?v=rYBXGPP94CY
Men finish: https://www.youtube.com/watch?v=TsNwhWy0EEw
Men interview: https://www.youtube.com/watch?v=d_M3548fQjQ

Women
1 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:47:57
2 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:04
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:17
Plus
13 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:48
26 Sophie Thackray (GBr) 0:06:03
30 Louise Heywood-Mahe (GBr)
33 Katharina Julia Hinz (GER)

Men
1 Kevin Pauwels (Bel) Marlux – Bingoal 1:02:19
2 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:17
3 Eli Iserbyt (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:26
4 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:31
Plus
23 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:04:26
27 Cameron Mason (GBr) 0:05:24
33 Marvin Schmidt (GER)
37 Benjamin Sydlik (GER)
44 Finlay Robertson (GBr)
48 Felix Stephan (GER)

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:37:41
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:00
3 Lewis Askey (GBr) 0:00:16
Plus
10 Jenson Young (GBr) 0:01:33
33 Luca Harter (GER) 0:04:50

Website: www.gphasselt.be

December 1: Abadiñoko udala saria
Basque C2 cross.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=jw0DeD7X3Kg
Men: https://www.youtube.com/watch?v=8qAgLJQYGJ8

Women
1 Helen Wyman (GBr) 0:48:47
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:01:00
3 Audrey Menut (Fra) 0:02:09

Men
1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:03:17
2 David Menut (Fra) 0:00:57
3 Ismael Esteban Aguero (Esp) Delikia – Ginestar 0:01:23

Not UCI –  Italian cross Koksijde style and crossing water in the USA.

Italian sand: https://www.facebook.com/…
USA water: https://www.youtube.com/watch?v=58N6JrUUZpI


November 24/25

25 November: Telenet UCI World Cup
The latest round of the UCI World Cup was held at Koksijde, Belgium. CDM.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women Highights: https://www.youtube.com/watch?v=xjUHB-bJHxk
Men Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Fbt7oH3Phfs

Women

1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:45:53
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:08
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:11
Plus
9 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:00:44
22 Helen Wyman (GBr) 0:02:21
29 Anna Kay (GBr) Storey Racing 0:03:13
54 Maddie Wadsworth (GBr) 0:09:17
55 Josie Nelson (GBr) -1 Runde
57 Katharina Julia Hinz (GER) -1 Runde
58 Katie Scott (GBr) -1 Runde
61 Nina Küderle (GER) -2 Runden
62 Diana Steffenhagen (GER) -2 Runden

Men

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:04:13
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:25
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:48
Plus
12 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:03:02
39 Ian Field (GBr) -3 Runden
DNF Thomas Edhofer (GER)

Under 23 Men

Video: https://www.facebook.com/wim.dejonghe.5/videos/10217321950984927/

1 Thomas Pidcock (GBr) 0:46:46
2 Antoine Benoist (Fra) 0:00:28
3 Jens Dekker (Ned) 0:00:42
Plus
4 Ben Turner (GBr) 0:00:48
20 Thomas Mein (GBr) 0:02:16
29 Daniel Tulett (GBr) 0:03:51
36 Pascal Tömke (GER)

Junior Men
1 Pim Ronhaar (Ned) 0:41:22
2 Witse Meeussen (Bel) 0:00:19
3 Tom Lindner (GER) 0:00:34
Plus
26 Oliver Draffan (GBr) 0:03:04
29 Jenson Young (GBr) 0:03:34
30 Matteo Oberteicher (GER) 0:03:43
34 Tim Neffgen (GER) 0:04:30
38 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:05:22
41 Luca Harter (GER) 0:06:08
47 Felix Dierking (GER) 0:07:05
49 Daniel Barnes (GBr) 0:07:58
DNF Ben Tulett (GBr)

Koksijde feature: https://veloklubhaus.com/2018/03/12/koksijde-world-cup-cyclo-cross/

25 November: National Trophy Series 4
Round four of the UK national series held at York. C2.

Women Pictures: http://www.joolzedymond.com/#/national-trophy…
Men Pictures: http://www.joolzedymond.com/#/national-trophy…

Women
1 Harriet Harnden (T-Mo Racing)
2 Eileen Roe (Dooleys Cycles)
3 Beth Crumpton (Storey Racing)

Men
1 Gianni Siebens (Young Cycling Talent D&D)
2 Yorben Van Tichelt (Neon-Velo Cycling Team)
3 Nick Craig (Scott Racing)

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

25 November: Slovenský pohár – Grand Prix Topolcianky
Round seven of the Slovak national series. SVK. C2.

Women Pictures: https://www.zonerama.com/…
Men Pictures: https://www.zonerama.com/…

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:42:16
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:45
3 Barbara Benkó (Hun) 0:00:48

Men
1 Seppe Rombouts (Bel) Creafin TÜV Süd 1:04:15
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:07
3 Martin Haring (Svk) 0:00:21

Website: www.cyklistikaszc.sk

25 November: KANSAI Cyclo Cross
Japanese cross held at Makino, Takashima City. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=2TXXtu–AkY
Women Video: https://www.youtube.com/watch?v=aTrJLJloC8w
Men Video: https://www.youtube.com/watch?v=4oI54gm6p3A

Report: https://www.cyclowired.jp/news/…

Women
1 Rina Matsumoto (Jpn) 0:41:54
2 Samantha Runnels (USA) 0:00:08
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:55

Men
1 Anthony Clark (USA) 0:56:23
2 Emil Hekele (Cze) 0:00:01
3 Garry Millburn (Aus) 0:01:43

Website: www.kyoto-cf.com

25 November: International Cyclocross Selle SMP
The Trof.Cop.ed.Brugherio82 was the latest round of the Italian series. C2.

Women Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/2154067581310758/
Men Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/207459223500287/
Masters Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/1080854838762951/

Pictures: https://www.facebook.com/sellesmp/…
Pictures: http://www.trevisomtb.it/…

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:50:20
2 Sara Casasola (Ita) 0:00:11
3 Rebecca Gariboldi (Ita) 0:00:36

Men
1 Nicolas Samparisi (Ita) 0:59:03
2 Marcel Wildhaber (SUI) 0:00:27
3 Cristian Cominelli (Ita) 0:00:42

Website: www.lcbrugheriodue.it

24 November: Ambiancecross
Held at Wachtebeke, Belgium. C2.

Men and Women: https://www.youtube.com/watch?v=h5c0sxeaYE4

Women
1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:43:00
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts –  0:00:00
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts –  0:00:137
Plus
10 Helen Wyman (GBr) 0:00:51
17 Anna Kay (GBr) 0:02:03
38 Diana Steffenhagen (GER)

Men

Race: https://www.youtube.com/watch?v=iFQU3g6D5LY
Action: https://www.youtube.com/watch?v=sFMB1ek73so

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:56:38
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:09
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:27
Plus
18 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:03:03
48 Joe Williams (GBr)
56 Francois Chastagner (Fra)
57 Thomas Edhofer (GER) )
DNF Finlay Robertson (GBr)

Website: www.ambiancecross.be


November 17/18

18 November: DVV verzekeringen trofee – Flandriencross
The third round of this series held at Hamme, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women & Men Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/311082139493212/
Women final sprint: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/710002322716449/
Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=dVcijgSD4Xc
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=mm4TK7_Mpr8
Men finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/292276861622321/
Men interview/action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/337369607046295/

Women
1 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:39:06
2 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:01
3 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:01
Plus
12 Nikki Brammeier Mudiiita (GBR) 00:00:53
24 Emily Wadsworth (GBR) 00:03:18

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:58:57
2 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:00:44
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:50
Plus
11 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:02:10

Under 23 Men
1 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:49.26
2 Yentl Bekaert (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:05
3 Jenko Bonne (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:05
Plus
32 Thomas Victor (GBR) 00:02:39
33 Cameron Mason (GBR) 00:02:57
34 Thomas Mein (GBR) 00:03:03
40 David Conroy (GBR) 00:04:15

Junior Men
1 Thibau Nys (Bel) 0:43:28
2 Joran Wyseure (Bel) 0:00:02
3 Joachim Van Looveren (Bel) 0:00:12
Plus
20 Oliver Howson (GBR) 0:02:05

Website: www.flandriencross.be

18 November: EKZ CrossTour 4
The fourth round of the Swiss series held at Hittnau. C1.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=EZxiU00LMBA
Women finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/300544657454693/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/778315095835810/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/376764546396523/
Women barriers: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/1949988551972639/
Men: https://www.youtube.com/watch?v=f_6EQU1_mMk
Men finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/1951297914948045/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/405408489998286/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/300598487242445/
Men barriers: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/193677001511762/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/487074218454065/
Men start: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/303920786999077/

Women Pictures: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/…
Men Pictures: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/…

Women
1 BETSEMA Denise (NED) 0:40:20
2 NUÑO PALACIO Aida (ESP) 0:00:24
3 MAJERUS Christine (LUX) 0:00:44
Plus
5 BRANDAU Elisabeth (GER) 0:01:24
15 SCHNEIDER Janine (GER) 0:03:00
DNF WYMAN Helen (GBR)
DNF HEIGL Nadja (AUT)

Men
1 VAN DER POEL David (NED) 1:03:15
2 HERMANS Quinten (BEL) 0:00:14
3 CLEPPE Nicolas (BEL) 0:00:29
Plus
4 MEISEN Marcel (GER) 0:00:43
12 WEBER Sascha (GER) 0:01:56
17 MÜLLER Manuel (GER) 0:02:15
39 KÜHN Marcus (GER) -7 Runden

Website:  www.ekz-crosstour.ch

18 November: Gran Premi Les Franqueses
Spanish C2 race.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=fQrqOgiNkY8
Men: https://www.youtube.com/watch?v=yDWG3T-3OZg
Men: https://www.youtube.com/watch?v=k9wrd_5UWcE

Women
1 Olatz Odriozola Mugica (Esp) 0:43:37
2 Irene Trabazo Bragado (Esp) 0:00:33
3 Luisa Ibarrola Albizua (Esp) 0:01:52

Men
1 Jofre Cullell Estape (Esp) 1:02:36
2 Javier Ruiz De Larrinaga Ibañez (Esp) 0:00:41
3 Ivan Feijoo Alberte (Esp) 0:01:21

17/18 November: Rapha Supercross Nobeyama
Minamimaki Village, Nagano, Japan. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=9xHVrnlzAMI
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=Mz0pm863xAU

Women – Day 2
1 Samantha Runnels (USA) 0:41:19
2 Emily Kachorek (USA) 0:00:09
3 Miho Imai (Jpn) 0:00:51

Men – Day 2
1 Kohei Maeda (Jpn) 0:57:30
2 Anthony Clark (USA) 0:00:01
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:08

Women – Day 1
1 Samantha Runnels (USA) 0:41:45
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:26
3 Emily Kachorek (USA) 0:00:43

Men – Day 1
1 Anthony Clark (USA) 0:58:16
2 Emil Hekele (Cze) 0:00:30
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:43

Webiste: http://nobeyamacyclocross.cc/

17/18 November: Supercross Suffern
Two days of racing in New York State, USA and a round of the NECX. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=RomuKy1dmgE
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=-K_BvoqpkIM
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=wYye-dDAqGg
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=QSfZBDf7zgw

Women – Day 2
1 Rebecca Fahringer (USA) 0:50:04
2 Ruby West (Can) 0:04:06
3 Jane Rossi (USA) 0:04:58

Men – Day 2
1 Curtis White (USA) 1:05:43
2 Kerry Werner (USA) 0:02:35
3 Merwin Davis (USA) 0:04:18

Women – Day 1
1 Ruby West (Can) 0:40:17
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:07
3 Magdeleine Vallieres Mill (Can) 0:01:27

Men – Day 1
1 Curtis White (USA) 1:05:16
2 Kerry Werner (USA) 0:01:32
3 Merwin Davis (USA) 0:02:59

Website: www.supercrosscup.com

17/18 November: Major Taylor Cross Cup
Held at Cycloplex, Indianapolis , USA. C2.

Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=UoNZ94rVhwc

Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…
Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…
Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…

Women – Day 2
1 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:43:57
2 Courtenay McFadden (USA) 0:00:00
3 Emma Swartz (USA) 0:00:00
Plus
27 Abigail Yates (GBr)

Men – Day 2
1 Eric Brunner (USA) 1:01:51
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:00
3 James Driscoll (USA) 0:00:36

Women – Day 1
1 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:43:34
2 Emma Swartz (USA) 0:00:13
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:30
Plus
23 Abigail Yates (GBr) 0:06:45

Men – Day 1
1 Andrew Dillman (USA) 1:01:55
2 James Driscoll (USA) 0:00:34
3 Caleb Swartz (USA) 0:01:29

Website: http://indycycloplex.com/

17 November: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 4
The fourth round of the UCI World Cup held at Tabor, Czech Republic. CDM

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women Highlights: https://nos.nl/artikel/….
Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=nQs4r4PAYak
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=ulrgFD-ZjWo

Women
1 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:40:19
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:05
3 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:06
Plus
15 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:01:19
20 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:31
23 Ffion James (GBr) Storey Racing 0:01:41
26 Helen Wyman (GBr) 0:02:04
36 Anna Flynn (GBr) 0:03:02
45 Maddie Wadsworth (GBr) 0:04:33
50 Clea Seidel (GER) 0:05:34
52 Katie Scott (GBr) 0:05:44
53 Katharina Julia Hinz (GER) 0:05:44
55 Judith Krahl (GER) 0:06:36

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:02:43
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:14
3 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:20
Plus
14 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:38

Under 23 Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:51:31
2 Jakob Dorigoni (Ita) 0:00:11
3 Antoine Benoist (Fra) 0:00:11
Plus
5 Daniel Tulett (GBr) 0:00:26
6 Thomas Mein (GBr) 0:00:29

Junior Men
1 Witse Meeussen (Bel) 0:38:29
2 Thibau Nys (Bel) 0:00:04
3 Tom Lindner (GER) 0:00:05
Plus
29 Joseph Pidcock (GBr) 0:01:55
31 Rory McGuire (GBr) 0:01:56
33 Jenson Young (GBr) 0:01:57
47 Lennart Lein (GER) 0:04:02
DNF Ben Tulett (GBr)


November 10/11

11 November: Telenet Superprestige Gavere
The fourth round of the series held at the fearsome Gavere in Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Full races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/700480110327438/
Women Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/336497750469105/
Men Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/286024758685747/
Men Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2194437800807332/
Men Action: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/291819665006745/

Women
1 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:45:25
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:17
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:38
5 Helen Wyman (GBr) 0:00:42
22 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:05:49

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:04:52
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:24
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:35
Plus
4 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:40
19 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:05:14
26 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus -1 Runde
37 Thomas Mein (GBr) -4 Runden
38 Cameron Mason (GBr) -4 Runden
45 Joe Williams (GBr) -5 Runden

11 November: Flückiger Cross
Held at Madiswil, Switzerland. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=RRg45QqVQnQ
Men: https://www.youtube.com/watch?v=tTNAnhzlYW0

Women
1 BARONI Francesca (ITA) 41:47:00
2 BARHOUMI Zina (SUI) 0:01:00
3 RÜEGG Noemi (SUI) 0:01:12
Plus
11 SCHNEIDER Janine (GER) 0:04:17

Men
1 WEBER Sascha (GER) 1:02:15
2 WILDHABER Marcel (SUI) 0:00:04
3 ZAHNER Simon (SUI) 0:00:10

Website: www.flueckiger-cross.ch

10/11 November: NECXS – The Northampton International
Northampton, USA.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=A9ISlxVBKHc
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=Kbk9hq4lTcM
Ellen Noble onboard: https://www.youtube.com/watch?v=St80OupD0Fk
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=FW-9Fj50VQ0
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=ql2hk-ip6IA

Women – Day 2
1 Courtenay McFadden (USA) 0:44:55
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:30
3 Caroline Nolan (USA) 0:00:45

Men – Day 2
1 Curtis White (USA) 1:03:38
2 Spencer Petrov (USA) 0:01:10
3 Sam Noel (USA) 0:01:11

Women – Day 1
1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:44:47
2 Regina Legge (USA) 0:00:10
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:27

Men – Day 1
1 Curtis White (USA) 1:03:30
2 Spencer Petrov (USA) 0:01:08
3 Jack Kisseberth (USA) 0:01:09

Website: http://www.nohocx.com/

11 November: 2ème Coupe de France
Second round action at Pierric, France. C2.

Men finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/2243575829250814/
Men finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/238780810330269/
Women finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/591961211221124/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/planetecyclocross/photos/?ref=page_internal

Women
1 Marlène Petit (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:44:06
2 Audrey Menut (Fra) 0:00:34
3 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:01:10

Men
1 Francis Mourey (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 1:01:29
2 Fabien Canal (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:00:18
3 Joshua Dubau (Fra) 0:00:39

11 November: PTBOCX – Lift Lock Cross
Peterborough, Canada held in conjunction with the National Championships. C2.

See also below for pictures from the weekend.

Women
1 Ruby West (Can) 0:40:51
2 Catharine Pendrel (Can) 0:00:24
3 Jenn Jackson (Can) 0:00:36

Men
1 Gunnar Holmgren (Can) 1:01:36
2 Marc-André Fortier (Can) 0:00:35
3 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 0:00:53
Plus
12 David Yexley (GBr) 0:08:03

Website:  ptbocx.ca

11 November: XXVI Cyclo-cross de Karrantza
Spanish Cross. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=6zsu2VCeXsI
Men: https://www.youtube.com/watch?v=_pxPQyesuOo

Women
1 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:40:15
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:33
3 Lily Williams (USA) 0:02:16

Men
1 Ismael Esteban Aguero (Esp) Delikia – Ginestar 1:07:57
2 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:00:18
3 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 0:00:43

Website:  www.karrantza.org

11 November: Grand Prix Slovakia 5
Round five of the national series. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/Slovensk…

Women
1 Tatiana Jaseková (Svk) 0:40:40
2 Mariana Findrová (Svk) 0:02:42
3 Natália Glajzová (Svk) 0:03:46

Men
1 Nicolas Samparisi (Ita) KTM Alchemist Racing Team 0:57:04
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:02
3 Matej Ulik (Svk) 0:00:13

Website:  www.cyklistikaszc.sk

11 November: National Trophy Series Round 3
Ardingly, near Crawley, GBR. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=a0Hqd_rtMsc
Men: https://www.youtube.com/watch?v=w0NUgsfr32w
All sorts of great links: https://www.facebook.com/events/….

Women
1 Anna Kay (GBr) 0:46:10
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:17
3 Ffion James (GBr) 0:01:22

Men
1 Thomas Joseph (Bel) Marlux – Bingoal 1:02:37
2 Lander Loockx (Bel) Creafin TÜV Süd 0:00:09
3 Ian Field (GBr) 0:00:36

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

NT at Ardingly feature here

10 November: DVV verzekeringen trofee – Jaarmarktcross
The second round held at Niel, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Full races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/318959825552728/
Women Finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1131537007025158/
Men Interview/Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1902474356467048/
Men Finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/324768304977504/
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=GV0elVKuLIU
Under 23 men: https://www.youtube.com/watch?v=5aLPijtk92g

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:43:32
2 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:04
3 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:22
Plus
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:56
8 Helen Wyman (GBr) 0:01:31
13 Anna Kay (GBr) 0:02:04
14 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:08
20 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:04:56

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:01:06
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:10
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:36
Plus
5 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:18
13 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:58

Under 23 Men
1 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:49:09
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:00:00
3 Thomas Mein (GBr) 0:00:09
Plus
25 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:01:22
36 Cameron Mason (GBr) 0:02:23
44 Finlay Robertson (GBr) -3 Runden

Website:  www.jaarmarktcross.be

10 November: Toi Toi Cup
Round five of the Czech national seties held at Kolín. C2.

Report/Video: https://www.ceskatelevize.cz/ireporter/...

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:42:24
2 Katerina Nash (Cze) 0:00:20
3 Pavla Havlíková (Cze) 0:00:23
Plus
16 Clea Seidel (GER) 0:04:24

Men
1 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 1:00:42
2 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd 0:00:07
3 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:07

Junior Men
1 Tom Lindner (GER) 0:38:55
2 Jakub Toupalík (Cze) 0:00:05
3 Tomáš Ježek (Cze) 0:00:32

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup/toi-toi-cup-2018

10 November: Starlight-cross
Japanese cross held at Hibino. C2.

Video: https://www.facebook.com/cyclocross.jp/videos/…
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…

1 Samantha Runnels (USA) 0:49:10
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:32
3 Emily Kachorek (USA) 0:00:50

Men
1 Anthony Clark (USA) 1:03:59
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:33
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:33

Website: http://starlightcross.com/

10 November: Canadian National Championships
Held at Peterborough, Ontario, CAN. CN.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=199NvkemWPw
Men finish: https://www.youtube.com/watch?v=ipKnQn2TM4s
Pictures: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…
Pictures women: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…
Pictures men: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…

Women
1 Maghalie Rochette (Can) 0:45:48
2 Jenn Jackson (Can) 0:01:34
3 Sandra Walter (Can) 0:01:45

Men
1 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 0:59:56
2 Geoff Kabush (Can) 0:00:06
3 Marc-André Fortier (Can) 0:01:49
Plus
12 David Yexley (GBr) 0:05:48

Website: www.ptbocx.ca


November 3/4

3/4 November: UEC Cyclo-cross European Championships
Held at Rosmalen, in the Netherlands. CC.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Senior Men/Women Video: https://www.facebook.com/UEC.Cycling/videos/2487070231366416/
Senior Men/Women Video: https://www.youtube.com/watch?v=k-wo7rpjb_c
Training onboard: https://www.youtube.com/watch?v=s16gGkW_ma0
Jun Men: https://www.facebook.com/bunddeutscherradfahrer/videos/1111846995649667/
Jun Men: https://www.youtube.com/watch?v=BbCzmilzgn0
Under 23 Women: https://www.facebook.com/bunddeutscherradfahrer/videos/332182527363033/

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/11/04/2018-european-cyclocross-championships-rosmalen/

Women
1 WORST Annemarie NED 0:40:24 (22,272 km/h)
2 VOS Marianne NED + 0:02
3 BETSEMA Denise NED + 0:02
Plus
8 BRAMMEIER Nikki GBR + 1:16
9 WYMAN Helen GBR + 1:21
20 CRUMPTON Bethany GBR + 3:52
21 PAUL Stefanie GER + 3:53

Under 23 Women
1 DEL CARMEN ALVARADO Ceylin NED 0:40:31 (22,212 km/h)
2 VAN DER HEIJDEN Inge NED + 0:22
3 NAGENGAST Fleur NED + 0:49
Plus
14 KAY Anna GBR + 2:28
16 JAMES Ffion GBR + 2:52
19 FLYNN Anna GBR + 3:17
21 WADSWORTH Maddie GBR + 3:47
22 SEIDEL Clea GER + 3:47
29 NELSON Josie GBR + 4:18
34 KÜDERLE Nina GER -1 Runde

Men
1 VAN DER POEL Mathieu NED 1:02:35 (25,805 km/h)
2 VAN AERT Wout BEL + 0:14
3 SWEECK Laurens BEL + 0:18
Plus
35 MÜLLER Manuel GER -2 Runden
DNF MEISEN Marcel GER

Under 23 Men
1 PIDCOCK Thomas GBR 0:50:22 (24,963 km/h)
2 ISERBYT Eli BEL + 0:30
3 BENOIST Antoine FRA + 0:45
Plus
4 TURNER Ben GBR + 1:02
5 MEIN Thomas GBR + 1:10
13 TULETT Daniel GBR + 1:57
32 MÖBIS Maximilian GER + 4:27

Junior Men
1 RONHAAR Pim NED 0:44:53 (24,032 km/h)
2 MEEUSSEN Witse BEL + 0:14
3 NYS Thibau BEL + 0:21
Plus
8 LINDNER Tom GER + 1:05
25 BARNES Daniel GBR + 2:37
31 WYLLIE Simon GBR + 2:49
33 YOUNG Jenson GBR + 2:57
36 BRENNER Marco GER + 3:13
47 PAHLKE Jasper Levi GER + 4:17
52 UHLIG Henri GER + 5:06

Website: www.veldrit-gpb.nl

3/4 November: Pan-American Cyclo-cross Championships
Midland, Ontario, Canada. CC.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=EWW3N2Lz90I
Men: https://www.youtube.com/watch?v=7yqZzoU82eI
Report: https://barrie.ctvnews.ca/…
Report: https://cyclingmagazine.ca/…

Women
1 Maghalie Rochette (Can) 0:42:29
2 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:00:14
3 Kaitlin Keough (USA) 0:00:40

Under 23 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:43:44
2 Ruby West (Can) 0:00:23
3 Katie Clouse (USA) 0:00:48

Men
1 Curtis White (USA) 1:01:13
2 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:00
3 Kerry Werner (USA) 0:00:36

Under 23 Men
1 Gage Hecht (USA) 0:46:26
2 Eric Brunner (USA) 0:00:10
3 Cooper Willsey (USA) 0:00:19

Junior Men
1 Magnus Sheffield (USA) 0:40:37
2 Nick Carter (USA) 0:00:01
3 Carter Woods (Can) 0:00:02

Website:  https://www.silvergoosecx.ca/

4 November: Gran Premi Internacional ciutat de Vic
Spanish Cross. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=B-qFds17Wis&t=3833s

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qo64M60SztI

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:48:20
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:13
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:11

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Y8fdJMHaSAU

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:59:13
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:50
3 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:08
Plus
8 Sascha Weber (GER) 0:01:36

3 November: Silver Goose Cyclocross Festival
Midland, Canada. C2. Held as part of the Pan American Championships.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ona5v2W3zUU

Women
1 Ellen Noble (USA) 0:47:59
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:10
3 Maghalie Rochette (Can) 0:00:20

Men
1 Gage Hecht (USA) 0:59:55
2 Stephen Hyde (USA) 0:00:08
3 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:14
Plus
22 David Yexley (GBr) 0:06:43

Website:  https://www.silvergoosecx.ca/

3 November: Ciclocross Manlleu
Spanish Cross. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/search/top/?q=Ciclocross%20Manlleu

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qo64M60SztI

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:43:44
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:00
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:48

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Y8fdJMHaSAU

1 Vincent Baestaens (Bel) 1:01:05
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:04
3 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:00:11
Plus
DNF Sascha Weber (GER)

3/4: Really Rad Festival of Cyclocross
Falmouth, Massachusetts, USA. C2.

Pictures: https://www.velonews.com/…

Women Day 2
1 Crystal Anthony (USA) 0:46:41
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:10
3 Cassandra Maximenko (USA) 0:01:12
Plus
13 Anja Genia Meichsner (GER) 0:03:26

Men day 2
1 Scott Smith (USA) 1:02:14
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:00:09
3 Nicholas Lando (USA) 0:00:29

Women Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=YZgL29jYFUk

1 Crystal Anthony (USA) 0:46:10
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:14
3 Regina Legge (USA) 0:00:10

Men Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wQNBSgOd55s

1 Justin Lindine (USA) 1:00:37
2 Scott Smith (USA) 0:01:26
3 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:02:08

Website:  www.reallyradcx.com

November 1

01 November: DVV verzekeringen trofee – Koppenbergcross
Maybe the most popular cross in the world featuring the infamous Koppenberg climb at Melden – Oudenaarde, Belgium.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women

Action: https://www.youtube.com/watch?v=qtGeNBNdV2g
Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/488744374967538/
Full Race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/247274959272274/ (via FB App?)

1 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:47:24
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:21
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:27
Plus
7 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:16
8 Helen Wyman (GBr) 0:01:22
13 Anna Flynn (GBr) 0:03:55
16 Sophie Thackray (GBr) 0:05:31
18 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:06:09
19 Josie Nelson (GBr) 0:06:35
20 Maddie Wadsworth (GBr) 0:06:48
22 Marie Lynn (GBr) 0:08:57e
27 Lily Greenhalgh (GBr) -1 Runde
28 Poppy Cooke (GBr) -2 Runden

Men

Action: https://www.youtube.com/watch?v=lJAVAlFPmiw
Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/2405437392804461/
Men interview: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1886562838089004/
Full Race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/247280295938407/ (via FB App?)

1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:02:26
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:11
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:14
Plus
11 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:02:36
22 Ian Field (GBr) 0:04:46
32 Isaac Mundy (GBr) -2 Runden
36 James Madgwick (GBr) -4 Runden
37 Robert Wardell (GBr) -4 Runden

Under 23 Men
1 Thymen Arensman (Ned) 0:50:13
2 Eddy Finé (Fra) 0:00:18
3 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:24
Plus
11 Thomas Mein (GBr) 0:01:37
21 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:02:51
40 Joe Williams (GBr) 0:06:45
42 Finlay Robertson (GBr) 0:07:12
48 Max Gibbons (GBr) -1 Runde
49 Toby Perry (GBr) -2 Runden
52 Kieran Jarvis (GBr) -3 Runden

Junior Men
1 Yorben Lauryssen (Bel) 0:44:14
2 Yente Peirens (Bel) 0:00:13
3 Joran Wyseure (Bel) 0:00:29
Plus
6 Joseph Pidcock (GBr) 0:01:16
8 Simon Wyllie (GBr) 0:01:36
13 Jenson Young (GBr) 0:02:48
15 Tim Neffgen (GER) 0:03:02
16 Daniel Barnes (GBr) 0:03:05
17 Matteo Oberteicher (GER) 0:03:06
20 Joe Coukham (GBr) 0:03:45
22 Luis Burghardt (GER) 0:03:57
27 Ethan Whiteside (GBr) 0:05:46
31 Kishan Bakrania (GBr) 0:05:58
34 Lukas Herrmann (GER) 0:07:29
39 Tim-Oliver Kolschefsky (GER) 0:09:27
DNF Ben Tulett (GBr)


October 27/28


28 October: Telenet Superprestige 3
Round three of the Superprestige series was held at Ruddervoorde, Oostkamp,  Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Men and Women: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/304406417058107/

Women

Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/504355149974920/

1 Marianne Vos (Ned) 0:42:47
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:42:55
3 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:43:00
Plus
10 Nikki Brammeier (GBr) 0:43:47
33 Alderney Baker (GBr) -1 Runde
DNF Emily Wadsworth (GBr) TP Racing

Men

Action: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/1085323608295434/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:00:14
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:35
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:42
Plus
9 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:16
23 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:03:13
27 Thomas Mein (GBr) 0:04:15
DNF Daniel Tulett (GBr) TP Racing

Website: www.cyclocrossruddervoorde.be


28 October: Cyclo-cross de Jablines
French race held at Jablines. C2.

Video: https://www.facebook.com/iledeloisirsdejablinesannet/videos/1992491147715976/

Women
1 Marlène Petit (Fra) 0:43:25
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) 0:00:0?
3 Marceline Devaux (Fra) 0:00:03

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wki8PMK4LxY
Video: https://www.youtube.com/watch?v=9PEZl43LvUA

1 Francis Mourey (Fra) 1:01:05
2 Fabien Canal (Fra) 0:00:00
3 Eddy Fine (Fra) 0:00:00


28 October: Grand Prix Slovakia 4
The fourth round of the Slovakian series. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:43:35
2 Elizabeth Ungermanová (Cze) 0:00:01
3 Tereza Švihálková (Cze) 0:01:11

Men

Video: https://www.facebook.com/195662197170410/videos/2105574402797721/

1 Tomáš Paprstka (Cze) 1:03:22
2 Matej Ulik (Svk) 0:00:12
3 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:30

Website : www.cyklistikaszc.sk


28 October: Internationales Radquer Steinmaur
Swiss race held at Steinmaur. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=OMkvNSFLbso

1 GARIBOLDI Rebecca (ITA) 0:44:37
2 RÜEGG Noemi (SUI) 0:00:13
3 BARHOUMI Zina (SUI) 0:01:22
Plus
6 SCHNEIDER Janine (GER) 0:04:12

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SsGymgMNGUc

1 WEBER Sascha (GER) 1:00:51
2 ZAHNER Simon (SUI) 0:00:20
3 JOSEPH Thomas (BEL) 0:00:22
Plus
19 KÜHN Marcus (GER) 0:10:39
21 WEBER Marcel (GER) -2 Runden


28 October: National Trophy Series Round 2
Round two of the UK national series held at Irvine, Scotland. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=90fUlTbq2eU

1 Ffion James (GBr) 0:40:11
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:08
3 Anna Kay (GBr) 0:00:49

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LHg_2rTQ2BI

1 Ian Field (GBr) 1:01:11
2 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:00:02
3 Callum MacLeod (GBr) 0:01:35

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy


28 October: Elorrioko Basqueland Ziklokrosa
Spanish race held in the Basque land at Elorrio, ESP. C1

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=i-ri8GF5R7w

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:39:04
2 Helen Wyman (GBr) 0:39:05
3 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:39:40

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6Cpe_DceHIs

1 Vincent Baestaens (Bel) 1:00:21
2 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:00:27
3 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 1:00:36


28 October: Grand-Prix de la Commune de Contern
Luxembourg action held at Contern. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…
Video: https://www.facebook.com/1065419463499030/videos/1914470878862619/
Video: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/1259364.html

Women
1 Loes Sels (Bel) 0:47:31
2 Puck Pieterse (Ned) 0:00:03
3 Shirin Van Anrooij (Ned) 0:01:28

Men
1 Corné Van Kessel (Ned) 1:02:52
2 Andreas Goeman (Bel) 0:00:15
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:29
Plus
24 Marvin Schmidt (GER) 0:04:27
40 Finlay Robertson (GBr) -2 Runden
53 Frederik Veith (GER) -4 Runden
55 Philipp Becker (GER) -5 Runden

Website: www.acccontern.lu


28 October: Sagae Tohoku CX Series
Round one of the Japanese series race held at Sagae-shi. C2.

Video: https://www.facebook.com/cyclocross.jp/videos/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FNTZ9bSmX68
Pictures: https://www.facebook.com/tohokucxproject/..

Women

Pictures: https://www.facebook.com/tohokucxproject/…

1 Eri Yonamine (Jpn) 0:48:58
2 Miyoko Karami (Jpn) 0:00:43
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:29

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Zwx7d5d31C4

1 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:57:53
2 Masaru Nakazato (Jpn) 0:00:09
3 Masayuki Goda (Jpn) 0:00:27

Website: http://www.tohoku-cx-project.com


28 October: Munich Super Cross
Held at the Olympic site in Munich, Germany. C2.

Pictures: https://www.rennrad-news.de/…
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…
Pictures: https://www.facebook.com/permalink…

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:42:56
2 Stefanie Paul (GER) 0:02:14
3 Clea Seidel (GER) 0:02:58

Men

Video: https://www.ardmediathek.de/tv/Blickpunkt-Sport/..

1 Marcel Meisen (GER) 1:03:02
2 Jim Aernouts (Bel) 0:02:39
3 Lander Loockx (Bel) 0:03:03

Website : www.rcschwalben-muenchen.jimdo.com/events/munich-super-cross-2017/


27 October: Soudal Classic Series 1
Round one of the Soudal Classic Series was the GP Neerpelt held in Belgium. C2.

Please note: I am not sure what links work in the UK or eslewhere and I hope that where ever you are those listed here are live for you.

Men and Women’s races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/568398203584969/

Women

Interview: https://www.youtube.com/watch?v=qMDiJ7edvX8
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=ylqbNJw_SeU

1 Denise Betsema (Ned) 0:45:35
2 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) Corendon – Circus 0:00:23
3 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:29
Plus
10 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:05:27
17 Alderney Baker (GBr)
20 Lucille Rutsch (GER)
21 Julia Nikolopoulos (GER)

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=xlk-Fxwods4

1 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:58:02
2 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:13
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:20
Plus
DNF Thomas Pidcock (GBr) TP Racing
DNF Daniel Tulett (GBr) TP Racing

Junior Men
1 Thibau Nys (Bel) 0:41:39
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:14
3 Ryan Cortjens (Bel) 0:00:36
Plus
17 Matteo Oberteicher (GER) 0:04:29

Website: www.gpneerpelt.be


27 October: Ziklokross Laudio
Held at Laudio-Llodi in Spain. C1.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qlNTfSgUy5Q

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:40:31
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:33
3 Manon Bakker (Ned) 0:00:47
Plus
4 Helen Wyman (GBr) 0:01:18

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TaeNFPI48RM

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:02:10
2 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:59
3 Antoine Benoist (Fra) Team Chazal Canyon 0:01:03

Website: www.faciclismo


27/28 October: Cincinnati UCI Cyclocross
Two days of action – day one at Devou Park, Kentucky and day two at Carter Park, Ohio, USA. C1.

Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NjpD0CihMDA

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:41:39
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:09
3 Katerina Nash (Cze) 0:00:20
Plus
28 Abigail Yates (GBr) 0:06:06

Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=59jIrwLnCA4

1 Kerry Werner (USA) 0:52:10
2 Gage Hecht (USA) 0:00:00
3 Stephen Hyde (USA) 0:00:18

Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pIaXebmU5O8

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:49:13
2 Katerina Nash (Cze) 0:00:37
3 Kaitlin Keough (USA) 0:01:53

Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=f1gfqRYta3Q&t=3s

1 Gage Hecht (USA) 1:05:43
2 Lance Haidet (USA) 0:00:16
3 Kerry Werner (USA) 0:00:23

Website: www.cincycx.com


27 October: Toi Toi Cup
Latest Czech national series racing held at Slany. C1.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=41ggLoi2Nq4

Men
1 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:57:50
2 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:07
3 Marek Konwa (Pol) 0:00:12
Plus
26 Frederik Hähnel (GER) 0:03:52
34 Maximilian Möbis (GER)
39 Oscar Uhlig (GER)

Women
1 Pavla Havlíková (Cze) 0:41:29
2 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:00:02
3 Nadja Heigl (AUT) KTM Alchemist Racing Team 0:01:02
Plus
25 Hanna Zöttler (GER)
26 Helene Zöttler (GER)

Junior Men
1 Jan Zatloukal (Cze) 0:37:32
2 Tomáš Ježek (Cze) 0:00:13
3 Tom Lindner (GER) 0:00:14
Plus
6 Henri Uhlig (GER) 0:00:57
21 Marco Brenner (GER) 0:02:33
23 Lennart Lein (GER) 0:02:51

Website: www.cyklokros.cz


27/28 October: HPCX 1/2
Held at Jamesburg, New Jersey, USA. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/HPCXNJ/photos/?ref=page_internal

Women – Day 2
1 Arley Kemmerer (USA) 0:45:49
2 Regina Legge (USA) 0:00:15
3 Laura Van Gilder (USA) 0:00:30

Men – Day 2
1 Justin Lindine (USA) 0:59:27
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:00:12
3 Scott Smith (USA) 0:02:32

Women – Day 1
1 Cassandra Maximenko (USA) 0:50:49
2 Natalie Tapias (USA) 0:00:41
3 Stacey Barbossa (USA) 0:00:57

Men – Day 1
1 Justin Lindine (USA) 1:03:21
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:01:05
3 Scott Smith (USA) 0:02:59

Website: www.hpcx.org

October 23

23 October: Kiremko Nacht van Woerden
Mid week race held under lights in the Netherlands. C2.

Pictures: https://woerden.tv/lars-van-der-haar-wint-opnieuw-nacht-van-woerden/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/nachtvanwoerden/photos/?ref=page_internal

Women

Vos wins: https://www.youtube.com/watch?v=BePnymPvx_0

1 Marianne Vos (Ned) 0:42:57
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
3 Lucinda Brand (Ned) 0:00:00
Plus
8 Anna Kay (GBr) 0:01:11
31 Fiona Turnbull (GBr) 0:04:52

Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions 1:04:16
2 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:21
3 Joris Nieuwenhuis (Ned) 0:00:37
Plus
4 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:43

Website: www.nachtvanwoerden.nl

October 21/22

21 October: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 3
Round three was held in, Bern, Switzerland. CDM.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/photos/?ref=page_internal

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=VwPLTuG-3W4
Race action: https://www.facebook.com/UCIcyclocross/videos/2214933365248201/
Jumping the kerbs: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/290609958215484/

1 Marianne Vos (Ned) 0:41:00
2 Annemarie Worst (Ned) 0:41:09
3 Katherine Compton (USA) 0:41:22
4 Sanne Cant (Bel) 0:41:34
Plus
18 Helen Wyman (GBr) 0:42:18
19 Nadja Heigl (AUT) 0:42:23
20 Elisabeth Brandau (GER) 0:42:26
48 Emily Wadsworth (GBr) 0:45:29
56 Clea Seidel (GER) 0:47:15
57 Lydia Bernhard (GER) -1 Runde
DNF Nikki Brammeier (GBr)

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=OZALoWK3WUs
Race action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/553036865139139/
Race action: https://www.facebook.com/UCIcyclocross/videos/771207396557492/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:04:48
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:08
3 Toon Aerts (Bel) 0:00:58
Plus
49 Marvin Schmidt (GER) -5 Runden
DNF Marcel Meisen (GER)
DNF Sascha Weber (GER)

From yesteryear: https://www.facebook.com/srfarchiv/videos/…

Under 23 Men

Cow bells: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/258918964768357/
Finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/2079795622349994/

1 Eli Iserbyt (Bel) 0:48:31
2 Eddy Fine (Fra) 0:00:27
3 Antoine Benoist (Fra) 0:00:32
Plus
4 Thomas Pidcock (GBr) 0:00:41
32 David Conroy (Irl) 0:03:42
33 Daniel Tulett (GBr) 0:03:57
35 Martin Meiler (GER) 0:04:39
37 Pascal Tömke (GER)
38 Pirmin Benz (GER)

Junior Men

Start: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/216115592429989/

1 Witse Meeussen (Bel) 0:38:25
2 Luke Verburg (Ned) 0:38:30
3 Tomáš Ježek (Cze) 0:38:32
Plus
7 Marco Brenner (GER) 0:38:36
20 Henri Uhlig (GER) 0:38:54
39 Tom Lindner (GER) 0:40:54
41 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:41:33

Website: : www.worldcupbern.ch

20/21 October: Sherbrooke CX
Held in Sherbrooke, Canada. C2.

Day 1: https://www.youtube.com/watch?v=35216eJSrzA
Day 2: https://www.youtube.com/watch?v=ru5wKj3BLyo

Women – Day 2
1 Ruby West (Can) 0:45:18
2 Magdeleine Vallieres Mill (Can) 0:00:06
3 Regina Legge (USA) 0:01:03

Men – Day 2
1 Gunnar Holmgren (Can) 0:58:13
2 Marc Andre Fortier (Can) 0:01:35
3 Sam Noel (USA) 0:01:46

Women – Day 1
1 Ruby West (Can) 0:45:44
2 Regina Legge (USA) 0:00:13
3 Dana Gilligan (Can) 0:01:02

Men – Day 1
1 Gunnar Holmgren (Can) 1:00:08
2 Raphaël Gagné (Can) 0:00:04
3 Marc Andre Fortier (Can) 0:00:05

Website: : www.sherbrookecx.com

20/21 October: DCCX Washington
USA. C2.

Day 1: https://www.youtube.com/watch?v=CDZLNs54cs4
Day 2: https://www.youtube.com/watch?v=0iE7k8JKuZ8

Women – Day 2
1 Sunny Gilbert (USA) 0:42:17
2 Caroline Nolan (USA) 0:00:15
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:17

Men – Day 2
1 Kerry Werner (USA) 1:00:10
2 Eric Thompson (USA) 0:01:07
3 Travis Livermon (USA) 0:01:08

Women – Day 1
1 Sunny Gilbert (USA) 0:42:14
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:01
3 Caroline Nolan (USA) 0:00:14
Plus
24 Victoria Barclay (GBr) 0:06:14

Men – Day 1
1 Kerry Werner (USA) 1:00:33
2 Travis Livermon (USA) 0:00:09
3 Eric Thompson (USA) 0:00:19

Website: : dccxrace.com

21 October: Stockholm cyclocross
Stockholm, Sweden. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/StockholmCycloCross/..

Women
1 Ida Erngren (Swe) 0:42:47
2 Emmy Thelberg (Swe) 0:01:56
3 Clara Lundmark (Swe) 0:01:56

Men

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=2w4oWElCS0A&t=1620s
Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=PfVY3LQhmB0

1 Tobias Johannessen (Nor) 1:02:17
2 David Eriksson (Swe) 0:00:46
3 Martin Eriksson (Swe) 0:01:03

Website: www.cyclocrossweekend.wordpress.com

21 October: Trofeo Nuovi Investimenti
Held at Cles, Italy. C2.

Day highlights: https://www.youtube.com/watch?v=OppPJJffeEA

Women
1 Sara Casasola (Ita) 0:45:57
2 Letizia Borghesi (Ita) 0:00:50
3 Nicole Fede (Ita) 0:01:01

Men
1 Matteo Vidoni (Ita) 0:58:29
2 Martino Fruet (Ita) 0:00:01
3 Lorenzo Samparisi (Ita) 0:00:18

Website: www.trentinocross-giant-smp.it

21 October: Tage des Querfeldeinsports
Held at Ternitz, Austria. C2.

Pictures: https://martinbihounek.com/tage-des-querfeldeinsports/

Women
1 Kamila Janu (Cze) 0:41:32
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:29
3 Silke Mair (AUT) 0:00:32

Men
1 Braam Merlier (Bel) 1:02:03
2 Tomáš Paprstka (Cze) 0:00:21
3 Seppe Rombouts (Bel) 0:00:47
Plus
14 Florian Hamm (GER) 0:04:02

Website: http://rcnk.at/

20 October: Telenet Superprestige 2
Round two of the Superprestige held at Boom, Belgium. C2.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women (not 1st lap) and men full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/..

Women

Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/447636315759331/
Maud flies: https://www.facebook.com/snipercycling/videos/916409571903360/

1 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:44:16
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:27
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:49
Plus
15 Anna Kay (GBr) 0:03:26
17 Anna Flynn (GBr) 0:03:48
24 Fiona Turnbull (GBr) 0:05:10
27 Josie Nelson (GBr) 0:05:22
29 Maddie Wadsworth (GBr) 0:05:54
33 Katie Scott (GBr) 0:07:24
37 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/1961092910854531/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:56:50
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:04
3 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:08
Plus
16 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:57
22 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:02:54
25 Thomas Mein (GBr) 0:03:18
32 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:05:05
34 Cameron Mason (GBr) 0:05:18
44 Joe Williams (GBr)
DNF Finlay Robertson (GBr)

Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2201139673290833/
Cobbles: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2201139673290833/
Barriers: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/325193898062800/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2209110586039477/

Junior Men
1 Lennert Belmans (Bel) 0:41:04
2 Yorben Lauryssen (Bel) 0:00:09
3 Joachim Van Looveren (Bel) 0:00:18
Plus
11 Jenson Young (GBr) 0:01:07
13 Tim Neffgen (GER) 0:01:18
17 Oliver Howson (GBr) 0:01:46
20 Rory McGuire (GBr) 0:02:03
22 Simon Wyllie (GBr) 0:02:19
25 Matteo Oberteicher (GER) 0:02:22
27 Daniel Barnes (GBr) 0:03:02
42 Finn Mansfield (GBr) 0:04:37

Website:  www.cyclocrossboom.be

20 October: Grand Prix Podbrezová
Held in Slovakia. C2.

Women
1 Magdalena Mišonová (Cze) 0:44:29
2 Kamila Janu (Cze) 0:00:08
3 Tatiana Jaseková (Svk) 0:00:3

Men

Pictures: https://www.facebook.com/pg/Slovensk…

1 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd 0:59:59
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:10
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:12

Website: www.cyklistikaszc.sk

October 18

18 October: Kermiscross Ardooie
Mid week Belgian action. BEL. C2.

Women

Finish: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614894195416/

1 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:44:49
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:07
3 Katherine Compton (USA) 0:00:09
Plus
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:16
9 Anna Kay (GBr) 0:02:12
11 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:02:53
26 Ishbel Strathdee (GBr) -3 Runden
DNF Fiona Turnbull (GBr)

Men

Start: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614905875708/
One lap to go: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614921036087/
Finish: https://www.facebook.com/sporza/videos/111071579800977/
Cool onboard: https://www.youtube.com/watch?v=rxVhMx1YG-Q

1 Wout Van Aert (Bel) 0:56:32
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:03
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:06
Plus
8 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:00:26
11 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:10
14 Thomas Mein (GBr) 0:01:55
16 Ian Field (GBr) 0:01:55
34 Cameron Mason (GBr) 0:04:58
38 Finlay Robertson (GBr) -2 Runden

Classic mud plugging 2016: https://www.youtube.com/watch?v=MSGW9BLF5hw

Website: : https://www.cyclocrossardooie.be/

October 13/14

14 October: Telenet Superprestige 1
The first round of the Superprestige series held at Gieten, Netherlands. C1.


Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women

Full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/2062273200496802/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/315400559255095/

1 Annemarie Worst (Ned) 0:48:03
2 Marianne Vos (Ned) 0:00:33
3 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:34
Plus
14 Nikki Brammeier (GBr) 0:03:10
16 Anna Kay (GBr) 0:04:06
22 Emily Wadsworth (GBr) 0:05:33
26 Stefanie Paul (GER)
35 Katharina Julia Hinz (GER)
39 Nina Küderle (GER)
40 Fiona Turnbull (GBr)
50 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/353297255414722/
Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/304350033515083/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/290350291805128/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:48:03
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:31
3 Toon Aerts (Bel) 0:01:30
Plus
5 Marcel Meisen (GER) 0:01:49
22 Thomas Pidcock (GBr)
36 Daniel Tulett (GBr)
41 Cameron Mason (GBr)
47 Felix Holst (GER)
49 Marco Oberteicher (GER)
50 Tim Rieckmann (GER)
DNF Ben Turner (GBr)

Junior Men
1 Witse Meeussen (Bel) 0:44:02
2 Luke Verburg (Ned) 0:00:16
3 Thibau Nys (Bel) 0:00:26
Plus
33 Matteo Oberteicher (GER)
40 Luis Burghardt (GER)
41 Felix Dierking (GER)
43 Luca Harter (GER)
DNF Ben Tulett (GBr)

Website: www.cyclocrossgieten.nl

13/14 October: CRAFT Sportsware Gran Prix of Gloucester
Held in the USA. C2.

Day 2 Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=KElcDpv4BSk
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=kdMO6s3U5jo

1 Ellen Noble (USA) 0:45:57
2 Erica Zaveta (USA) 0:00:48
3 Crystal Anthony (USA) 0:01:14

Day 2 Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=dtXzWkMviTw
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=FUvDVgZMVYY

1 Curtis White (USA) 1:01:04
2 Lane Maher (USA) 0:00:19
3 Anthony Clark (USA) 0:00:22

Day 1 – Women

Long highlights: https://www.youtube.com/watch?v=cU6p7YESJ0o
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=kJH6YnBStdc

1 Ellen Noble (USA) 0:46:28
2 Erica Zaveta (USA) 0:01:28
3 Crystal Anthony (USA) 0:01:55

Day 1 – Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=h0jbEU7YrxQ
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=98VnltJMd1o

1 Curtis White (USA) 0:57:45
2 Jack Kisseberth (USA) 0:00:03
3 James Driscoll (USA) 0:00:04

Website: http://www.gpgloucester.com/

13/14 October: US Open of Cyclocross
Snow and mud at Boulder, USA. C2.

Racing began in warm weather and then snow fell!

Race report: https://www.cxmagazine.com/…
Pictures: https://www.facebook.com/...
Pictures: https://www.facebook.com/…

Day 2 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:48:09
2 Katie Clouse (USA) 0:00:12
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:26
Plus
28 Abigail Yates (GBr) -2 Runden

Day 2 Men

Finish: https://www.youtube.com/watch?v=xkDTXaet2Ek

1 Brannan Fix (USA) 0:57:23
2 Eric Brunner (USA) 0:00:37
3 Lance Haidet (USA) 0:01:00

Day 2 Junior Men
1 Jared Scott (USA) 0:42:37
2 Torin Bickmore (USA) 0:00:08
3 Oliver Howson (GBr) 0:00:33

Day 1 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:46:19
2 Sunny Gilbert (USA) 0:00:35
3 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:00:47
Plus
33 Abigail Yates (GBr) -3 Runden

Day 1 Men
1 Gage Hecht (USA) 1:05:07
2 Lance Haidet (USA) 0:00:33
3 Eric Brunner (USA) 0:00:53

Day One Junior Men
1 Torin Bickmore (USA) 0:42:03
2 Nick Carter (USA) 0:00:35
3 Oliver Howson (GBr) 0:00:41

Website: www.sanitascycling.com

14 October: 1ère Coupe de France
First round of the French series held at Razès/Lac de Saint Pardoux, FRA. C2.

Highlights: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=P7b7HqhKtG8
Noisy video: https://www.youtube.com/watch?v=dIi3d3bLADc

Women

Finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/591961211221124/
Pictures (& junior men): https://www.facebook.com/…

1 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:43:22
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:00:44
3 Evita Muzic (Fra) 0:00:52

Men

Finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/238780810330269/
Pictures: https://www.facebook.com/…

1 Francis Mourey (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:59:32
2 David Menut (Fra) 0:00:00
3 Joshua Dubau (Fra) 0:00:05

Some Loire local action: https://www.youtube.com/watch?v=tVJAjRAPOcU

Website: https://www.ffc.fr/coupe-de-france-cyclo-cross/

14 October: International Xaxancx
Spanish event held at Marin-Pontevedra, ESP. C2.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=fDhn3lNYB5A

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fv6ludGoVH0

1 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:40:42
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:13
3 Paula Diaz Lopez (Esp) 0:03:39

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kMW7j1XYmnU

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:01:58
2 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 1:03:17
3 Javier Ruiz De Larrinaga Ibañez (Esp) 1:03:47

Website: www.fgalegaciclismo.es

13 October: Brico 4
The fourth round of the Brico Cross Series held at Lokeren, Belgium. C2.

Women

Full Race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/480227979141623/
Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/401832073683071/

1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:47:50
2 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:07
3 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:11
Plus
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:33
9 Anna Kay (GBr) 0:02:45
19 Fiona Turnbull (GBr) 0:06:52
21 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:07:25
24 Diana Steffenhagen (GER)
28 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/2192744297625169/
Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/729442384056932/

1 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 1:01:58
2 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:05
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:10
Plus
6 Wout Van Aert (Bel) 0:00:57
20 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:06:06
DNF Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus

Under 23 Men

Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/494382014411847/

1 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:49:48
2 Jarno Bellens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:10
3 Loris Rouiller (SUI) 0:00:15
Plus
7 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:40
13 Thomas Mein (GBr) 0:01:03
17 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:02:05
DNF Finlay Robertson (GBr)

Junior Men

Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/988376211349953/

1 Joran Wyseure (Bel) 0:43:51
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:06
3 Lennert Meulemans (Bel) 0:00:15
Plus
8 Ben Tulett (GBr) 0:01:18

Website: : www.rapencross.be

13 October: Toi Toi Cup 3
Round 3 of the Czech series held at Jicin, CZE. C2.

Highlights: https://www.ceskatelevize.cz/….
Pictures: http://cycling-photo.cz/fotogalerie-toi-toi-cup-3-jicin/
Pictures: http://www.cyklokros.cz/cz/galerie/toi-toi-cup-2018/toi-toi-cup-jicin

Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla 0:40:58
2 ŠTEPÁNOVÁ Karla 0:00:28
3 HEIGL Nadja 0:01:26

Men
1 NESVADBA Jan 1:06:00
2 BOSMANS Wietse 0:00:08
3 PAPRSTKA Tomáš 0:00:14

Website: www.cyklokros.cz

October 6/7/8

October 8: Ibaraki Cyclocross Toride
Japanese cyclo cross supported by Trek held at Nakauchi 2018. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…
Report: https://www.cyclowired.jp/news/node/278571

Women

1 Miyoko Karami (Jpn) 0:45:49
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:45
3 Miyuki Nishiyama (Jpn) 0:01:19

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZERYVZk7Ero

1 Hijiri Oda (Jpn) 0:57:53
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:00
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:46

Website: http://ibarakicx.com/

7 October: Hotondcross/Brico 2
The second round of the Brico Cross series held at Ronse, Belgium. C1.

Women

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/255878008401025/

1 Marianne Vos (Ned) 0:44:03
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777      0:44:13
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777    0:44:21
Plus
8 Nikki Brammeier (GBr) 0:45:54
9 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus  0:46:00

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/551258618647684/
With sound: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/339520133290084/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus    1:01:06
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:22
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal   0:00:23
Plus
10 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus   0:01:43

Website: www.ronsekoerst.be

7 October: EKZ CrossTour 2
Round two of the Swiss series held at Aigle, Switzerland. C1.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/photos/?ref=page_internal

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jAVT8x8Akms

1 Denise Betsema (Ned) 0:42:31
2 Pavla Havlíková (Cze) 0:00:32
3 Helen Wyman (GBr) 0:00:45
Plus
6 Elisabeth Brandau (GER) 0:01:36
12 Nadja Heigl (AUT) KTM Alchemist Racing Team  0:02:32
16 Stefanie Paul (GER) 0:03:27
22 Nina Küderle (GER) 0:04:06
31 Diana Steffenhagen (GER) 0:07:00

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=mcUPHiTexdo

1 Vincent Baestaens (Bel) 0:56:14
2 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus         0:00:03
3 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions           0:00:06
Plus
10 Sascha Weber (GER) 0:00:43
30 Manuel Müller (GER) 0:02:55
31 Mauro Schmid (SUI) 0:03:11
39 Marcus Kühn (GER) 0:05:32

Website: www.ekz-crosstour.ch

6/7 October: Charm City Cross
Baltimore, MD, USA. C1.

Video: https://www.facebook.com/CharmCityCross/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=n-KKy2IOroM

Pictures: https://www.facebook.com/pg/CharmCityCross/photos/?ref=page_internal

Day two October 7

Women
1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX   0:43:28
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:13
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:19

Men
1 James Driscoll (USA) 1:03:12
2 Kerry Werner (USA) 0:00:11
3 Curtis White (USA) 0:00:31

Day one October 6

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=oJFf_fviJtE
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Gv5PkESA0Oo

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX   0:45:37
2 Maghalie Rochette (Can) 0:00:28
3 Kaitlin Keough (USA) 0:00:58

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SgKvNtv7vL0

1 Kerry Werner (USA) 0:58:12
2 Matthieu Boulo (Fra) 0:00:08
3 James Driscoll (USA) 0:00:25

Website: www.charmcitycross.com

6/7 October: West Sacramento CXGP – WSCXGP.
California, USA. C2.

Live music
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..

Pictures: https://www.facebook.com/pg/NORCALCYCLOCROSS/..

Day two – October 7

Women
1 Samantha Runnels (USA) 0:45:04
2 Clara Honsinger (USA) 0:00:22
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:32

Men
1 Cody Kaiser (USA) 0:59:43
2 Troy Wells (USA) 0:00:26
3 Allen Krughoff (USA) 0:00:38

Day one – October 6

Women
1 Samantha Runnels (USA) 0:45:10
2 Caroline Nolan (USA) 0:00:19
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:33

Men
1 Anthony Clark (USA) 0:59:23
2 Allen Krughoff (USA) 0:00:31
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:48

Website: www.wscxgp.com

7 October: National Trophy Series Round 1
Held at Derby, UK. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cx_XU4VBWm8
Video: https://www.youtube.com/watch?v=oDIBosFpCrk

1 Bethany Crumpton (GBr) 0:43:31
2 Anna Kay (GBr) 0:00:03
3 Ffion James (GBr) 0:00:03
4 Josie Nelson (GBr) 0:01:47
5 Louise Heywood-Mahe (GBr) 0:01:49

Men
1 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd           0:58:23
2 Thomas Mein (GBr) 0:00:07
3 Wietse Bosmans (Bel) Steylaerts – 777         0:00:11
4 Daniel Tulett (GBr) TP Racing  0:00:14
5 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:14
Plus
7 Ian Field (GBr) 0:01:08

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

7 October: Grand Prix Slovakia 2
Round two of the national series held at Rakova C2.

Women

Pictures: https://www.facebook.com/..

1 Nikola Bajgerová (Cze) 0:44:59
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:47
3 Tereza Vanícková (Cze) 0:01:05

Men

Pictures: https://www.facebook.com/..

1 Emil Hekele (Cze) 1:02:14
2 Matej Ulik (Svk) 0:00:01
3 Karol Michalski (Pol) 0:00:53

Website: www.cyklistikaszc.sk

7 October: Kronborg Park Cross
Helsingør, Denmark. C2.

Video: https://vimeo.com/294124265
Pictures: https://www.facebook.com/cyclocrossevent/..

Women
1 Ida Erngren (Swe) 0:48:29
2 Åsa-Maria Erlandsson (Swe) 0:01:49
3 Kristina Thrane (Den) 0:02:24

Men
1 Benjamin Justesen (Den) 1:03:03
2 Henrik Jansson (Swe) 0:00:58
3 Fredrik Haraldseth (Nor) 0:01:26

Website: www.ckkcyclocrossevent.dk/

7 October: Bioracer International Cyclo-cross
Held in Belfast. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=84s0YyTtS3M
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zOZq9S7KEig

Women
1 Maria Larkin (Irl) 0:47:22
2 Lara Gillespie (Irl) 0:02:08
3 Michelle Geoghegan (Irl) 0:02:48

Men
1 David Conroy (Irl) 1:01:13
2 Niall Davis (Irl) 0:00:45
3 Graham Boyd (Irl) 0:01:17
Plus
29 Kyle Fisher (GBr) -2 Runden
32 Lee Somerville (GBr) -2 Runden

Junior Men
1 Adam McGarr (Irl) 0:43:30
2 Lee Harvey (Irl) 0:00:18
3 Ciaran Dixon (Irl) 0:03:13
Plus
4 Paul-Antoine Hagan (GBr) 0:04:08

Website: www.facebook.com/kinningcyclescross/

6 October: Berencross/Brico Cross 1
Round one of the Brico series held at Meulebeke, BEL. C2.

Women

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Start – https://www.facebook.com/…
Finish – https://www.facebook.com/…

1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:42:33
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
3 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:00

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Start: https://www.facebook.com/…
Finish: https://www.facebook.com/…

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:01:23
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:08
3 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:15

Website: www.berencross.be

6 October: International de la Solidarité
Held at Lutterbach-Pfastatt, France. C2.

1989: https://www.youtube.com/watch?v=jDu8fk_ZjCk

Women

Helen’s blog: https://www.facebook.com/..

1 Denise Betsema (Ned) 0:42:20
2 Helen Wyman (GBr) 0:01:46
3 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team            0:02:23
Plus
5 Stefanie Paul (GER) 0:02:40
12 Nina Küderle (GER) 0:06:50
13 Diana Steffenhagen (GER) 0:06:58
15 Lydia Bernhard (GER) 0:07:52

Men
1 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus         1:02:16
2 Fabien Canal (Fra) Team Cross Safir Ganova          0:00:47
3 Steve Chainel (Fra) Team Chazal Canyon    0:00:47
Plus
24       Manuel Müller (GER) 0:05:34
28       Sönke Wegner (GER) 0:06:52
37       Felix Paul (GER)

Website: https://www.cyclocross-lutterbach-pfastatt.fr/

6 October: Toi Toi Cup 2
Round two of the Czech national series held at Hlinsko, CZE. C2.

Video: http://www.ahp.cz/videos/17481/

Women

1 Pavla Havlíková (Cze) 0:41:59
2 Karla Štepánová (Cze) 0:00:32
3 Jitka Cábelická (Cze) 0:01:23

Men

1 Jan Nesvadba (Cze) 1:00:56
2 Jan Škarnitzl (Cze) 0:00:00
3 Tomáš Paprstka (Cze) 0:01:08

Website: www.cyklokros.cz

September 28/29/30

30 September: Jingle Cross
Iowa City, Iowa, USA. C1.

The last of three days of cyclo cross which included a UCI World Cup.

Pictures: https://www.facebook.com/..

Women
1 Katerina NASH Cliff Pro Team 44:43:00
2 Maghalie ROCHETTE CXFever p/b Specialized 45:12:00
3 Ellen NOBLE Trek Factory Racing CX 45:47:00
Plus
5 Evie RICHARDS Trek Factory Racing CX 46:28:00 U23
Dns Helen WYMAN Xypex – Verge Sport

Men

Video: https://www.facebook.com/Cyclocross/videos/..

1 Nicolas CLEPPE Telenet Fidea Lions 1:04:39 10
2 Sieben WOUTERS Creafin TUV Sud 1:05:37 10
3 Michael BOROS CREAFIN TUV Sud 1:05:38 10

Website: www.jinglecross2.com

30 September: KMC CrossFest
Thompson,CT, USA. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/..
Pictures: https://www.facebook.com/..

Women
1 Regina Legge (USA) 0:47:24
2 Natalie Tapias (USA) 0:00:02
3 Kathryn Cumming (USA) 0:00:23

Men
1 Lane Maher (USA) 1:02:20
2 Scott Smith (USA) 0:00:06
3 Nicholas Lando (USA) 0:00:27

Website:  http://kmccrossfest.com

29 September: Telenet UCI Cyclo Cross World Cup 2
Round two of the UCi World Cup held at Iowa City, USA.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/09/30/2018-cyclocross-world-cup-2-jinglecross-iowa-city/

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=uuZse0X_dWo
Wyman Diary: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/…

1 Kaitlin Keough (USA) 0:40:55
2 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:00:31
3 Marianne Vos (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:00:37
Plus
13 Helen Wyman (GBr) 0:02:28

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=HmmCdAXG8dA

1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:02:28
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:52
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:01:16
Plus
29 Ian Field (GBr)

Website: – www.jinglecross2.com/

29 September: Grand Prix Poprad
Slovakian national series held at Poprad, SVK. C1

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women

Pictures: https://www.facebook.com/permalink.php…

1 Denise Betsema (Ned) 0:46:49
2 Kata Blanka Vas (Hun) 0:01:01
3 Marion Norbert Riberolle (Fra) 0:01:05
Plus
8 Bethany Crumpton (GBr) 0:03:05

Men

Video: https://www.facebook.com/185724908169307/videos/458780277943744/
Pictures: https://www.facebook.com/permalink.php…

1 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:59:39
2 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:07
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:10

Not the race but local Poprad action: https://www.youtube.com/watch?v=bbV4mqrktSI

Website: www.cyklistikaszc.sk

28 September: Jingle Cross
Held as part of the UCI World Cup round 2 at Iowa City, Iowa, USA. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=96IgIcdZ2cE
Finish: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/…

1 Helen Wyman (GBr) 0:49:24
2 Lily Williams (USA) 0:00:37
3 Raylyn Nuss (USA) 0:01:43

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HOGZkJJoaOg

1 Diether Sweeck (Bel) 0:56:21
2 Stan Godrie (Ned) 0:00:06
3 Alois Falenta (Fra) 0:00:25

Website: www.JingleCross.com

28 September: Toi Toi Cup
First round of the Czech national series held at Unicov, CZE. C1.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=7AvAYpT8GGU

1 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:42:34
2 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:06
3 Denise Betsema (Ned) 0:00:12
Plus
6 Bethany Crumpton (GBr) 0:01:14
DNF Judith Krahl (GER)

Men
1 Vincent Baestaens (Bel) 1:02:18
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:00
3 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:0
Plus
33 Frederik Hähnel (GER) 0:04:29

Website: www.cyklokros.cz

September 21/23

23 September:  Telenet UCI Cyclo-Cross World Cup 1,
Round one of the UCI World Cup held at Waterloo, USA.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/09/24/2018-world-cup-1-waterloo-trek-cx-cup/

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=b62ueUISMKY (noisy)

1 Toon AERTS (TELENET FIDEA LIONS) 1:02:49
2 Wout VAN AERT 0:00:34
3 Laurens SWEECK (PAUWELS SAUZEN – VASTGOEDSERVICE) 0:00:51
Plus
27 Ian FIELD (GBR) 1:07:02

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=RAhGWv-1SxE
Video: https://www.facebook.com/Cyclocross/posts/10156513715262092

1 Marianne VOS (WAOWDEALS PRO CYCLING TEAM) 0:48:42
2 Ellen NOBLE (TREK FACTORY RACING CX) 0:00:04
3 Katerina NASH (CLIF PRO TEAM) 0:00:27
Plus
4 Evie RICHARDS (TREK FACTORY RACING CX) 0:00:39
10 Sanne CANT (CORENDON – CIRCUS) 0:01:58
20 Helen WYMAN (GBR) 0:52:00

Website: www.trekbikes.com/…

23 September: Illnau
Swiss cross held at Illnau. C2.

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1p-XKI8Vvbc

1 David VAN DER POEL (NED) 1:01:20
2 Dieter VANTHOURENHOUT (BEL) 0:00:54
3 Thomas JOSEPH (BEL) 0:01:00

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=91zLe0xSj-U

1 Laura VERDONSCHOT (BEL) 0:45:38
2 Marlene PETITGIRARD (FRA) 0:00:20
3 Nikki BRAMMEIER (GBR) 0:00:37
Plus
18 Lisa HECKMANN (GER) 0:05:59
22 Lydia BERNHARD (GER)

Website:  www.radcrossillnau.ch

21 September:  Trek CX Cup
Waterloo, USA. C2.

A great warm up event for the World Cup Cross.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=fkqTJYZeX7o
Evie R interview: https://www.youtube.com/watch?v=AAyppVre0z4
Sven V Cow: https://vimeo.com/289920389
Helen Wyman: https://vimeo.com/291268888

Website: www.trekbikes.com/…

September 19, 2018

19 September: RenoCross
Reno, USA. C1.

What was once ‘CrossVegas’ is now the ‘RenoCross’ held as part of the huge Interbike Show located now in Reno, USA. C1.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=S6b5O1fFQBk
Rider blog: https://www.youtube.com/watch?v=kRJE8KyaU-M
Men onboard: https://www.youtube.com/watch?v=WQ-wfpSrdSI

Website:  www.renocross.com

September 15/16, 2018

On the Muur, Geraardsbergen

16 September: EKZ CrossTour
Baden, SUI. C1.
Swiss national series.

Men: https://www.youtube.com/watch?v=nPTcMBgutJk
Women: https://www.youtube.com/watch?v=0zCmjQjXvDM
Videos: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/videos/?ref=page_internal

Website: www.ekz-crosstour.ch

16 September: Brico Cross
Geraardsbergen, Belgium. C2.

Men: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/1414936828638679/
Men: https://www.facebook.com/TelenetFideaLions/videos/1953403941369868/
U23/Junior Men: https://www.youtube.com/watch?v=CODaID2UQTg
U23/Junior Men: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/287262362104280/
Videos: https://www.facebook.com/pg/BRICO-CROSS-611090002412785/videos/?ref=page_internal

There is a full highlights show on VTM.be but you need to be registered and maybe use a VPN to view.

Elite Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions    0:59:32
2 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Charles   0:00:18
3 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice    0:00:24
Plus
26 Alexander Forrester (GBr)

Elite Women
1 Eva Lechner (Ita) 0:41:01
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) STEYLAERTS – 777          0:00:26
3 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) CORENDON – CIRCUS            0:00:46
Plus
10 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:57
13 Helen Wyman (GBr) 0:02:56
29 Jennifer Forrester (GBr)

U23 Men
1 Maik Van Der Heijden (Ned) 0:49:51
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777          0:00:07
3 Niels Derveaux (Bel) Tarteletto – Isorex              0:00:13
Plus
31  Joe Williams (GBr) -1 Runde

Website: https://www.brico-cross.be/

15/16 September: Nittany Lion Cross
Breinigsville, USA. C2.

Sorry no moving pictures found apart from this:

Women (onboard): https://www.youtube.com/watch?v=UWrzZO6WPxQ

Website: http://www.nittanycross.com/

Not UCI
Its muddy in Harbin Park, USA on September 9

Men: https://www.youtube.com/watch?v=GDwBpdtSN90
Women: https://www.youtube.com/watch?v=jjtgftcbTkI

August 5 to September 9 2018 (a catch up of races held)

Deschutes Brewery’s GO Cross

8/9 September: Rochester Cyclocross
Rochester, NY, USA.  C1.

Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=RteZxKcu8RE
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=pezGIP7WLto&t=1s
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=UDqLOyctDy0&t=10s
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=yF5YiBVgrQ8
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=stIGMR5YwW8

Website: www.rochestercyclocross.com

1/2 September: Deschutes Brewery’s GO Cross
Roanoke, VA, USA. C2.

Report: https://www.youtube.com/watch?v=4JQHPf_eGDs
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=2Pq-TavXKIc
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=UDqLOyctDy0
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=HuCuqc3tMhI
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=foV81YW2w6A

Website: www.gocrossrace.com

2 September: Qiansen trophy
Aohan Station, China. C1.

As live: https://vku.youku.com/live/…

Website: https://www.facebook.com/chinacyclocross/

25/26 August: 2018 Cyclo-Cross National Series
Essendon Fields, Victoria. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=708fIkd_4vY
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=oERRmv1oeh4
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=MCvCRcGsOyU
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=gPGwRA8ZAw8
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=XM2_v9J2dmk
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=3yS5dtDVUUQ

Website: www.mtba.asn.au

11/12 August: Australian National Championships.
Sam Miranda, King Valley, Victoria.

Report: https://www.youtube.com/watch?v=QlrHexgZHpA

Website: www.mtba.asn.au

5 August:  Chilean National Championships.
Santiago de Chile.

Men: https://www.youtube.com/watch?v=9YfMo8RbJos
Women: https://www.youtube.com/watch?v=gTAq5Dh4rsA

Website: www.fecichile.cl

Go to 2018/19 calendar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.