International Cyclo Cross 2018/19 – Video/Pictures

Video and picture links to UCI rated cyclo cross races unless otherwise stated. The big issue being geo-restrictions on content – 2018/19 calendar

Latest posts are at the top and do watch out for updates.

Livestreams are sometimes available on Eurosport (plus media player), or via such sites as CyclingFans, Steephill or Procyclinglive. The UCI YouTube channel should feature the World Cup races and do visit event websites to see if they have information regarding local, regional (both often free) or national TV coverage.

The Global Cycling Network are to show many of the top races live – these will include Brico Cross, Superprestige and DVV verzekeringen trofee.

2017/18 Season – 2016/17 Season – 2015/16 Season

Next Up (go hunt for live streams) – 2018/19 calendar

8 December: Brico 5/IKO cyclocross, Essen, BEL. C1: www.molenheidevrienden.be
8/9 December: North Carolina Grand Prix, Hendersonville, USA. C2: www.nccyclocross.com
8 December: Ciclocross del Ponte Fae’ Di Oderzo, Trevis, ITA. C2: http://www.sportividelponte.it/
8/9 December: Ruts ‘n’ Guts, Broken Arrow, Klahoma, USA. C1: rutsnguts.org
8 December: Cyclo-cross Troyes-Rosière, Troyes, FRA. C2
8 December: Toi Toi Cup Jabkenice, CZE. C2: www.cyklokros.cz
9 December: 13° Trofeo di Gorizia, Gorizia, ITA. C2: www.caprivesimtbteam.it
9 December: EKZ CrossTour Eschenbach, SUI. C1: www.ekz-crosstour.ch
9 December: National Trophy Series Round 5: Ipswich, GBR. C2: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy
9 December: Ziklo Kross Igorre, ESP. C2
9 December: Japanese National Championships, Takashima City, JPN. CN
9 December: Vlaamse Druivencross Overijse, BEL. C1: www.desportvriendenoverijse.be

December 1/2

2 December: Lampiris Zilvermeercross
Held at Mol, Belgium. C2.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women: https://www.playsports.be/videozone/…
Men: https://www.playsports.be/videozone/…

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:40:51
2 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:40:54
3 Inge Van Der Heijden (Ned) 0:40:59
Plus
18 Bethany Crumpton (GBr) 0:45:18
25 Sophie Thackray (GBr) 0:47:46
31 Louise Heywood-Mahe (GBr)
38 Laura Greenhalgh (GBr)
40 Charlotte Heywood-Mahe (GBr)
DNF Katharina Julia Hinz (GER)

Men
1 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 1:01:24
2 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:24
3 Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:43
Plus
13 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:02:52
31 Cameron Mason (GBr)
47 Alexander Forrester (GBr)
48 Finlay Robertson (GBr)
49 Joe Williams (GBr)
57 Felix Stephan (GER)

Junior Men
1 Lennert Belmans (Bel) 0:38:21
2 Wout Vervoort (Bel) 0:00:15
3 Jenson Young (GBr) 0:00:20
Plus
10 Luca Harter (GER) 0:03:35

Website: www.zilvermeercross.be

2 December: Trofeo San Andrés
Ametzaga-Zuia, Spain. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=tRgMM61oL2g
Men: https://www.youtube.com/watch?v=mjROo0d3Mro

Women
1 Helen Wyman (GBr) 0:40:28
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:03
3 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:01:21

Men
1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:04:10
2 David Menut (Fra) 0:01:10
3 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 0:01:32

2 December: Radcross Grandprix Bensheim
Germany. C2.

All races: https://www.youtube.com/…
Junior action: https://www.youtube.com/…

Pictures Women: https://riedgras.de/…
Pictures: https://www.facebook.com/rolf.richter.77/posts/1957104244365834

Women
1 Elisabeth Brandau (GER) 0:42:46
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) 0:01:07
3 Karen Verhestraeten (Bel) 0:01:12

Men
1 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:58:39
2 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:15
3 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:28

Website: www.radsport.ssg-bensheim.de

1/2 December: NBX GP of Cross
Two days of cross and a round of the NECX Series held at Warwick, USA. C1.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=3CYcnNu7w1Q
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=Dr0Z6syfJg4
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=YjiC-x3xAOU
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=04ATDhXFcOY
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=S6hAF4ogeS8

Women – Day 2
1 Kaitlin Keough (USA) 0:49:56
2 Ruby West (Can) 0:00:59
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:42

Men – Day 2
1 Stephen Hyde (USA) 0:59:49
2 Kerry Werner (USA) 0:00:28
3 Curtis White (USA) 0:00:57

Women – Day 1
1 Kaitlin Keough (USA) 0:48:37
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:19
3 Ruby West (Can) 0:01:34

Men – Day 1
1 Stephen Hyde (USA) 0:57:06
2 Curtis White (USA) 0:00:08
3 Kerry Werner (USA) 0:01:27

Website: nbxbikes.com

1/2 December: Resolution ‘Cross Cup
Texas, USA. C2.

Women day 1 onboard: https://www.youtube.com/watch?v=VPb-Oi-PrmI
Women day 2 onboard: https://www.youtube.com/watch?v=pZKxBV5xAI0

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women – day 2
1 Katie Clouse (USA) 0:44:01
2 Courtenay McFadden (USA) 0:00:07
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:15
Plus
10 Abigail Yates (GBr) 0:02:43

Men – day 2
1 Gage Hecht (USA) 0:59:12
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:08
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:32

Women – day 1
1 Courtenay McFadden (USA) 0:46:34
2 Katie Clouse (USA) 0:00:14
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:32
Plus
21 Abigail Yates (GBr) 0:07:48

Men – day 1
1 Gage Hecht (USA) 0:59:12
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:08
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:32
1 Gage Hecht (USA) 0:55:40
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:11
3 Brannan Fix (USA) 0:00:31
Plus
22 Christopher Dakin (GBr)

Website: www.texas.cx

1 December: Soudal Classic/GP Hasselt
The latest round of the Soudal Classic series was the GP Hasselt, Belgium. C2.

Women and men’s races: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/589339898182829/
Women Finish: https://www.youtube.com/watch?v=jYeMEMjsY50
Women Interview: https://www.youtube.com/watch?v=rYBXGPP94CY
Men finish: https://www.youtube.com/watch?v=TsNwhWy0EEw
Men interview: https://www.youtube.com/watch?v=d_M3548fQjQ

Women
1 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:47:57
2 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:00:04
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:17
Plus
13 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:48
26 Sophie Thackray (GBr) 0:06:03
30 Louise Heywood-Mahe (GBr)
33 Katharina Julia Hinz (GER)

Men
1 Kevin Pauwels (Bel) Marlux – Bingoal 1:02:19
2 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:17
3 Eli Iserbyt (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:26
4 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:31
Plus
23 Thomas Mein (GBr) Tarteletto – Isorex 0:04:26
27 Cameron Mason (GBr) 0:05:24
33 Marvin Schmidt (GER)
37 Benjamin Sydlik (GER)
44 Finlay Robertson (GBr)
48 Felix Stephan (GER)

Junior Men
1 Ryan Cortjens (Bel) 0:37:41
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:00
3 Lewis Askey (GBr) 0:00:16
Plus
10 Jenson Young (GBr) 0:01:33
33 Luca Harter (GER) 0:04:50

Website: www.gphasselt.be

December 1: Abadiñoko udala saria
Basque C2 cross.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=jw0DeD7X3Kg
Men: https://www.youtube.com/watch?v=8qAgLJQYGJ8

Women
1 Helen Wyman (GBr) 0:48:47
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:01:00
3 Audrey Menut (Fra) 0:02:09

Men
1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:03:17
2 David Menut (Fra) 0:00:57
3 Ismael Esteban Aguero (Esp) Delikia – Ginestar 0:01:23

Not UCI –  Italian cross Koksijde style and crossing water in the USA.

Italian sand: https://www.facebook.com/…
USA water: https://www.youtube.com/watch?v=58N6JrUUZpI


November 24/25

25 November: Telenet UCI World Cup
The latest round of the UCI World Cup was held at Koksijde, Belgium. CDM.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women Highights: https://www.youtube.com/watch?v=xjUHB-bJHxk
Men Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=Fbt7oH3Phfs

Women

1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:45:53
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:08
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:11
Plus
9 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:00:44
22 Helen Wyman (GBr) 0:02:21
29 Anna Kay (GBr) Storey Racing 0:03:13
54 Maddie Wadsworth (GBr) 0:09:17
55 Josie Nelson (GBr) -1 Runde
57 Katharina Julia Hinz (GER) -1 Runde
58 Katie Scott (GBr) -1 Runde
61 Nina Küderle (GER) -2 Runden
62 Diana Steffenhagen (GER) -2 Runden

Men

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:04:13
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:25
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:48
Plus
12 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:03:02
39 Ian Field (GBr) -3 Runden
DNF Thomas Edhofer (GER)

Under 23 Men

Video: https://www.facebook.com/wim.dejonghe.5/videos/10217321950984927/

1 Thomas Pidcock (GBr) 0:46:46
2 Antoine Benoist (Fra) 0:00:28
3 Jens Dekker (Ned) 0:00:42
Plus
4 Ben Turner (GBr) 0:00:48
20 Thomas Mein (GBr) 0:02:16
29 Daniel Tulett (GBr) 0:03:51
36 Pascal Tömke (GER)

Junior Men
1 Pim Ronhaar (Ned) 0:41:22
2 Witse Meeussen (Bel) 0:00:19
3 Tom Lindner (GER) 0:00:34
Plus
26 Oliver Draffan (GBr) 0:03:04
29 Jenson Young (GBr) 0:03:34
30 Matteo Oberteicher (GER) 0:03:43
34 Tim Neffgen (GER) 0:04:30
38 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:05:22
41 Luca Harter (GER) 0:06:08
47 Felix Dierking (GER) 0:07:05
49 Daniel Barnes (GBr) 0:07:58
DNF Ben Tulett (GBr)

Koksijde feature: https://veloklubhaus.com/2018/03/12/koksijde-world-cup-cyclo-cross/

25 November: National Trophy Series 4
Round four of the UK national series held at York. C2.

Women Pictures: http://www.joolzedymond.com/#/national-trophy…
Men Pictures: http://www.joolzedymond.com/#/national-trophy…

Women
1 Harriet Harnden (T-Mo Racing)
2 Eileen Roe (Dooleys Cycles)
3 Beth Crumpton (Storey Racing)

Men
1 Gianni Siebens (Young Cycling Talent D&D)
2 Yorben Van Tichelt (Neon-Velo Cycling Team)
3 Nick Craig (Scott Racing)

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

25 November: Slovenský pohár – Grand Prix Topolcianky
Round seven of the Slovak national series. SVK. C2.

Women Pictures: https://www.zonerama.com/…
Men Pictures: https://www.zonerama.com/…

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:42:16
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:45
3 Barbara Benkó (Hun) 0:00:48

Men
1 Seppe Rombouts (Bel) Creafin TÜV Süd 1:04:15
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:07
3 Martin Haring (Svk) 0:00:21

Website: www.cyklistikaszc.sk

25 November: KANSAI Cyclo Cross
Japanese cross held at Makino, Takashima City. C2.

Women Video: https://www.youtube.com/watch?v=aTrJLJloC8w
Men Video: https://www.youtube.com/watch?v=4oI54gm6p3A

Report: https://www.cyclowired.jp/news/…

Women
1 Rina Matsumoto (Jpn) 0:41:54
2 Samantha Runnels (USA) 0:00:08
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:55

Men
1 Anthony Clark (USA) 0:56:23
2 Emil Hekele (Cze) 0:00:01
3 Garry Millburn (Aus) 0:01:43

Website: www.kyoto-cf.com

25 November: International Cyclocross Selle SMP
The Trof.Cop.ed.Brugherio82 was the latest round of the Italian series. C2.

Women Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/2154067581310758/
Men Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/207459223500287/
Masters Video: https://www.facebook.com/mastercrosscx/videos/1080854838762951/

Pictures: https://www.facebook.com/sellesmp/…
Pictures: http://www.trevisomtb.it/…

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:50:20
2 Sara Casasola (Ita) 0:00:11
3 Rebecca Gariboldi (Ita) 0:00:36

Men
1 Nicolas Samparisi (Ita) 0:59:03
2 Marcel Wildhaber (SUI) 0:00:27
3 Cristian Cominelli (Ita) 0:00:42

Website: www.lcbrugheriodue.it

24 November: Ambiancecross
Held at Wachtebeke, Belgium. C2.

Men and Women: https://www.youtube.com/watch?v=h5c0sxeaYE4

Women
1 Denise Betsema (Ned) Marlux – Bingoal 0:43:00
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts –  0:00:00
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts –  0:00:137
Plus
10 Helen Wyman (GBr) 0:00:51
17 Anna Kay (GBr) 0:02:03
38 Diana Steffenhagen (GER)

Men

Race: https://www.youtube.com/watch?v=iFQU3g6D5LY
Action: https://www.youtube.com/watch?v=sFMB1ek73so

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:56:38
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:09
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:27
Plus
18 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:03:03
48 Joe Williams (GBr)
56 Francois Chastagner (Fra)
57 Thomas Edhofer (GER) )
DNF Finlay Robertson (GBr)

Website: www.ambiancecross.be


November 17/18

18 November: DVV verzekeringen trofee – Flandriencross
The third round of this series held at Hamme, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women & Men Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/311082139493212/
Women final sprint: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/710002322716449/
Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=dVcijgSD4Xc
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=mm4TK7_Mpr8
Men finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/292276861622321/
Men interview/action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/337369607046295/

Women
1 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:39:06
2 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:01
3 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:01
Plus
12 Nikki Brammeier Mudiiita (GBR) 00:00:53
24 Emily Wadsworth (GBR) 00:03:18

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:58:57
2 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:00:44
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:50
Plus
11 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:02:10

Under 23 Men
1 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:49.26
2 Yentl Bekaert (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:05
3 Jenko Bonne (Bel) Tarteletto – Isorex 0:00:05
Plus
32 Thomas Victor (GBR) 00:02:39
33 Cameron Mason (GBR) 00:02:57
34 Thomas Mein (GBR) 00:03:03
40 David Conroy (GBR) 00:04:15

Junior Men
1 Thibau Nys (Bel) 0:43:28
2 Joran Wyseure (Bel) 0:00:02
3 Joachim Van Looveren (Bel) 0:00:12
Plus
20 Oliver Howson (GBR) 0:02:05

Website: www.flandriencross.be

18 November: EKZ CrossTour 4
The fourth round of the Swiss series held at Hittnau. C1.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=EZxiU00LMBA
Women finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/300544657454693/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/778315095835810/
Women action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/376764546396523/
Women barriers: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/1949988551972639/
Men: https://www.youtube.com/watch?v=f_6EQU1_mMk
Men finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/1951297914948045/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/405408489998286/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/300598487242445/
Men barriers: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/193677001511762/
Men action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/487074218454065/
Men start: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/303920786999077/

Women Pictures: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/…
Men Pictures: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/…

Women
1 BETSEMA Denise (NED) 0:40:20
2 NUÑO PALACIO Aida (ESP) 0:00:24
3 MAJERUS Christine (LUX) 0:00:44
Plus
5 BRANDAU Elisabeth (GER) 0:01:24
15 SCHNEIDER Janine (GER) 0:03:00
DNF WYMAN Helen (GBR)
DNF HEIGL Nadja (AUT)

Men
1 VAN DER POEL David (NED) 1:03:15
2 HERMANS Quinten (BEL) 0:00:14
3 CLEPPE Nicolas (BEL) 0:00:29
Plus
4 MEISEN Marcel (GER) 0:00:43
12 WEBER Sascha (GER) 0:01:56
17 MÜLLER Manuel (GER) 0:02:15
39 KÜHN Marcus (GER) -7 Runden

Website:  www.ekz-crosstour.ch

18 November: Gran Premi Les Franqueses
Spanish C2 race.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=fQrqOgiNkY8
Men: https://www.youtube.com/watch?v=yDWG3T-3OZg
Men: https://www.youtube.com/watch?v=k9wrd_5UWcE

Women
1 Olatz Odriozola Mugica (Esp) 0:43:37
2 Irene Trabazo Bragado (Esp) 0:00:33
3 Luisa Ibarrola Albizua (Esp) 0:01:52

Men
1 Jofre Cullell Estape (Esp) 1:02:36
2 Javier Ruiz De Larrinaga Ibañez (Esp) 0:00:41
3 Ivan Feijoo Alberte (Esp) 0:01:21

17/18 November: Rapha Supercross Nobeyama
Minamimaki Village, Nagano, Japan. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=9xHVrnlzAMI
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=Mz0pm863xAU

Women – Day 2
1 Samantha Runnels (USA) 0:41:19
2 Emily Kachorek (USA) 0:00:09
3 Miho Imai (Jpn) 0:00:51

Men – Day 2
1 Kohei Maeda (Jpn) 0:57:30
2 Anthony Clark (USA) 0:00:01
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:08

Women – Day 1
1 Samantha Runnels (USA) 0:41:45
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:26
3 Emily Kachorek (USA) 0:00:43

Men – Day 1
1 Anthony Clark (USA) 0:58:16
2 Emil Hekele (Cze) 0:00:30
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:43

Webiste: http://nobeyamacyclocross.cc/

17/18 November: Supercross Suffern
Two days of racing in New York State, USA and a round of the NECX. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=RomuKy1dmgE
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=-K_BvoqpkIM
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=wYye-dDAqGg
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=QSfZBDf7zgw

Women – Day 2
1 Rebecca Fahringer (USA) 0:50:04
2 Ruby West (Can) 0:04:06
3 Jane Rossi (USA) 0:04:58

Men – Day 2
1 Curtis White (USA) 1:05:43
2 Kerry Werner (USA) 0:02:35
3 Merwin Davis (USA) 0:04:18

Women – Day 1
1 Ruby West (Can) 0:40:17
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:07
3 Magdeleine Vallieres Mill (Can) 0:01:27

Men – Day 1
1 Curtis White (USA) 1:05:16
2 Kerry Werner (USA) 0:01:32
3 Merwin Davis (USA) 0:02:59

Website: www.supercrosscup.com

17/18 November: Major Taylor Cross Cup
Held at Cycloplex, Indianapolis , USA. C2.

Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=UoNZ94rVhwc

Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…
Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…
Pictures: https://www.facebook.com/IndyCycloplex/…

Women – Day 2
1 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:43:57
2 Courtenay McFadden (USA) 0:00:00
3 Emma Swartz (USA) 0:00:00
Plus
27 Abigail Yates (GBr)

Men – Day 2
1 Eric Brunner (USA) 1:01:51
2 Andrew Dillman (USA) 0:00:00
3 James Driscoll (USA) 0:00:36

Women – Day 1
1 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:43:34
2 Emma Swartz (USA) 0:00:13
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:30
Plus
23 Abigail Yates (GBr) 0:06:45

Men – Day 1
1 Andrew Dillman (USA) 1:01:55
2 James Driscoll (USA) 0:00:34
3 Caleb Swartz (USA) 0:01:29

Website: http://indycycloplex.com/

17 November: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 4
The fourth round of the UCI World Cup held at Tabor, Czech Republic. CDM

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women Highlights: https://nos.nl/artikel/….
Women highlights: https://www.youtube.com/watch?v=nQs4r4PAYak
Men highlights: https://www.youtube.com/watch?v=ulrgFD-ZjWo

Women
1 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:40:19
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:05
3 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:06
Plus
15 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:01:19
20 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:31
23 Ffion James (GBr) Storey Racing 0:01:41
26 Helen Wyman (GBr) 0:02:04
36 Anna Flynn (GBr) 0:03:02
45 Maddie Wadsworth (GBr) 0:04:33
50 Clea Seidel (GER) 0:05:34
52 Katie Scott (GBr) 0:05:44
53 Katharina Julia Hinz (GER) 0:05:44
55 Judith Krahl (GER) 0:06:36

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:02:43
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:14
3 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:20
Plus
14 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:38

Under 23 Men
1 Thomas Pidcock (GBr) 0:51:31
2 Jakob Dorigoni (Ita) 0:00:11
3 Antoine Benoist (Fra) 0:00:11
Plus
5 Daniel Tulett (GBr) 0:00:26
6 Thomas Mein (GBr) 0:00:29

Junior Men
1 Witse Meeussen (Bel) 0:38:29
2 Thibau Nys (Bel) 0:00:04
3 Tom Lindner (GER) 0:00:05
Plus
29 Joseph Pidcock (GBr) 0:01:55
31 Rory McGuire (GBr) 0:01:56
33 Jenson Young (GBr) 0:01:57
47 Lennart Lein (GER) 0:04:02
DNF Ben Tulett (GBr)


November 10/11

11 November: Telenet Superprestige Gavere
The fourth round of the series held at the fearsome Gavere in Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Full races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/700480110327438/
Women Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/336497750469105/
Men Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/286024758685747/
Men Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2194437800807332/
Men Action: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/291819665006745/

Women
1 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:45:25
2 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:17
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:38
5 Helen Wyman (GBr) 0:00:42
22 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:05:49

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:04:52
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:24
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:35
Plus
4 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:40
19 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:05:14
26 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus -1 Runde
37 Thomas Mein (GBr) -4 Runden
38 Cameron Mason (GBr) -4 Runden
45 Joe Williams (GBr) -5 Runden

11 November: Flückiger Cross
Held at Madiswil, Switzerland. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=RRg45QqVQnQ
Men: https://www.youtube.com/watch?v=tTNAnhzlYW0

Women
1 BARONI Francesca (ITA) 41:47:00
2 BARHOUMI Zina (SUI) 0:01:00
3 RÜEGG Noemi (SUI) 0:01:12
Plus
11 SCHNEIDER Janine (GER) 0:04:17

Men
1 WEBER Sascha (GER) 1:02:15
2 WILDHABER Marcel (SUI) 0:00:04
3 ZAHNER Simon (SUI) 0:00:10

Website: www.flueckiger-cross.ch

10/11 November: NECXS – The Northampton International
Northampton, USA.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=A9ISlxVBKHc
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=Kbk9hq4lTcM
Ellen Noble onboard: https://www.youtube.com/watch?v=St80OupD0Fk
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=FW-9Fj50VQ0
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=ql2hk-ip6IA

Women – Day 2
1 Courtenay McFadden (USA) 0:44:55
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:30
3 Caroline Nolan (USA) 0:00:45

Men – Day 2
1 Curtis White (USA) 1:03:38
2 Spencer Petrov (USA) 0:01:10
3 Sam Noel (USA) 0:01:11

Women – Day 1
1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:44:47
2 Regina Legge (USA) 0:00:10
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:27

Men – Day 1
1 Curtis White (USA) 1:03:30
2 Spencer Petrov (USA) 0:01:08
3 Jack Kisseberth (USA) 0:01:09

Website: http://www.nohocx.com/

11 November: 2ème Coupe de France
Second round action at Pierric, France. C2.

Men finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/2243575829250814/
Men finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/238780810330269/
Women finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/591961211221124/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/planetecyclocross/photos/?ref=page_internal

Women
1 Marlène Petit (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:44:06
2 Audrey Menut (Fra) 0:00:34
3 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:01:10

Men
1 Francis Mourey (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 1:01:29
2 Fabien Canal (Fra) Team Cross Safir Ganova 0:00:18
3 Joshua Dubau (Fra) 0:00:39

11 November: PTBOCX – Lift Lock Cross
Peterborough, Canada held in conjunction with the National Championships. C2.

See also below for pictures from the weekend.

Women
1 Ruby West (Can) 0:40:51
2 Catharine Pendrel (Can) 0:00:24
3 Jenn Jackson (Can) 0:00:36

Men
1 Gunnar Holmgren (Can) 1:01:36
2 Marc-André Fortier (Can) 0:00:35
3 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 0:00:53
Plus
12 David Yexley (GBr) 0:08:03

Website:  ptbocx.ca

11 November: XXVI Cyclo-cross de Karrantza
Spanish Cross. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=6zsu2VCeXsI
Men: https://www.youtube.com/watch?v=_pxPQyesuOo

Women
1 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:40:15
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:33
3 Lily Williams (USA) 0:02:16

Men
1 Ismael Esteban Aguero (Esp) Delikia – Ginestar 1:07:57
2 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:00:18
3 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 0:00:43

Website:  www.karrantza.org

11 November: Grand Prix Slovakia 5
Round five of the national series. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/Slovensk…

Women
1 Tatiana Jaseková (Svk) 0:40:40
2 Mariana Findrová (Svk) 0:02:42
3 Natália Glajzová (Svk) 0:03:46

Men
1 Nicolas Samparisi (Ita) KTM Alchemist Racing Team 0:57:04
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:02
3 Matej Ulik (Svk) 0:00:13

Website:  www.cyklistikaszc.sk

11 November: National Trophy Series Round 3
Ardingly, near Crawley, GBR. C2.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=a0Hqd_rtMsc
Men: https://www.youtube.com/watch?v=w0NUgsfr32w
All sorts of great links: https://www.facebook.com/events/….

Women
1 Anna Kay (GBr) 0:46:10
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:17
3 Ffion James (GBr) 0:01:22

Men
1 Thomas Joseph (Bel) Marlux – Bingoal 1:02:37
2 Lander Loockx (Bel) Creafin TÜV Süd 0:00:09
3 Ian Field (GBr) 0:00:36

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

NT at Ardingly feature here

10 November: DVV verzekeringen trofee – Jaarmarktcross
The second round held at Niel, Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Full races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/318959825552728/
Women Finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1131537007025158/
Men Interview/Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1902474356467048/
Men Finish: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/324768304977504/
Men action: https://www.youtube.com/watch?v=GV0elVKuLIU
Under 23 men: https://www.youtube.com/watch?v=5aLPijtk92g

Women
1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:43:32
2 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:04
3 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:22
Plus
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:56
8 Helen Wyman (GBr) 0:01:31
13 Anna Kay (GBr) 0:02:04
14 Bethany Crumpton (GBr) 0:02:08
20 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:04:56

Men
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:01:06
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:10
3 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:36
Plus
5 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:18
13 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:58

Under 23 Men
1 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:49:09
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777 0:00:00
3 Thomas Mein (GBr) 0:00:09
Plus
25 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:01:22
36 Cameron Mason (GBr) 0:02:23
44 Finlay Robertson (GBr) -3 Runden

Website:  www.jaarmarktcross.be

10 November: Toi Toi Cup
Round five of the Czech national seties held at Kolín. C2.

Report/Video: https://www.ceskatelevize.cz/ireporter/...

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:42:24
2 Katerina Nash (Cze) 0:00:20
3 Pavla Havlíková (Cze) 0:00:23
Plus
16 Clea Seidel (GER) 0:04:24

Men
1 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 1:00:42
2 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd 0:00:07
3 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:07

Junior Men
1 Tom Lindner (GER) 0:38:55
2 Jakub Toupalík (Cze) 0:00:05
3 Tomáš Ježek (Cze) 0:00:32

Website: http://www.cyklokros.cz/cz/toi-toi-cup/toi-toi-cup-2018

10 November: Starlight-cross
Japanese cross held at Hibino. C2.

Video: https://www.facebook.com/cyclocross.jp/videos/…
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…

1 Samantha Runnels (USA) 0:49:10
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:32
3 Emily Kachorek (USA) 0:00:50

Men
1 Anthony Clark (USA) 1:03:59
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:33
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:33

Website: http://starlightcross.com/

10 November: Canadian National Championships
Held at Peterborough, Ontario, CAN. CN.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=199NvkemWPw
Men finish: https://www.youtube.com/watch?v=ipKnQn2TM4s
Pictures: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…
Pictures women: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…
Pictures men: https://www.facebook.com/CanadianCyclist/…

Women
1 Maghalie Rochette (Can) 0:45:48
2 Jenn Jackson (Can) 0:01:34
3 Sandra Walter (Can) 0:01:45

Men
1 Michael Van Den Ham (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 0:59:56
2 Geoff Kabush (Can) 0:00:06
3 Marc-André Fortier (Can) 0:01:49
Plus
12 David Yexley (GBr) 0:05:48

Website: www.ptbocx.ca


November 3/4

3/4 November: UEC Cyclo-cross European Championships
Held at Rosmalen, in the Netherlands. CC.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Senior Men/Women Video: https://www.facebook.com/UEC.Cycling/videos/2487070231366416/
Senior Men/Women Video: https://www.youtube.com/watch?v=k-wo7rpjb_c
Training onboard: https://www.youtube.com/watch?v=s16gGkW_ma0
Jun Men: https://www.facebook.com/bunddeutscherradfahrer/videos/1111846995649667/
Jun Men: https://www.youtube.com/watch?v=BbCzmilzgn0
Under 23 Women: https://www.facebook.com/bunddeutscherradfahrer/videos/332182527363033/

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/11/04/2018-european-cyclocross-championships-rosmalen/

Women
1 WORST Annemarie NED 0:40:24 (22,272 km/h)
2 VOS Marianne NED + 0:02
3 BETSEMA Denise NED + 0:02
Plus
8 BRAMMEIER Nikki GBR + 1:16
9 WYMAN Helen GBR + 1:21
20 CRUMPTON Bethany GBR + 3:52
21 PAUL Stefanie GER + 3:53

Under 23 Women
1 DEL CARMEN ALVARADO Ceylin NED 0:40:31 (22,212 km/h)
2 VAN DER HEIJDEN Inge NED + 0:22
3 NAGENGAST Fleur NED + 0:49
Plus
14 KAY Anna GBR + 2:28
16 JAMES Ffion GBR + 2:52
19 FLYNN Anna GBR + 3:17
21 WADSWORTH Maddie GBR + 3:47
22 SEIDEL Clea GER + 3:47
29 NELSON Josie GBR + 4:18
34 KÜDERLE Nina GER -1 Runde

Men
1 VAN DER POEL Mathieu NED 1:02:35 (25,805 km/h)
2 VAN AERT Wout BEL + 0:14
3 SWEECK Laurens BEL + 0:18
Plus
35 MÜLLER Manuel GER -2 Runden
DNF MEISEN Marcel GER

Under 23 Men
1 PIDCOCK Thomas GBR 0:50:22 (24,963 km/h)
2 ISERBYT Eli BEL + 0:30
3 BENOIST Antoine FRA + 0:45
Plus
4 TURNER Ben GBR + 1:02
5 MEIN Thomas GBR + 1:10
13 TULETT Daniel GBR + 1:57
32 MÖBIS Maximilian GER + 4:27

Junior Men
1 RONHAAR Pim NED 0:44:53 (24,032 km/h)
2 MEEUSSEN Witse BEL + 0:14
3 NYS Thibau BEL + 0:21
Plus
8 LINDNER Tom GER + 1:05
25 BARNES Daniel GBR + 2:37
31 WYLLIE Simon GBR + 2:49
33 YOUNG Jenson GBR + 2:57
36 BRENNER Marco GER + 3:13
47 PAHLKE Jasper Levi GER + 4:17
52 UHLIG Henri GER + 5:06

Website: www.veldrit-gpb.nl

3/4 November: Pan-American Cyclo-cross Championships
Midland, Ontario, Canada. CC.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=EWW3N2Lz90I
Men: https://www.youtube.com/watch?v=7yqZzoU82eI
Report: https://barrie.ctvnews.ca/…
Report: https://cyclingmagazine.ca/…

Women
1 Maghalie Rochette (Can) 0:42:29
2 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:00:14
3 Kaitlin Keough (USA) 0:00:40

Under 23 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:43:44
2 Ruby West (Can) 0:00:23
3 Katie Clouse (USA) 0:00:48

Men
1 Curtis White (USA) 1:01:13
2 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:00
3 Kerry Werner (USA) 0:00:36

Under 23 Men
1 Gage Hecht (USA) 0:46:26
2 Eric Brunner (USA) 0:00:10
3 Cooper Willsey (USA) 0:00:19

Junior Men
1 Magnus Sheffield (USA) 0:40:37
2 Nick Carter (USA) 0:00:01
3 Carter Woods (Can) 0:00:02

Website:  https://www.silvergoosecx.ca/

4 November: Gran Premi Internacional ciutat de Vic
Spanish Cross. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=B-qFds17Wis&t=3833s

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qo64M60SztI

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:48:20
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:13
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:02:11

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Y8fdJMHaSAU

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:59:13
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:50
3 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:08
Plus
8 Sascha Weber (GER) 0:01:36

3 November: Silver Goose Cyclocross Festival
Midland, Canada. C2. Held as part of the Pan American Championships.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ona5v2W3zUU

Women
1 Ellen Noble (USA) 0:47:59
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:10
3 Maghalie Rochette (Can) 0:00:20

Men
1 Gage Hecht (USA) 0:59:55
2 Stephen Hyde (USA) 0:00:08
3 Michael Van Den Ham (Can) 0:00:14
Plus
22 David Yexley (GBr) 0:06:43

Website:  https://www.silvergoosecx.ca/

3 November: Ciclocross Manlleu
Spanish Cross. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/search/top/?q=Ciclocross%20Manlleu

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qo64M60SztI

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:43:44
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:00
3 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:48

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Y8fdJMHaSAU

1 Vincent Baestaens (Bel) 1:01:05
2 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:04
3 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 0:00:11
Plus
DNF Sascha Weber (GER)

3/4: Really Rad Festival of Cyclocross
Falmouth, Massachusetts, USA. C2.

Pictures: https://www.velonews.com/…

Women Day 2
1 Crystal Anthony (USA) 0:46:41
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:10
3 Cassandra Maximenko (USA) 0:01:12
Plus
13 Anja Genia Meichsner (GER) 0:03:26

Men day 2
1 Scott Smith (USA) 1:02:14
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:00:09
3 Nicholas Lando (USA) 0:00:29

Women Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=YZgL29jYFUk

1 Crystal Anthony (USA) 0:46:10
2 Arley Kemmerer (USA) 0:00:14
3 Regina Legge (USA) 0:00:10

Men Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wQNBSgOd55s

1 Justin Lindine (USA) 1:00:37
2 Scott Smith (USA) 0:01:26
3 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:02:08

Website:  www.reallyradcx.com

November 1

01 November: DVV verzekeringen trofee – Koppenbergcross
Maybe the most popular cross in the world featuring the infamous Koppenberg climb at Melden – Oudenaarde, Belgium.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women

Action: https://www.youtube.com/watch?v=qtGeNBNdV2g
Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/488744374967538/
Full Race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/247274959272274/ (via FB App?)

1 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:47:24
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:21
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:00:27
Plus
7 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:16
8 Helen Wyman (GBr) 0:01:22
13 Anna Flynn (GBr) 0:03:55
16 Sophie Thackray (GBr) 0:05:31
18 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:06:09
19 Josie Nelson (GBr) 0:06:35
20 Maddie Wadsworth (GBr) 0:06:48
22 Marie Lynn (GBr) 0:08:57e
27 Lily Greenhalgh (GBr) -1 Runde
28 Poppy Cooke (GBr) -2 Runden

Men

Action: https://www.youtube.com/watch?v=lJAVAlFPmiw
Action: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/2405437392804461/
Men interview: https://www.facebook.com/dvvtrofee/videos/1886562838089004/
Full Race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/247280295938407/ (via FB App?)

1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:02:26
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:11
3 Wout Van Aert (Bel) 0:00:14
Plus
11 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:02:36
22 Ian Field (GBr) 0:04:46
32 Isaac Mundy (GBr) -2 Runden
36 James Madgwick (GBr) -4 Runden
37 Robert Wardell (GBr) -4 Runden

Under 23 Men
1 Thymen Arensman (Ned) 0:50:13
2 Eddy Finé (Fra) 0:00:18
3 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:24
Plus
11 Thomas Mein (GBr) 0:01:37
21 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:02:51
40 Joe Williams (GBr) 0:06:45
42 Finlay Robertson (GBr) 0:07:12
48 Max Gibbons (GBr) -1 Runde
49 Toby Perry (GBr) -2 Runden
52 Kieran Jarvis (GBr) -3 Runden

Junior Men
1 Yorben Lauryssen (Bel) 0:44:14
2 Yente Peirens (Bel) 0:00:13
3 Joran Wyseure (Bel) 0:00:29
Plus
6 Joseph Pidcock (GBr) 0:01:16
8 Simon Wyllie (GBr) 0:01:36
13 Jenson Young (GBr) 0:02:48
15 Tim Neffgen (GER) 0:03:02
16 Daniel Barnes (GBr) 0:03:05
17 Matteo Oberteicher (GER) 0:03:06
20 Joe Coukham (GBr) 0:03:45
22 Luis Burghardt (GER) 0:03:57
27 Ethan Whiteside (GBr) 0:05:46
31 Kishan Bakrania (GBr) 0:05:58
34 Lukas Herrmann (GER) 0:07:29
39 Tim-Oliver Kolschefsky (GER) 0:09:27
DNF Ben Tulett (GBr)


October 27/28


28 October: Telenet Superprestige 3
Round three of the Superprestige series was held at Ruddervoorde, Oostkamp,  Belgium. C1.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Men and Women: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/304406417058107/

Women

Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/504355149974920/

1 Marianne Vos (Ned) 0:42:47
2 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777 0:42:55
3 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:43:00
Plus
10 Nikki Brammeier (GBr) 0:43:47
33 Alderney Baker (GBr) -1 Runde
DNF Emily Wadsworth (GBr) TP Racing

Men

Action: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/1085323608295434/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:00:14
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:35
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:42
Plus
9 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:16
23 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:03:13
27 Thomas Mein (GBr) 0:04:15
DNF Daniel Tulett (GBr) TP Racing

Website: www.cyclocrossruddervoorde.be


28 October: Cyclo-cross de Jablines
French race held at Jablines. C2.

Video: https://www.facebook.com/iledeloisirsdejablinesannet/videos/1992491147715976/

Women
1 Marlène Petit (Fra) 0:43:25
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) 0:00:0?
3 Marceline Devaux (Fra) 0:00:03

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wki8PMK4LxY
Video: https://www.youtube.com/watch?v=9PEZl43LvUA

1 Francis Mourey (Fra) 1:01:05
2 Fabien Canal (Fra) 0:00:00
3 Eddy Fine (Fra) 0:00:00


28 October: Grand Prix Slovakia 4
The fourth round of the Slovakian series. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women
1 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:43:35
2 Elizabeth Ungermanová (Cze) 0:00:01
3 Tereza Švihálková (Cze) 0:01:11

Men

Video: https://www.facebook.com/195662197170410/videos/2105574402797721/

1 Tomáš Paprstka (Cze) 1:03:22
2 Matej Ulik (Svk) 0:00:12
3 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:30

Website : www.cyklistikaszc.sk


28 October: Internationales Radquer Steinmaur
Swiss race held at Steinmaur. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=OMkvNSFLbso

1 GARIBOLDI Rebecca (ITA) 0:44:37
2 RÜEGG Noemi (SUI) 0:00:13
3 BARHOUMI Zina (SUI) 0:01:22
Plus
6 SCHNEIDER Janine (GER) 0:04:12

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SsGymgMNGUc

1 WEBER Sascha (GER) 1:00:51
2 ZAHNER Simon (SUI) 0:00:20
3 JOSEPH Thomas (BEL) 0:00:22
Plus
19 KÜHN Marcus (GER) 0:10:39
21 WEBER Marcel (GER) -2 Runden


28 October: National Trophy Series Round 2
Round two of the UK national series held at Irvine, Scotland. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=90fUlTbq2eU

1 Ffion James (GBr) 0:40:11
2 Bethany Crumpton (GBr) 0:00:08
3 Anna Kay (GBr) 0:00:49

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LHg_2rTQ2BI

1 Ian Field (GBr) 1:01:11
2 Yorben Van Tichelt (Bel) 0:00:02
3 Callum MacLeod (GBr) 0:01:35

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy


28 October: Elorrioko Basqueland Ziklokrosa
Spanish race held in the Basque land at Elorrio, ESP. C1

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=i-ri8GF5R7w

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:39:04
2 Helen Wyman (GBr) 0:39:05
3 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:39:40

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6Cpe_DceHIs

1 Vincent Baestaens (Bel) 1:00:21
2 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:00:27
3 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) 1:00:36


28 October: Grand-Prix de la Commune de Contern
Luxembourg action held at Contern. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…
Video: https://www.facebook.com/1065419463499030/videos/1914470878862619/
Video: http://www.rtl.lu/sport/cyclissem/1259364.html

Women
1 Loes Sels (Bel) 0:47:31
2 Puck Pieterse (Ned) 0:00:03
3 Shirin Van Anrooij (Ned) 0:01:28

Men
1 Corné Van Kessel (Ned) 1:02:52
2 Andreas Goeman (Bel) 0:00:15
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:29
Plus
24 Marvin Schmidt (GER) 0:04:27
40 Finlay Robertson (GBr) -2 Runden
53 Frederik Veith (GER) -4 Runden
55 Philipp Becker (GER) -5 Runden

Website: www.acccontern.lu


28 October: Sagae Tohoku CX Series
Round one of the Japanese series race held at Sagae-shi. C2.

Video: https://www.facebook.com/cyclocross.jp/videos/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=FNTZ9bSmX68
Pictures: https://www.facebook.com/tohokucxproject/..

Women

Pictures: https://www.facebook.com/tohokucxproject/…

1 Eri Yonamine (Jpn) 0:48:58
2 Miyoko Karami (Jpn) 0:00:43
3 Miho Imai (Jpn) 0:01:29

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Zwx7d5d31C4

1 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:57:53
2 Masaru Nakazato (Jpn) 0:00:09
3 Masayuki Goda (Jpn) 0:00:27

Website: http://www.tohoku-cx-project.com


28 October: Munich Super Cross
Held at the Olympic site in Munich, Germany. C2.

Pictures: https://www.rennrad-news.de/…
Pictures: https://www.facebook.com/pg/…
Pictures: https://www.facebook.com/permalink…

Women
1 Nadja Heigl (AUT) 0:42:56
2 Stefanie Paul (GER) 0:02:14
3 Clea Seidel (GER) 0:02:58

Men

Video: https://www.ardmediathek.de/tv/Blickpunkt-Sport/..

1 Marcel Meisen (GER) 1:03:02
2 Jim Aernouts (Bel) 0:02:39
3 Lander Loockx (Bel) 0:03:03

Website : www.rcschwalben-muenchen.jimdo.com/events/munich-super-cross-2017/


27 October: Soudal Classic Series 1
Round one of the Soudal Classic Series was the GP Neerpelt held in Belgium. C2.

Please note: I am not sure what links work in the UK or eslewhere and I hope that where ever you are those listed here are live for you.

Men and Women’s races: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/568398203584969/

Women

Interview: https://www.youtube.com/watch?v=qMDiJ7edvX8
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=ylqbNJw_SeU

1 Denise Betsema (Ned) 0:45:35
2 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) Corendon – Circus 0:00:23
3 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:29
Plus
10 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:05:27
17 Alderney Baker (GBr)
20 Lucille Rutsch (GER)
21 Julia Nikolopoulos (GER)

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=xlk-Fxwods4

1 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:58:02
2 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:13
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:20
Plus
DNF Thomas Pidcock (GBr) TP Racing
DNF Daniel Tulett (GBr) TP Racing

Junior Men
1 Thibau Nys (Bel) 0:41:39
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:14
3 Ryan Cortjens (Bel) 0:00:36
Plus
17 Matteo Oberteicher (GER) 0:04:29

Website: www.gpneerpelt.be


27 October: Ziklokross Laudio
Held at Laudio-Llodi in Spain. C1.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qlNTfSgUy5Q

1 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:40:31
2 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:00:33
3 Manon Bakker (Ned) 0:00:47
Plus
4 Helen Wyman (GBr) 0:01:18

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TaeNFPI48RM

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:02:10
2 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:59
3 Antoine Benoist (Fra) Team Chazal Canyon 0:01:03

Website: www.faciclismo


27/28 October: Cincinnati UCI Cyclocross
Two days of action – day one at Devou Park, Kentucky and day two at Carter Park, Ohio, USA. C1.

Women – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NjpD0CihMDA

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:41:39
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:09
3 Katerina Nash (Cze) 0:00:20
Plus
28 Abigail Yates (GBr) 0:06:06

Men – Day 2

Video: https://www.youtube.com/watch?v=59jIrwLnCA4

1 Kerry Werner (USA) 0:52:10
2 Gage Hecht (USA) 0:00:00
3 Stephen Hyde (USA) 0:00:18

Women – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=pIaXebmU5O8

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX 0:49:13
2 Katerina Nash (Cze) 0:00:37
3 Kaitlin Keough (USA) 0:01:53

Men – Day 1

Video: https://www.youtube.com/watch?v=f1gfqRYta3Q&t=3s

1 Gage Hecht (USA) 1:05:43
2 Lance Haidet (USA) 0:00:16
3 Kerry Werner (USA) 0:00:23

Website: www.cincycx.com


27 October: Toi Toi Cup
Latest Czech national series racing held at Slany. C1.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=41ggLoi2Nq4

Men
1 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:57:50
2 Jan Nesvadba (Cze) 0:00:07
3 Marek Konwa (Pol) 0:00:12
Plus
26 Frederik Hähnel (GER) 0:03:52
34 Maximilian Möbis (GER)
39 Oscar Uhlig (GER)

Women
1 Pavla Havlíková (Cze) 0:41:29
2 Jana Czeczinkarová (Cze) 0:00:02
3 Nadja Heigl (AUT) KTM Alchemist Racing Team 0:01:02
Plus
25 Hanna Zöttler (GER)
26 Helene Zöttler (GER)

Junior Men
1 Jan Zatloukal (Cze) 0:37:32
2 Tomáš Ježek (Cze) 0:00:13
3 Tom Lindner (GER) 0:00:14
Plus
6 Henri Uhlig (GER) 0:00:57
21 Marco Brenner (GER) 0:02:33
23 Lennart Lein (GER) 0:02:51

Website: www.cyklokros.cz


27/28 October: HPCX 1/2
Held at Jamesburg, New Jersey, USA. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/HPCXNJ/photos/?ref=page_internal

Women – Day 2
1 Arley Kemmerer (USA) 0:45:49
2 Regina Legge (USA) 0:00:15
3 Laura Van Gilder (USA) 0:00:30

Men – Day 2
1 Justin Lindine (USA) 0:59:27
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:00:12
3 Scott Smith (USA) 0:02:32

Women – Day 1
1 Cassandra Maximenko (USA) 0:50:49
2 Natalie Tapias (USA) 0:00:41
3 Stacey Barbossa (USA) 0:00:57

Men – Day 1
1 Justin Lindine (USA) 1:03:21
2 Kevin Bradford-Parish (USA) 0:01:05
3 Scott Smith (USA) 0:02:59

Website: www.hpcx.org

October 23

23 October: Kiremko Nacht van Woerden
Mid week race held under lights in the Netherlands. C2.

Pictures: https://woerden.tv/lars-van-der-haar-wint-opnieuw-nacht-van-woerden/
Pictures: https://www.facebook.com/pg/nachtvanwoerden/photos/?ref=page_internal

Women

Vos wins: https://www.youtube.com/watch?v=BePnymPvx_0

1 Marianne Vos (Ned) 0:42:57
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
3 Lucinda Brand (Ned) 0:00:00
Plus
8 Anna Kay (GBr) 0:01:11
31 Fiona Turnbull (GBr) 0:04:52

Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions 1:04:16
2 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 0:00:21
3 Joris Nieuwenhuis (Ned) 0:00:37
Plus
4 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:43

Website: www.nachtvanwoerden.nl

October 21/22

21 October: Telenet UCI Cyclo-cross World Cup 3
Round three was held in, Bern, Switzerland. CDM.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/photos/?ref=page_internal

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=VwPLTuG-3W4
Race action: https://www.facebook.com/UCIcyclocross/videos/2214933365248201/
Jumping the kerbs: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/290609958215484/

1 Marianne Vos (Ned) 0:41:00
2 Annemarie Worst (Ned) 0:41:09
3 Katherine Compton (USA) 0:41:22
4 Sanne Cant (Bel) 0:41:34
Plus
18 Helen Wyman (GBr) 0:42:18
19 Nadja Heigl (AUT) 0:42:23
20 Elisabeth Brandau (GER) 0:42:26
48 Emily Wadsworth (GBr) 0:45:29
56 Clea Seidel (GER) 0:47:15
57 Lydia Bernhard (GER) -1 Runde
DNF Nikki Brammeier (GBr)

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=OZALoWK3WUs
Race action: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/553036865139139/
Race action: https://www.facebook.com/UCIcyclocross/videos/771207396557492/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 1:04:48
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:08
3 Toon Aerts (Bel) 0:00:58
Plus
49 Marvin Schmidt (GER) -5 Runden
DNF Marcel Meisen (GER)
DNF Sascha Weber (GER)

From yesteryear: https://www.facebook.com/srfarchiv/videos/…

Under 23 Men

Cow bells: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/258918964768357/
Finish: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/2079795622349994/

1 Eli Iserbyt (Bel) 0:48:31
2 Eddy Fine (Fra) 0:00:27
3 Antoine Benoist (Fra) 0:00:32
Plus
4 Thomas Pidcock (GBr) 0:00:41
32 David Conroy (Irl) 0:03:42
33 Daniel Tulett (GBr) 0:03:57
35 Martin Meiler (GER) 0:04:39
37 Pascal Tömke (GER)
38 Pirmin Benz (GER)

Junior Men

Start: https://www.facebook.com/ekzcrosstour/videos/216115592429989/

1 Witse Meeussen (Bel) 0:38:25
2 Luke Verburg (Ned) 0:38:30
3 Tomáš Ježek (Cze) 0:38:32
Plus
7 Marco Brenner (GER) 0:38:36
20 Henri Uhlig (GER) 0:38:54
39 Tom Lindner (GER) 0:40:54
41 Jasper Levi Pahlke (GER) 0:41:33

Website: : www.worldcupbern.ch

20/21 October: Sherbrooke CX
Held in Sherbrooke, Canada. C2.

Day 1: https://www.youtube.com/watch?v=35216eJSrzA
Day 2: https://www.youtube.com/watch?v=ru5wKj3BLyo

Women – Day 2
1 Ruby West (Can) 0:45:18
2 Magdeleine Vallieres Mill (Can) 0:00:06
3 Regina Legge (USA) 0:01:03

Men – Day 2
1 Gunnar Holmgren (Can) 0:58:13
2 Marc Andre Fortier (Can) 0:01:35
3 Sam Noel (USA) 0:01:46

Women – Day 1
1 Ruby West (Can) 0:45:44
2 Regina Legge (USA) 0:00:13
3 Dana Gilligan (Can) 0:01:02

Men – Day 1
1 Gunnar Holmgren (Can) 1:00:08
2 Raphaël Gagné (Can) 0:00:04
3 Marc Andre Fortier (Can) 0:00:05

Website: : www.sherbrookecx.com

20/21 October: DCCX Washington
USA. C2.

Day 1: https://www.youtube.com/watch?v=CDZLNs54cs4
Day 2: https://www.youtube.com/watch?v=0iE7k8JKuZ8

Women – Day 2
1 Sunny Gilbert (USA) 0:42:17
2 Caroline Nolan (USA) 0:00:15
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:17

Men – Day 2
1 Kerry Werner (USA) 1:00:10
2 Eric Thompson (USA) 0:01:07
3 Travis Livermon (USA) 0:01:08

Women – Day 1
1 Sunny Gilbert (USA) 0:42:14
2 Rebecca Fahringer (USA) 0:00:01
3 Caroline Nolan (USA) 0:00:14
Plus
24 Victoria Barclay (GBr) 0:06:14

Men – Day 1
1 Kerry Werner (USA) 1:00:33
2 Travis Livermon (USA) 0:00:09
3 Eric Thompson (USA) 0:00:19

Website: : dccxrace.com

21 October: Stockholm cyclocross
Stockholm, Sweden. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/StockholmCycloCross/..

Women
1 Ida Erngren (Swe) 0:42:47
2 Emmy Thelberg (Swe) 0:01:56
3 Clara Lundmark (Swe) 0:01:56

Men

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=2w4oWElCS0A&t=1620s
Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=PfVY3LQhmB0

1 Tobias Johannessen (Nor) 1:02:17
2 David Eriksson (Swe) 0:00:46
3 Martin Eriksson (Swe) 0:01:03

Website: www.cyclocrossweekend.wordpress.com

21 October: Trofeo Nuovi Investimenti
Held at Cles, Italy. C2.

Day highlights: https://www.youtube.com/watch?v=OppPJJffeEA

Women
1 Sara Casasola (Ita) 0:45:57
2 Letizia Borghesi (Ita) 0:00:50
3 Nicole Fede (Ita) 0:01:01

Men
1 Matteo Vidoni (Ita) 0:58:29
2 Martino Fruet (Ita) 0:00:01
3 Lorenzo Samparisi (Ita) 0:00:18

Website: www.trentinocross-giant-smp.it

21 October: Tage des Querfeldeinsports
Held at Ternitz, Austria. C2.

Pictures: https://martinbihounek.com/tage-des-querfeldeinsports/

Women
1 Kamila Janu (Cze) 0:41:32
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:29
3 Silke Mair (AUT) 0:00:32

Men
1 Braam Merlier (Bel) 1:02:03
2 Tomáš Paprstka (Cze) 0:00:21
3 Seppe Rombouts (Bel) 0:00:47
Plus
14 Florian Hamm (GER) 0:04:02

Website: http://rcnk.at/

20 October: Telenet Superprestige 2
Round two of the Superprestige held at Boom, Belgium. C2.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women (not 1st lap) and men full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/..

Women

Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/447636315759331/
Maud flies: https://www.facebook.com/snipercycling/videos/916409571903360/

1 Kim Van De Steene (Bel) Tarteletto – Isorex 0:44:16
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777 0:00:27
3 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:00:49
Plus
15 Anna Kay (GBr) 0:03:26
17 Anna Flynn (GBr) 0:03:48
24 Fiona Turnbull (GBr) 0:05:10
27 Josie Nelson (GBr) 0:05:22
29 Maddie Wadsworth (GBr) 0:05:54
33 Katie Scott (GBr) 0:07:24
37 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/1961092910854531/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:56:50
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:04
3 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:08
Plus
16 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:01:57
22 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:02:54
25 Thomas Mein (GBr) 0:03:18
32 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:05:05
34 Cameron Mason (GBr) 0:05:18
44 Joe Williams (GBr)
DNF Finlay Robertson (GBr)

Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2201139673290833/
Cobbles: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2201139673290833/
Barriers: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/325193898062800/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/2209110586039477/

Junior Men
1 Lennert Belmans (Bel) 0:41:04
2 Yorben Lauryssen (Bel) 0:00:09
3 Joachim Van Looveren (Bel) 0:00:18
Plus
11 Jenson Young (GBr) 0:01:07
13 Tim Neffgen (GER) 0:01:18
17 Oliver Howson (GBr) 0:01:46
20 Rory McGuire (GBr) 0:02:03
22 Simon Wyllie (GBr) 0:02:19
25 Matteo Oberteicher (GER) 0:02:22
27 Daniel Barnes (GBr) 0:03:02
42 Finn Mansfield (GBr) 0:04:37

Website:  www.cyclocrossboom.be

20 October: Grand Prix Podbrezová
Held in Slovakia. C2.

Women
1 Magdalena Mišonová (Cze) 0:44:29
2 Kamila Janu (Cze) 0:00:08
3 Tatiana Jaseková (Svk) 0:00:3

Men

Pictures: https://www.facebook.com/pg/Slovensk…

1 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd 0:59:59
2 Ondrej Glajza (Svk) 0:00:10
3 Emil Hekele (Cze) 0:00:12

Website: www.cyklistikaszc.sk

October 18

18 October: Kermiscross Ardooie
Mid week Belgian action. BEL. C2.

Women

Finish: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614894195416/

1 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:44:49
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:07
3 Katherine Compton (USA) 0:00:09
Plus
4 Nikki Brammeier (GBr) 0:00:16
9 Anna Kay (GBr) 0:02:12
11 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:02:53
26 Ishbel Strathdee (GBr) -3 Runden
DNF Fiona Turnbull (GBr)

Men

Start: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614905875708/
One lap to go: https://www.facebook.com/david.goris.7/videos/10216614921036087/
Finish: https://www.facebook.com/sporza/videos/111071579800977/
Cool onboard: https://www.youtube.com/watch?v=rxVhMx1YG-Q

1 Wout Van Aert (Bel) 0:56:32
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:03
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:06
Plus
8 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:00:26
11 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:10
14 Thomas Mein (GBr) 0:01:55
16 Ian Field (GBr) 0:01:55
34 Cameron Mason (GBr) 0:04:58
38 Finlay Robertson (GBr) -2 Runden

Classic mud plugging 2016: https://www.youtube.com/watch?v=MSGW9BLF5hw

Website: : https://www.cyclocrossardooie.be/

October 13/14

14 October: Telenet Superprestige 1
The first round of the Superprestige series held at Gieten, Netherlands. C1.


Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Women

Full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/2062273200496802/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/315400559255095/

1 Annemarie Worst (Ned) 0:48:03
2 Marianne Vos (Ned) 0:00:33
3 Alice Maria Arzuffi (Ita) 0:00:34
Plus
14 Nikki Brammeier (GBr) 0:03:10
16 Anna Kay (GBr) 0:04:06
22 Emily Wadsworth (GBr) 0:05:33
26 Stefanie Paul (GER)
35 Katharina Julia Hinz (GER)
39 Nina Küderle (GER)
40 Fiona Turnbull (GBr)
50 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/353297255414722/
Start: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/304350033515083/
Finish: https://www.facebook.com/TelenetSuperprestige/videos/290350291805128/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) 0:48:03
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:31
3 Toon Aerts (Bel) 0:01:30
Plus
5 Marcel Meisen (GER) 0:01:49
22 Thomas Pidcock (GBr)
36 Daniel Tulett (GBr)
41 Cameron Mason (GBr)
47 Felix Holst (GER)
49 Marco Oberteicher (GER)
50 Tim Rieckmann (GER)
DNF Ben Turner (GBr)

Junior Men
1 Witse Meeussen (Bel) 0:44:02
2 Luke Verburg (Ned) 0:00:16
3 Thibau Nys (Bel) 0:00:26
Plus
33 Matteo Oberteicher (GER)
40 Luis Burghardt (GER)
41 Felix Dierking (GER)
43 Luca Harter (GER)
DNF Ben Tulett (GBr)

Website: www.cyclocrossgieten.nl

13/14 October: CRAFT Sportsware Gran Prix of Gloucester
Held in the USA. C2.

Day 2 Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=KElcDpv4BSk
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=kdMO6s3U5jo

1 Ellen Noble (USA) 0:45:57
2 Erica Zaveta (USA) 0:00:48
3 Crystal Anthony (USA) 0:01:14

Day 2 Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=dtXzWkMviTw
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=FUvDVgZMVYY

1 Curtis White (USA) 1:01:04
2 Lane Maher (USA) 0:00:19
3 Anthony Clark (USA) 0:00:22

Day 1 – Women

Long highlights: https://www.youtube.com/watch?v=cU6p7YESJ0o
Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=kJH6YnBStdc

1 Ellen Noble (USA) 0:46:28
2 Erica Zaveta (USA) 0:01:28
3 Crystal Anthony (USA) 0:01:55

Day 1 – Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=h0jbEU7YrxQ
Long Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=98VnltJMd1o

1 Curtis White (USA) 0:57:45
2 Jack Kisseberth (USA) 0:00:03
3 James Driscoll (USA) 0:00:04

Website: http://www.gpgloucester.com/

13/14 October: US Open of Cyclocross
Snow and mud at Boulder, USA. C2.

Racing began in warm weather and then snow fell!

Race report: https://www.cxmagazine.com/…
Pictures: https://www.facebook.com/...
Pictures: https://www.facebook.com/…

Day 2 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:48:09
2 Katie Clouse (USA) 0:00:12
3 Sunny Gilbert (USA) 0:00:26
Plus
28 Abigail Yates (GBr) -2 Runden

Day 2 Men

Finish: https://www.youtube.com/watch?v=xkDTXaet2Ek

1 Brannan Fix (USA) 0:57:23
2 Eric Brunner (USA) 0:00:37
3 Lance Haidet (USA) 0:01:00

Day 2 Junior Men
1 Jared Scott (USA) 0:42:37
2 Torin Bickmore (USA) 0:00:08
3 Oliver Howson (GBr) 0:00:33

Day 1 Women
1 Clara Honsinger (USA) 0:46:19
2 Sunny Gilbert (USA) 0:00:35
3 Sofia Gomez Villafane (Arg) 0:00:47
Plus
33 Abigail Yates (GBr) -3 Runden

Day 1 Men
1 Gage Hecht (USA) 1:05:07
2 Lance Haidet (USA) 0:00:33
3 Eric Brunner (USA) 0:00:53

Day One Junior Men
1 Torin Bickmore (USA) 0:42:03
2 Nick Carter (USA) 0:00:35
3 Oliver Howson (GBr) 0:00:41

Website: www.sanitascycling.com

14 October: 1ère Coupe de France
First round of the French series held at Razès/Lac de Saint Pardoux, FRA. C2.

Highlights: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=P7b7HqhKtG8
Noisy video: https://www.youtube.com/watch?v=dIi3d3bLADc

Women

Finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/591961211221124/
Pictures (& junior men): https://www.facebook.com/…

1 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:43:22
2 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:00:44
3 Evita Muzic (Fra) 0:00:52

Men

Finish: https://www.facebook.com/planetecyclocross/videos/238780810330269/
Pictures: https://www.facebook.com/…

1 Francis Mourey (Fra) S1Neo Connect Cycling Team 0:59:32
2 David Menut (Fra) 0:00:00
3 Joshua Dubau (Fra) 0:00:05

Some Loire local action: https://www.youtube.com/watch?v=tVJAjRAPOcU

Website: https://www.ffc.fr/coupe-de-france-cyclo-cross/

14 October: International Xaxancx
Spanish event held at Marin-Pontevedra, ESP. C2.

Onboard: https://www.youtube.com/watch?v=fDhn3lNYB5A

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fv6ludGoVH0

1 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta CX Team 0:40:42
2 Aida Nuño Palacio (Esp) 0:00:13
3 Paula Diaz Lopez (Esp) 0:03:39

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=kMW7j1XYmnU

1 Felipe Orts Lloret (Esp) Delikia – Ginestar 1:01:58
2 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta CX Team 1:03:17
3 Javier Ruiz De Larrinaga Ibañez (Esp) 1:03:47

Website: www.fgalegaciclismo.es

13 October: Brico 4
The fourth round of the Brico Cross Series held at Lokeren, Belgium. C2.

Women

Full Race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/480227979141623/
Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/401832073683071/

1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:47:50
2 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:07
3 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:11
Plus
6 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:33
9 Anna Kay (GBr) 0:02:45
19 Fiona Turnbull (GBr) 0:06:52
21 Emily Wadsworth (GBr) TP Racing 0:07:25
24 Diana Steffenhagen (GER)
28 Ishbel Strathdee (GBr)

Men

Full race: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/2192744297625169/
Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/729442384056932/

1 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 1:01:58
2 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:05
3 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:10
Plus
6 Wout Van Aert (Bel) 0:00:57
20 Thomas Pidcock (GBr) TP Racing 0:06:06
DNF Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus

Under 23 Men

Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/494382014411847/

1 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:49:48
2 Jarno Bellens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:10
3 Loris Rouiller (SUI) 0:00:15
Plus
7 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:40
13 Thomas Mein (GBr) 0:01:03
17 Daniel Tulett (GBr) TP Racing 0:02:05
DNF Finlay Robertson (GBr)

Junior Men

Start: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/988376211349953/

1 Joran Wyseure (Bel) 0:43:51
2 Ward Huybs (Bel) 0:00:06
3 Lennert Meulemans (Bel) 0:00:15
Plus
8 Ben Tulett (GBr) 0:01:18

Website: : www.rapencross.be

13 October: Toi Toi Cup 3
Round 3 of the Czech series held at Jicin, CZE. C2.

Highlights: https://www.ceskatelevize.cz/….
Pictures: http://cycling-photo.cz/fotogalerie-toi-toi-cup-3-jicin/
Pictures: http://www.cyklokros.cz/cz/galerie/toi-toi-cup-2018/toi-toi-cup-jicin

Women
1 HAVLÍKOVÁ Pavla 0:40:58
2 ŠTEPÁNOVÁ Karla 0:00:28
3 HEIGL Nadja 0:01:26

Men
1 NESVADBA Jan 1:06:00
2 BOSMANS Wietse 0:00:08
3 PAPRSTKA Tomáš 0:00:14

Website: www.cyklokros.cz

October 6/7/8

October 8: Ibaraki Cyclocross Toride
Japanese cyclo cross supported by Trek held at Nakauchi 2018. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/…
Report: https://www.cyclowired.jp/news/node/278571

Women

1 Miyoko Karami (Jpn) 0:45:49
2 Miho Imai (Jpn) 0:00:45
3 Miyuki Nishiyama (Jpn) 0:01:19

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZERYVZk7Ero

1 Hijiri Oda (Jpn) 0:57:53
2 Hikaru Kosaka (Jpn) 0:00:00
3 Kohei Maeda (Jpn) 0:00:46

Website: http://ibarakicx.com/

7 October: Hotondcross/Brico 2
The second round of the Brico Cross series held at Ronse, Belgium. C1.

Women

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/255878008401025/

1 Marianne Vos (Ned) 0:44:03
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts – 777      0:44:13
3 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts – 777    0:44:21
Plus
8 Nikki Brammeier (GBr) 0:45:54
9 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus  0:46:00

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/videos/551258618647684/
With sound: https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/339520133290084/

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus    1:01:06
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:22
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal   0:00:23
Plus
10 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus   0:01:43

Website: www.ronsekoerst.be

7 October: EKZ CrossTour 2
Round two of the Swiss series held at Aigle, Switzerland. C1.

Pictures: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/photos/?ref=page_internal

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jAVT8x8Akms

1 Denise Betsema (Ned) 0:42:31
2 Pavla Havlíková (Cze) 0:00:32
3 Helen Wyman (GBr) 0:00:45
Plus
6 Elisabeth Brandau (GER) 0:01:36
12 Nadja Heigl (AUT) KTM Alchemist Racing Team  0:02:32
16 Stefanie Paul (GER) 0:03:27
22 Nina Küderle (GER) 0:04:06
31 Diana Steffenhagen (GER) 0:07:00

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=mcUPHiTexdo

1 Vincent Baestaens (Bel) 0:56:14
2 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus         0:00:03
3 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions           0:00:06
Plus
10 Sascha Weber (GER) 0:00:43
30 Manuel Müller (GER) 0:02:55
31 Mauro Schmid (SUI) 0:03:11
39 Marcus Kühn (GER) 0:05:32

Website: www.ekz-crosstour.ch

6/7 October: Charm City Cross
Baltimore, MD, USA. C1.

Video: https://www.facebook.com/CharmCityCross/…
Video: https://www.youtube.com/watch?v=n-KKy2IOroM

Pictures: https://www.facebook.com/pg/CharmCityCross/photos/?ref=page_internal

Day two October 7

Women
1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX   0:43:28
2 Kaitlin Keough (USA) 0:00:13
3 Rebecca Fahringer (USA) 0:01:19

Men
1 James Driscoll (USA) 1:03:12
2 Kerry Werner (USA) 0:00:11
3 Curtis White (USA) 0:00:31

Day one October 6

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=oJFf_fviJtE
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Gv5PkESA0Oo

1 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing CX   0:45:37
2 Maghalie Rochette (Can) 0:00:28
3 Kaitlin Keough (USA) 0:00:58

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=SgKvNtv7vL0

1 Kerry Werner (USA) 0:58:12
2 Matthieu Boulo (Fra) 0:00:08
3 James Driscoll (USA) 0:00:25

Website: www.charmcitycross.com

6/7 October: West Sacramento CXGP – WSCXGP.
California, USA. C2.

Live music
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..
Video: https://www.facebook.com/NORCALCYCLOCROSS/..

Pictures: https://www.facebook.com/pg/NORCALCYCLOCROSS/..

Day two – October 7

Women
1 Samantha Runnels (USA) 0:45:04
2 Clara Honsinger (USA) 0:00:22
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:32

Men
1 Cody Kaiser (USA) 0:59:43
2 Troy Wells (USA) 0:00:26
3 Allen Krughoff (USA) 0:00:38

Day one – October 6

Women
1 Samantha Runnels (USA) 0:45:10
2 Caroline Nolan (USA) 0:00:19
3 Raylyn Nuss (USA) 0:00:33

Men
1 Anthony Clark (USA) 0:59:23
2 Allen Krughoff (USA) 0:00:31
3 Cody Kaiser (USA) 0:00:48

Website: www.wscxgp.com

7 October: National Trophy Series Round 1
Held at Derby, UK. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=cx_XU4VBWm8
Video: https://www.youtube.com/watch?v=oDIBosFpCrk

1 Bethany Crumpton (GBr) 0:43:31
2 Anna Kay (GBr) 0:00:03
3 Ffion James (GBr) 0:00:03
4 Josie Nelson (GBr) 0:01:47
5 Louise Heywood-Mahe (GBr) 0:01:49

Men
1 Braam Merlier (Bel) Creafin TÜV Süd           0:58:23
2 Thomas Mein (GBr) 0:00:07
3 Wietse Bosmans (Bel) Steylaerts – 777         0:00:11
4 Daniel Tulett (GBr) TP Racing  0:00:14
5 Ben Turner (GBr) Corendon – Circus 0:00:14
Plus
7 Ian Field (GBr) 0:01:08

Website: https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy

7 October: Grand Prix Slovakia 2
Round two of the national series held at Rakova C2.

Women

Pictures: https://www.facebook.com/..

1 Nikola Bajgerová (Cze) 0:44:59
2 Katerina Mudríková (Cze) 0:00:47
3 Tereza Vanícková (Cze) 0:01:05

Men

Pictures: https://www.facebook.com/..

1 Emil Hekele (Cze) 1:02:14
2 Matej Ulik (Svk) 0:00:01
3 Karol Michalski (Pol) 0:00:53

Website: www.cyklistikaszc.sk

7 October: Kronborg Park Cross
Helsingør, Denmark. C2.

Video: https://vimeo.com/294124265
Pictures: https://www.facebook.com/cyclocrossevent/..

Women
1 Ida Erngren (Swe) 0:48:29
2 Åsa-Maria Erlandsson (Swe) 0:01:49
3 Kristina Thrane (Den) 0:02:24

Men
1 Benjamin Justesen (Den) 1:03:03
2 Henrik Jansson (Swe) 0:00:58
3 Fredrik Haraldseth (Nor) 0:01:26

Website: www.ckkcyclocrossevent.dk/

7 October: Bioracer International Cyclo-cross
Held in Belfast. C2.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=84s0YyTtS3M
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zOZq9S7KEig

Women
1 Maria Larkin (Irl) 0:47:22
2 Lara Gillespie (Irl) 0:02:08
3 Michelle Geoghegan (Irl) 0:02:48

Men
1 David Conroy (Irl) 1:01:13
2 Niall Davis (Irl) 0:00:45
3 Graham Boyd (Irl) 0:01:17
Plus
29 Kyle Fisher (GBr) -2 Runden
32 Lee Somerville (GBr) -2 Runden

Junior Men
1 Adam McGarr (Irl) 0:43:30
2 Lee Harvey (Irl) 0:00:18
3 Ciaran Dixon (Irl) 0:03:13
Plus
4 Paul-Antoine Hagan (GBr) 0:04:08

Website: www.facebook.com/kinningcyclescross/

6 October: Berencross/Brico Cross 1
Round one of the Brico series held at Meulebeke, BEL. C2.

Women

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Start – https://www.facebook.com/…
Finish – https://www.facebook.com/…

1 Sanne Cant (Bel) Corendon – Circus 0:42:33
2 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:00
3 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:00

Men

Full race: https://www.facebook.com/GCNcycling/…
Start: https://www.facebook.com/…
Finish: https://www.facebook.com/…

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 1:01:23
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:08
3 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions 0:00:15

Website: www.berencross.be

6 October: International de la Solidarité
Held at Lutterbach-Pfastatt, France. C2.

1989: https://www.youtube.com/watch?v=jDu8fk_ZjCk

Women

Helen’s blog: https://www.facebook.com/..

1 Denise Betsema (Ned) 0:42:20
2 Helen Wyman (GBr) 0:01:46
3 Marlène Morel-Petitgirard (Fra) S1Neo Connect Cycling Team            0:02:23
Plus
5 Stefanie Paul (GER) 0:02:40
12 Nina Küderle (GER) 0:06:50
13 Diana Steffenhagen (GER) 0:06:58
15 Lydia Bernhard (GER) 0:07:52

Men
1 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus         1:02:16
2 Fabien Canal (Fra) Team Cross Safir Ganova          0:00:47
3 Steve Chainel (Fra) Team Chazal Canyon    0:00:47
Plus
24       Manuel Müller (GER) 0:05:34
28       Sönke Wegner (GER) 0:06:52
37       Felix Paul (GER)

Website: https://www.cyclocross-lutterbach-pfastatt.fr/

6 October: Toi Toi Cup 2
Round two of the Czech national series held at Hlinsko, CZE. C2.

Video: http://www.ahp.cz/videos/17481/

Women

1 Pavla Havlíková (Cze) 0:41:59
2 Karla Štepánová (Cze) 0:00:32
3 Jitka Cábelická (Cze) 0:01:23

Men

1 Jan Nesvadba (Cze) 1:00:56
2 Jan Škarnitzl (Cze) 0:00:00
3 Tomáš Paprstka (Cze) 0:01:08

Website: www.cyklokros.cz

September 28/29/30

30 September: Jingle Cross
Iowa City, Iowa, USA. C1.

The last of three days of cyclo cross which included a UCI World Cup.

Pictures: https://www.facebook.com/..

Women
1 Katerina NASH Cliff Pro Team 44:43:00
2 Maghalie ROCHETTE CXFever p/b Specialized 45:12:00
3 Ellen NOBLE Trek Factory Racing CX 45:47:00
Plus
5 Evie RICHARDS Trek Factory Racing CX 46:28:00 U23
Dns Helen WYMAN Xypex – Verge Sport

Men

Video: https://www.facebook.com/Cyclocross/videos/..

1 Nicolas CLEPPE Telenet Fidea Lions 1:04:39 10
2 Sieben WOUTERS Creafin TUV Sud 1:05:37 10
3 Michael BOROS CREAFIN TUV Sud 1:05:38 10

Website: www.jinglecross2.com

30 September: KMC CrossFest
Thompson,CT, USA. C2.

Pictures: https://www.facebook.com/..
Pictures: https://www.facebook.com/..

Women
1 Regina Legge (USA) 0:47:24
2 Natalie Tapias (USA) 0:00:02
3 Kathryn Cumming (USA) 0:00:23

Men
1 Lane Maher (USA) 1:02:20
2 Scott Smith (USA) 0:00:06
3 Nicholas Lando (USA) 0:00:27

Website:  http://kmccrossfest.com

29 September: Telenet UCI Cyclo Cross World Cup 2
Round two of the UCi World Cup held at Iowa City, USA.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/09/30/2018-cyclocross-world-cup-2-jinglecross-iowa-city/

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=uuZse0X_dWo
Wyman Diary: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/…

1 Kaitlin Keough (USA) 0:40:55
2 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 0:00:31
3 Marianne Vos (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:00:37
Plus
13 Helen Wyman (GBr) 0:02:28

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=HmmCdAXG8dA

1 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 1:02:28
2 Wout Van Aert (Bel) 0:00:52
3 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:01:16
Plus
29 Ian Field (GBr)

Website: – www.jinglecross2.com/

29 September: Grand Prix Poprad
Slovakian national series held at Poprad, SVK. C1

Pictures: https://www.facebook.com/…

Women

Pictures: https://www.facebook.com/permalink.php…

1 Denise Betsema (Ned) 0:46:49
2 Kata Blanka Vas (Hun) 0:01:01
3 Marion Norbert Riberolle (Fra) 0:01:05
Plus
8 Bethany Crumpton (GBr) 0:03:05

Men

Video: https://www.facebook.com/185724908169307/videos/458780277943744/
Pictures: https://www.facebook.com/permalink.php…

1 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:59:39
2 Vincent Baestaens (Bel) 0:00:07
3 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:10

Not the race but local Poprad action: https://www.youtube.com/watch?v=bbV4mqrktSI

Website: www.cyklistikaszc.sk

28 September: Jingle Cross
Held as part of the UCI World Cup round 2 at Iowa City, Iowa, USA. C2.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=96IgIcdZ2cE
Finish: https://www.facebook.com/HelenWymanCX/…

1 Helen Wyman (GBr) 0:49:24
2 Lily Williams (USA) 0:00:37
3 Raylyn Nuss (USA) 0:01:43

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=HOGZkJJoaOg

1 Diether Sweeck (Bel) 0:56:21
2 Stan Godrie (Ned) 0:00:06
3 Alois Falenta (Fra) 0:00:25

Website: www.JingleCross.com

28 September: Toi Toi Cup
First round of the Czech national series held at Unicov, CZE. C1.

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=7AvAYpT8GGU

1 Laura Verdonschot (Bel) Marlux – Bingoal 0:42:34
2 Joyce Vanderbeken (Bel) 0:00:06
3 Denise Betsema (Ned) 0:00:12
Plus
6 Bethany Crumpton (GBr) 0:01:14
DNF Judith Krahl (GER)

Men
1 Vincent Baestaens (Bel) 1:02:18
2 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts – 777 0:00:00
3 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:00:0
Plus
33 Frederik Hähnel (GER) 0:04:29

Website: www.cyklokros.cz

September 21/23

23 September:  Telenet UCI Cyclo-Cross World Cup 1,
Round one of the UCI World Cup held at Waterloo, USA.

Picture by Balint Hamvas – Go see his website

Pictures: http://cyclephotos.co.uk/2018/09/24/2018-world-cup-1-waterloo-trek-cx-cup/

Men

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=b62ueUISMKY (noisy)

1 Toon AERTS (TELENET FIDEA LIONS) 1:02:49
2 Wout VAN AERT 0:00:34
3 Laurens SWEECK (PAUWELS SAUZEN – VASTGOEDSERVICE) 0:00:51
Plus
27 Ian FIELD (GBR) 1:07:02

Women

Highlights: https://www.youtube.com/watch?v=RAhGWv-1SxE
Video: https://www.facebook.com/Cyclocross/posts/10156513715262092

1 Marianne VOS (WAOWDEALS PRO CYCLING TEAM) 0:48:42
2 Ellen NOBLE (TREK FACTORY RACING CX) 0:00:04
3 Katerina NASH (CLIF PRO TEAM) 0:00:27
Plus
4 Evie RICHARDS (TREK FACTORY RACING CX) 0:00:39
10 Sanne CANT (CORENDON – CIRCUS) 0:01:58
20 Helen WYMAN (GBR) 0:52:00

Website: www.trekbikes.com/…

23 September: Illnau
Swiss cross held at Illnau. C2.

Men

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1p-XKI8Vvbc

1 David VAN DER POEL (NED) 1:01:20
2 Dieter VANTHOURENHOUT (BEL) 0:00:54
3 Thomas JOSEPH (BEL) 0:01:00

Women

Video: https://www.youtube.com/watch?v=91zLe0xSj-U

1 Laura VERDONSCHOT (BEL) 0:45:38
2 Marlene PETITGIRARD (FRA) 0:00:20
3 Nikki BRAMMEIER (GBR) 0:00:37
Plus
18 Lisa HECKMANN (GER) 0:05:59
22 Lydia BERNHARD (GER)

Website:  www.radcrossillnau.ch

21 September:  Trek CX Cup
Waterloo, USA. C2.

A great warm up event for the World Cup Cross.

Women: https://www.youtube.com/watch?v=fkqTJYZeX7o
Evie R interview: https://www.youtube.com/watch?v=AAyppVre0z4
Sven V Cow: https://vimeo.com/289920389
Helen Wyman: https://vimeo.com/291268888

Website: www.trekbikes.com/…

September 19, 2018

19 September: RenoCross
Reno, USA. C1.

What was once ‘CrossVegas’ is now the ‘RenoCross’ held as part of the huge Interbike Show located now in Reno, USA. C1.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=S6b5O1fFQBk
Rider blog: https://www.youtube.com/watch?v=kRJE8KyaU-M
Men onboard: https://www.youtube.com/watch?v=WQ-wfpSrdSI

Website:  www.renocross.com

September 15/16, 2018

On the Muur, Geraardsbergen

16 September: EKZ CrossTour
Baden, SUI. C1.
Swiss national series.

Men: https://www.youtube.com/watch?v=nPTcMBgutJk
Women: https://www.youtube.com/watch?v=0zCmjQjXvDM
Videos: https://www.facebook.com/pg/ekzcrosstour/videos/?ref=page_internal

Website: www.ekz-crosstour.ch

16 September: Brico Cross
Geraardsbergen, Belgium. C2.

Men: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/1414936828638679/
Men: https://www.facebook.com/TelenetFideaLions/videos/1953403941369868/
U23/Junior Men: https://www.youtube.com/watch?v=CODaID2UQTg
U23/Junior Men: https://www.facebook.com/611090002412785/videos/287262362104280/
Videos: https://www.facebook.com/pg/BRICO-CROSS-611090002412785/videos/?ref=page_internal

There is a full highlights show on VTM.be but you need to be registered and maybe use a VPN to view.

Elite Men
1 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Fidea Lions    0:59:32
2 Wout Van Aert (Bel) Crelan – Charles   0:00:18
3 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice    0:00:24
Plus
26 Alexander Forrester (GBr)

Elite Women
1 Eva Lechner (Ita) 0:41:01
2 Alice Maria Arzuffi (Ita) STEYLAERTS – 777          0:00:26
3 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) CORENDON – CIRCUS            0:00:46
Plus
10 Nikki Brammeier (GBr) 0:01:57
13 Helen Wyman (GBr) 0:02:56
29 Jennifer Forrester (GBr)

U23 Men
1 Maik Van Der Heijden (Ned) 0:49:51
2 Timo Kielich (Bel) Steylaerts – 777          0:00:07
3 Niels Derveaux (Bel) Tarteletto – Isorex              0:00:13
Plus
31  Joe Williams (GBr) -1 Runde

Website: https://www.brico-cross.be/

15/16 September: Nittany Lion Cross
Breinigsville, USA. C2.

Sorry no moving pictures found apart from this:

Women (onboard): https://www.youtube.com/watch?v=UWrzZO6WPxQ

Website: http://www.nittanycross.com/

Not UCI
Its muddy in Harbin Park, USA on September 9

Men: https://www.youtube.com/watch?v=GDwBpdtSN90
Women: https://www.youtube.com/watch?v=jjtgftcbTkI

August 5 to September 9 2018 (a catch up of races held)

Deschutes Brewery’s GO Cross

8/9 September: Rochester Cyclocross
Rochester, NY, USA.  C1.

Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=RteZxKcu8RE
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=pezGIP7WLto&t=1s
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=UDqLOyctDy0&t=10s
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=yF5YiBVgrQ8
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=stIGMR5YwW8

Website: www.rochestercyclocross.com

1/2 September: Deschutes Brewery’s GO Cross
Roanoke, VA, USA. C2.

Report: https://www.youtube.com/watch?v=4JQHPf_eGDs
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=2Pq-TavXKIc
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=UDqLOyctDy0
Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=HuCuqc3tMhI
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=foV81YW2w6A

Website: www.gocrossrace.com

2 September: Qiansen trophy
Aohan Station, China. C1.

As live: https://vku.youku.com/live/…

Website: https://www.facebook.com/chinacyclocross/

25/26 August: 2018 Cyclo-Cross National Series
Essendon Fields, Victoria. C2.

Women day 1: https://www.youtube.com/watch?v=708fIkd_4vY
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=oERRmv1oeh4
Men day 1: https://www.youtube.com/watch?v=MCvCRcGsOyU
Women day 2: https://www.youtube.com/watch?v=gPGwRA8ZAw8
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=XM2_v9J2dmk
Men day 2: https://www.youtube.com/watch?v=3yS5dtDVUUQ

Website: www.mtba.asn.au

11/12 August: Australian National Championships.
Sam Miranda, King Valley, Victoria.

Report: https://www.youtube.com/watch?v=QlrHexgZHpA

Website: www.mtba.asn.au

5 August:  Chilean National Championships.
Santiago de Chile.

Men: https://www.youtube.com/watch?v=9YfMo8RbJos
Women: https://www.youtube.com/watch?v=gTAq5Dh4rsA

Website: www.fecichile.cl

Go to 2018/19 calendar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.